Itthon Lengyel Tibor 2023. augusztus. 18. 09:30

Erdogan, egy rackajuh és az olcsó sör lesz a hétvége nagy durranása, aztán jön 34 ezer kisebb

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Amit majd lehet: autoriter vezetőt celebszpottolni, az atlétikai vb-n szurkolni, ünnepelni, olcsó sört inni, tűzijátékot nézni, a jó időért és a meteorológusokért aggódni, háborogni, hogy mennyibe kerül a NER-giccs. Amit majd nem lehet: közlekedni Budapesten. Összeszedtünk augusztus 20-áról mindent, amit tudni kell.

Nepáltól Magyarországig szerte a világon ünneplik augusztus 20-át. A Himalájában fekvő dél-ázsiai országban azért, mert ott ilyenkor van apák napja, itthon meg ez a nap hivatalos állami és nemzeti ünnep az államalapító Szent István király tiszteletére. Augusztus 20-án amúgy sok más is történt:

  • 1827 – Josef Strauss, osztrák zeneszerző, karmester születése
  • 1917 – Wekerle Sándor harmadszorra lett Magyarország miniszterelnöke
  • 1942 – Horthy István kormányzóhelyettes repülőszerencsétlenség áldozata lett
  • 1944 – Radzsiv Gandhi, indiai politikus, miniszterelnök születése
  • 1948 – Robert Plant, a legendás Led Zeppelin zenekar frontemberének születése
  • 1953 – Megnyílik a Népstadion, később Puskás-stadion, amit 2016-ban lebontottak
  • 1960 – Sztrelka és Bjelka kutyák, a Szputnyik–5 űrhajó utasainak sikeres küldetése
  • 1966 – Megrendezik az első Debreceni Virágkarnevált
  • 1968 – Megkezdődik a Varsói Szerződés csapatainak inváziója Csehszlovákia ellen
  • 1977 – Az Egyesült Államok elindítja csillagközi útjára a Voyager–2 űrszondát
  • 2006 – Halálos áldozatokat követelő vihar Budapesten és környékén a tűzijáték alatt

A mostani hétvégén, és augusztus 20-án vasárnap egyszerre több fontos esemény is lesz: országszerte zajlik majd a Szent István napi ünnepi rendezvénysorozat, amelynek csúcspontja Budapesten a hagyományos esti tűzijáték. Szintén a hétvégén kezdődik – és augusztus 27-ig tart – az atlétikai világbajnokság, és szintén a fővárost érinti, hogy hivatalos látogatásra érkezik Recep Tayyip Erdogan török elnök, aki Orbán Viktorral tárgyal.

Budapest elesik – többszörösen is

A részt vevő tömeg, illetve a szükségszerű forgalomkorlátozások miatt a három jelentős program már külön-külön is elég lenne ahhoz, hogy megbénítsa a fővárost, hát még így együtt. Mivel az atlétikai vb miatt már augusztus elejétől, a Szent István-nap ünnepségsorozat miatt pedig már augusztus közepétől életbe léptek forgalmirend-változások, és a világ egyik legjobban védett államfője, a török elnök érkezése miatt pedig további forgalomkorlátozások várhatók, biztosak lehetünk benne, hogy 20-án vasárnap sok mindent lehet majd csinálni Budapesten, csak könnyen közlekedni nem.

Így változik a buszok, a vonatok és a HÉV-ek menetrendje az augusztus 20-i tűzijáték miatt

A forgalmasabb vonalakon a buszok gyakrabban indulnak, a vonatok és a HÉV-ek pedig több kocsival közlekednek.

Az augusztus 20-i ünnepségsorozat rendezvényei főleg Budán a Várat, Pesten a belvárosi részeket érintik, míg a tűzijáték miatt több Duna-hidat és a pesti, valamint a budai rakpartokat zárják majd le. Összességében a főváros 98 pontján, útszakaszán tilos lesz megállni, lezárások 45 helyen lesznek, további féltucat helyszínen pedig szakaszos és időszakos lezárásokra kell készülni. Itt már összeszedtük, hogy a nemzeti ünnep miatt fél Budapestet lezárják, változik a közösségi közlekedés rendje is, a rendőrség pedig részletes térképet tett közzé arról, mit érdemes elkerülni:

Az atlétikai vb miatti forgalmi korlátozások tovább bonyolítják a helyzetet, külön honlapot is készítettek, amelyen követhetők a lezárások. Komolyabb nehézséget okoznak majd a hétvégére eső utcai versenyek. Az augusztus 19-én szombaton, 8:50-kor startoló férfi 20 km-es gyaloglás, majd az augusztus 20-án vasárnap 7:15-kor induló női 20 km-es gyaloglás útvonala azonos lesz: Hősök tere – Munkácsy Mihály utca fordító – Hősök tere. Az atlétikai vb miatti forgalmirend-változásokról részletes információkat közölt már a rendőrség.

