Itthon Lengyel Tibor 2023. augusztus. 31. 15:00

Újabb nyomozás indult Schadl György korábbi tevékenységei miatt, állítólag a végrehajtók fegyelmi ügyeibe is beleszólt

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Nyomozást indított az ügyészség egy feljelentés alapján, amely szerint Schadl György a végrehajtói kar elnökeként befolyásolni igyekezett a végrehajtók ellenőrzését, a fegyelmi ügyekbe jogszerűtlenül beavatkozhatott – tudta meg a hvg.hu. A bennfentes feljelentő szerint Schadl utasításként értelmezhető kéréseket, igényeket fogalmazott meg a tőle elvileg függetlenül eljáró fegyelmi tanácsoknak.

Schadl-Völner-ügy
Friss cikkek a témában

Hivatali visszaélés bűntette miatt nyomozást folytat a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség egy friss feljelentés alapján annak tisztázására, hogy a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) jelenleg korrupciós vádakkal bíróság előtt álló volt elnöke, Schadl György saját céljai érdekében valóban befolyásolta-e a végrehajtókkal szembeni belső ellenőrzéseket, fegyelmi eljárásokat. A hvg.hu kérésére az ügyészség megerősítette a nyomozást tényét, ám részleteket nem közöltek, mondván:

az eljárás érdekeire figyelemmel tájékoztatás nem adható”.

A nyomozás egy bennfentes személy feljelentése alapján indult, aki maga is a végrehajtók ellenőrzési és fegyelmi irodájának munkatársa volt korábban. A hvg.hu birtokába került, ismeretlen tettes elleni feljelentés szerint a hivatali visszaélés gyanúját több, a bíróságon közben már folyamatban lévő Völner-Schadl büntetőügy nyomozása során tett vallomás és konkrét példa is alátámasztja.

Schadl Györgyöt elvezetik a bíróság épületében
Fazekas István

A végrehajtók ellenőrzésének és az ellenük folytatott fegyelmi eljárásoknak kézikönyvben rögzített feltételei és szabályai vannak. A példaként ismertetett eset viszont egy olyan vidéki végrehajtóé, akinek az ellenőrzése a feljelentés szerint „nem illeszkedett egyik jogszerű ellenőrzési indokba sem, tehát, nem volt sem átfogó, sem soron kívüli, sem cél, sem utóvizsgálat”, és a gyanú szerint ennek,

a szabálytalanul lefolytatott ellenőrzésnek az igazi célja az MBVK vezetésével szembenálló végrehajtó ellehetetlenítése volt.”

A feljelentés azt is részletezi, hogy a végrehajtók ellenőrzését végző Ellenőrzési és Fegyelmi Iroda ugyan a végrehajtói kar elnökségétől független szerv, a hivatal alá rendelt szervezet, ám tevékenységére a gyanú szerint informálisan – a fegyelmi iroda vezetője és a hivatalvezető, Takács Katalin útján – ráhatása lehetett Schadl György volt elnöknek és az egyik helyettesének.

Az egyik vidéki végrehajtó, aki maga is egy ellenőrzésre jogosult fegyelmi tanács tagja volt, 2021. november 22-i vallomásában például azt állította: Schadl „több fegyelmi ügyben lényegében konkrét véleményt fogalmazott meg, ami az adott helyzetben utasításnak is volt vehető, a hivatalvezető felé mindenképpen, de a fegyelmi biztosok sem voltak abban a helyzetben, hogy ellentmondjanak."

A feljelentés szerint a Bírósági Végrehajtói Fegyelmi Bíróság 2021. január 1-től eljáró 27 tanácsából 9-ben a tanács tagja volt Schadl felesége, aki maga is vádlott a büntetőügyben. Sőt, a 27 bírói tanács mindegyikében ott volt a Völner-Schadl-ügyben érintett négy végrehajtó egyike, köztük Schadl felesége. (Egy fegyelmi tanács két állandó végrehajtóból, és egy változó hivatásos bíróból áll.)

