Itthon hvg.hu 2023. augusztus. 18. 09:22

Karácsony Gergely: A tűzijáték egy káros szenvedély, amelyről ideje lenne leszokni

Budapest főpolgármestere augusztus 20-ára készülve arra hívta fel a figyelmet, hogy a látványos robbantgatás egyrészt halálra rémiszti a madarakat, másrészt akár rákkeltő anyagokat juttathat a főváros levegőjébe.

Karácsony Gergely pénteket egy olyan fényképet posztolt a Facebookon, amelyen mély keréknyomok által tönkretett gyep látható. Budapest főpolgármestere szerint a kép csütörtök reggel készült, és az augusztus 20-ára szervezett retró fesztivál előkészületei láthatóak rajta.

Azt írja, a főváros nem tehette meg, hogy nem ad engedélyt erre a rendezvényre, de a szervezők akkor sem tehetik tönkre a Tabán parkját, amit néhány éve fél milliárd forintból újított fel a főváros. Arról, hogy számíthatnak-e valamilyen büntetésre, szankcióra a gyepet tönkre tevő szervezők, nem írt.

Kitért viszont a tűzijáték kérdésére. Egyrészt örült annak, hogy a frissen átadott Lánchíd idén „megússza, hogy telepakolják pirotechnikai eszközökkel”.

Másrészt arra figyelmeztetett, hogy a tűzijáték „rendkívül környezetszennyező”, mert:

  • óriási stresszt okoz nemcsak a háziállatként tartott kutyák és macskák, de a fővárosban élő madárvilág számára is;
  • ráadásul ipari mennyiségű port, valamint egészségre veszélyes, adott esetben konkrétan bizonyítottan rákkeltő anyagokat juttat a levegőbe.

Szerinte „ideje lenne leszoknunk erről a káros szenvedélyről”. A tűzijáték helyett pedig azt a korszerű fénytechnikát ajánlja, amelyet idén a Lánchídon használnak majd a szervezők.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.