A legdrágább stadion és a ciki kabala

Az atlétikai vb helyszíne, a Nemzeti Atlétikai Központ alighanem a legdrágább stadion Magyarországon: a beruházás eredetileg 204 milliárd forintba került volna, de 2022-ben már 238 milliárdos költségszintnél tartottak, decemberre pedig 246 milliárdra nőtt az összeg, a végszámla pedig nem ismert. A friss HVG ír arról, hogy Karácsony Gergely főpolgármester 2021-ben még azt mondta, Diákváros nélkül nem lesz atlétikai vb, de mégis lett, ráadásul az Orbán-kabinet csak most hajlandó teljesíteni a négy évvel ezelőtt az atlétikai vb fejében ígért forrásokat, de csak 2 milliárdot a még hiányzó 30-ból. Akárhogy is, de a vb elstartol, a szervezők pedig nem értik, mi a baj azzal, hogy a Youhuu nevű kabalafigurájuk majdnem Rubint Réka fenekét paskolgatta élőben, ami még egy rackajuhtól is nehezen érthető. Ha a jóízlés hiányzik is, a pénz nem: a sportrendezvény közel 40 milliárdos üzletet jelent a NER-kedvenc Balásy Gyula cégeinek. A vb gazdasági realitásait a hvg.hu közéleti podcastjában, a Fülkében feszegettük, arra keresve a választ: sportesemény-e ez vagy pénzszórás Orbán olimpiai álmáért?

 

Atlétikai Stadion

Ami a most hétvégét illeti, a legnehezebb azt megjósolni, hogy az állami ünnep és a sportesemények mellett milyen nehézségekkel jár majd Recep Teyyip Erdogan vasárnapra időzített látogatása. A török elnököt Orbán Viktor miniszterelnök hívta meg munkalátogatásra. Annyi biztos, hogy “a magyar–török csúcstalálkozót” – amelyen biztonsági, védelmi ipari és gazdasági témák is szerepelnek majd – a Karmelita kolostorban tartják. A delegáció miatti forgalmi korlátozásokat még nem közölték, de abból kiindulva, mivel járt Erdogan legutóbbi, 2019-es látogatása, nagy felfordulásra lehet számítani. Akkor ez volt a helyzet:

Négy éve, amikor november elején Erdogan itt járt, ez önmagában elég volt ahhoz, hogy teljesen elessen Budapest közlekedése. Nem csoda, hiszen lezárták a fél várost: a korlátozások érintették az I., a II., az V., a VI., a XIV., a XV., a XVI. és a XVII. kerületeket. A káoszt csak fokozta, hogy a delegáció az esti csúcsforgalomban indult Gül Baba türbéjéhez, miközben tüntetés is volt Erdogan ellen a fővárosban:

Teljesen elesett Budapest közlekedése Erdogan miatt

A török elnök látogatása miatt az embereket leszállították a villamosról, nem mehettek be a házakba, a Margit hídon tömegek gyalogoltak. Sokan ragadtak a munkahelyükön, a gyerekekért sem jutottak el a szülők az óvodába és az iskolába. Az Andrássy utat hermetikusan zárták le, volt, aki a Batthyány téri aluljáróban ragadt.

Az autoriter, és aki érte imádkozik

Orbán Viktor és Recep Tayyip Erdogan kapcsolata amúgy híresen jó: a magyar miniszterelnök a török választások előtt például látványosan drukkolt Erdogannak úgy, ahogy Donald Trumpnak szokott. A miniszterelnök elutazott a török elnök beiktatására is, korábban pedig arról beszélt a Kossuth rádióban, hogy imádkozik az egyre inkább autoriter rendszert kiépítő Erdogan választási győzelméért.

A török elnök és a magyar miniszterelnök Budapesten, 2019 őszén
Máté Péter
A magyar és a török külpolitika az utóbbi egy évben szorosan együtt is mozgott, például a NATO-val kapcsolatban. A török külpolitikai változásokat lekövetve Magyarország is először Finnország, majd Svédország NATO-csatlakozásának támogatása mellett döntött, utóbbit azonban egyelőre még egyik ország törvényhozása sem fogadta el. Ráadásul nem is világos, mit nyert, vagy egyáltalán mire játszott Magyarország a svédek NATO-csatlakozásának késleltetésével:

Nem nagyon látszik, mit nyert Magyarország a svéd NATO-csatlakozás késleltetésével

Erdoğan török elnök némiképp váratlanul bejelentette, hogy Törökország immár beengedné a svédeket a katonai szövetségbe, ráadásul a hírek szerint nem is akar késlekedni a hivatalos döntéssel a török parlament. Ez azt jelenti, hogy a magyar kormány is gyorsan kell hogy lépjen, ha tartani akarja az ígéretét, hogy nem mi leszünk az utolsók a ratifikálással.