Fülke: A Schadl-ügy teljes története, A-tól Z-ig, Völnertől Vargáig

Elvesztette a fonalat? Nem tudta követni a meghallgatásokat? Felelevenítené a tudását? Közéleti podcastunkban összefoglaltunk mindent, amit a Schadl-ügyről tudni érdemes, kezdve a főszereplőktől és köreiktől, az általuk kiépített korrupciós hálózattól át a lebukásig és a következményekig.

A már idézett végrehajtó azt is állította, hogy egy éppen ellenőrzött végrehajtó ügyében Schadl felesége „elhívott engem kávézni, és közölte, hogy Gyuri azt akarja, hogy vagy 20, vagy 40 millió forintos pénzbüntetést és hivatalvesztést szabjunk ki”, és azt is mondta, hogy az illetővel szembeni másik két fegyelmi ügyben is „ugyanezt a büntetést várja el Gyuri az ottani fegyelmi tanácsoktól."

Ugyanő azt is vallotta, hogy 2021 őszén, amikor egy megbeszélés volt a Club Tihany szállodában a fegyelmi ügyekről „eleve arcpirító volt, hogy ezeket a Kar és a Hivatal vezetői előtt a fegyelmi biztosnak elő kellett adni, mivel a Karnak semmi köze nem lehetett hozzá, míg a Hivatal volt a feljelentő, így részes a fegyelmi tárgyaláson”. A vallomását úgy folytatta:

hallottam, hogy több fegyelmi eljárást is átbeszéltek a Kar vezetői, azon belül is leginkább dr. Schadl György az adott fegyelmi tanáccsal, míg a Hivatal vezetője, dr. Takács Katalin lényegében jegyzetelt”.

A feljelentés szerint mindez azt erősíti, hogy „Schadl György az MBVK hivatalát is irányította annak vezetőjén, Takács Katalinon keresztül, befolyásolta a végrehajtók ellenőrzését, majd a fegyelmi ügyekbe is jogszerűtlenül beavatkozott, utasításokat adott a fegyelmi büntetések kiszabása során”. A feljelentő szerint a fegyelmi iroda vezetője és a hivatalvezető „visszaéltek hivatali helyzetükkel”.

A feljelentés kitért arra is, hogy „a negatív, fegyelemi eljárást alátámasztó ellenőrzési koncepció, valamint a pozitív megközelítéssel működő és szankciót elő nem író ellenőrzés vezetett oda”, hogy a vezetők „tetszőlegesen szorítottak ki számukra konkurenciát jelentő végrehajtókat illetőleg ezzel párhuzamosan tetszőlegesen hoztak pozitív döntést érdekkörükbe tartozó végrehajtók esetében”.

Az ügyben kerestük Takács Katalin hivatalvezetőt és reakciót kértünk tőle a fenti, a feljelentésben, illetve a vallomásban megfogalmazott, rá vonatkozó állításokra, ám cikkünk megjelenéséig nem válaszolt. Szintén kerestük ügyvédjén keresztül Schadl Györgyöt is, de Morvai Attila jelezte, hogy megkeresésünket csak jövő heti találkozójukon tudja megvitatni a letartóztatásban lévő védencével.

A hvg.hu egyébként nemrég számolt be egy másik, szintén a végrehajtói kart érintő feljelentésről. Azt, a kar két ingatlanának értékesítése ügyében hűtlen kezelés gyanújával indított nyomozást a rendőrség június végén bűncselekmény hiányát megállapítva zárta le. Pedig egyértelmű, hogy az ingatlanok értékesítésén százmilliós összeget bukhatott a Kar, miközben viszont jól járt Rogán Antal kabinetfőnöke.

Több százmilliós buktával adta el ingatlanait a végrehajtói kar Schadl elfogása idején, de a rendőrség szerint ez nem hűtlen kezelés

Biztos, hogy ráfizetett Schadl György elnöksége idején a végrehajtói kar arra, hogy eladta két budapesti ingatlanát. Hogy mennyire járt rosszul, arra több számítás is van: legalább 163, de akár 384 milliót is bukhatott. Jól járt viszont Rogán Antal kabinetfőnöke, az egyik ingatlan vevője.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.