A Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyan a Rose d'Or lízingelésének törvényességét nem minősítette, de a háborús időkben való luxusjachtozásról volt véleménye.
"Kisebb hajó, nagyobb szerénység" – fejtette ki véleményét Mészáros Lőrinc koronavírus utáni, háborús, vészterhes időkben való luxusjachtozásról Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az RTL híradójának.
Az elmúlt hetekben a magyar sajtót körbejárták azok a fotók, amelyeken Mészáros Lőrinc, Magyarország leggazdagabb embere és felesége Várkonyi Andrea családjukkal nyaralnak az említett luxusjachton.
Az RTL riportere a jacht lízengeléséhez kapcsolódóan tette fel a kérdést, mit szól a miniszter ahhoz, hogy az MBH Bank leányvállalata, az Euroleasing vette meg az Rose d’Or-t, amin Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea nyaralt, miközben az MBH Bank egyik tulajdonosa maga Mészáros Lőrinc.
Az RTL kérdésére Gulyás azt mondta, nem tudja megítélni, belefér-e ez a piaci működésbe, szerinte ilyen helyzetekben a banknak és a lízingcégnek kell dönteni, ezeket pedig a cégvezetőknek és a felügyelőbizottságnak kell minősíteni.
A Rose d'Or 62 méter hosszú és 26,5 milliárd forintba került. Mészáros Lőrinc és családja Rose d’Or-on töltött napjairól a hvg.hu is több ízben beszámolt, a szerénység jegyében legutóbb éppen egy 1,6 millió forintos ruhában fotózták le Várkonyi Andreát a monacói kikötőben.
Az Euroleasing és Mészárosék kapcsolatáról szóló cikkünket itt elolvashatják.
Miért jó, hogy az Euroleasing a Mészárosék által használt jacht tulajdonosa?
A lízingkonstrukció nem szokatlan a jachtos világban: Konsztantyin Sztrukov orosz oligarcha például az UniCredit lízingcége mögé rejtette a saját jachtját, több hónapos kutatómunka kellett hozzá, hogy orosz oknyomozók lebuktassák. A Rose d'Or tulajdonosa viszont egy Mészáros-cég, amely a „köznépnek" nem is nyújt ilyen konstrukciót. De miért lízingel egy szupergazdag?