Erdogan budapesti látogatásáról egyelőre semmit nem tudni azon kívül, hogy Orbánnal tárgyal a Karmelitában, nincs hír más programelemről és arról sem, hogy lenne egyáltalán sajtónyilvános eseményük, netán közös sajtótájékoztató, vagy marad-e az esti tűzijátékra. (A vg.hu a török sajtóra hivatkozva pénteken reggel azt írta, Erdogan egynapos látogatásra érkezik, és még augusztus 20-án távozik is Magyarországról, de részt vesz az állami ünnepségen.) A 2019-es látogatáskor – amikor az ORFK szerint a rendőrségnek 176 milliójába került a biztosítás – ugyan ebből nálunk nem volt gond, de korábban máshol botrányt okoztak a török elnök határozott fellépésű testőrei. Hogy miért kell őt ennyire védeni, arról múltkori látogatása előtt írtunk:

Mitől védik ennyire a török elnököt?

Kiemelt biztonsági intézkedésekkel védik a csütörtökön Budapestre érkező Recep Tayyip Erdogan török elnököt. A Nyugatra alig látogató Erdogant nem nagyon hívják mostanában sehova, így nem csak magyar tüntetők várják majd, hanem külföldről is érkeznek kurdszimpatizánsok.

Erdoganról azt is megírtuk, hogy a külföldi utazásaival kapcsolatos biztonsági protokoll az egyik legszigorúbb. Szinte mindig magával viszi 60 fős személyi testőrségét, akiket csak úgy ismernek, mint a „bajuszosok”. Ők nemcsak az arcszőrzetükről híresek, de feladatuk kérlelhetetlen, a hatásköri túllépést sem mérlegelő ellátásáról is. Erdogan 2017-es amerikai látogatásán fordult elő, hogy a bajuszosok az Erdogan ellen tüntetőkre támadtak és megrugdosták őket. Hét testőr ellen eljárás is indult, amin a török elnök felháborodott, végül ejtették a vádakat, de az ügy diplomáciai bonyodalmat okozott az USA és Törökország között.

‘gusztushúsz – mi szem szájnak ingere

Az augusztus 20-i ünnepségsorozatnak persze csak a kellemetlenebb része a sok lezárás és a hömpölygő tömeg, de lesz min örülni is – vagy éppen bosszankodni. Örülni lehet például a színes programoknak, ebből lesz bőven, itt böngészhető a kínálat. Viszont érdemes indulás előtt csekkolni, mivel változhat a helyzet: csütörtökön délután például még úgy volt, hogy az éppen válófélben lévő Tóth Gabi szegi meg a Szent István-napi kenyereket a Várkert Bazárban, pár órával később viszont az énekesnő neve eltűnt a kenyérszegők közül, bár a koncertjét így is megtartják.

Tóth Gabi nem szeg kenyeret, kérdés, hogy ez a kedvét szegi-e
Túry Gergely

Akárhogy is, a Szent István-napok közönsége nem fog unatkozni. Augusztus 20-án a reggel katonai légiparádéval indul, Gripenek repülnek át a Kossuth tér fölött, és a látványosság az Erzsébet híd és a Margit híd közötti Duna szakasz fölött folytatódik. De a katonai programok már pénteken elkezdődnek, mivel a Magyar Honvédség “látványos, high-tech eszközöket felvonultató” rendezvényre települ ki a Városligetbe. Ide is elhozzák a hadsereg új büszkeségét, a Lynx harcjárművet, amelyre egy ideje bruttó 737 ezerért toboroz a miniszter vezetőket – ez kicsivel több egy BKV-buszsofőr bérénél.

Gripenek most is lesznek
Veres Viktor
Az Alkotmány utcában kiállítják az egykor a Szent jobbot szállító Aranyvonat újjáépített mását, a Parlamentben a Szent Koronát lehet megnézni, a Várban pedig a Szent István termet, vagy végig lehet sétálni a szokásos kézműves vásáron, a Mesterségek Ünnepén.
Ismét kiállítják az Aranyvonatot a Szent jobb és a koronázási ékszerek másolatával
Veres Viktor
Az ünnep gasztrovonalát adó rendezvények helyszíne a Várkert Bazár, valamint a Várkert rakpart lesz. Idén is megkóstolható Magyarország Tortája, amely 2023-ban a "Spicces füge respectus" nevű, aszús-fügés-mézes kreáció lett – az ország ünnepi tortájának ötlete amúgy 2007-ben, a Gyurcsány-kormány fejéből pattant ki, de az Orbán-kabinet megőrizte ezt a hagyományt. A füleket is kényeztetnék a szervezők, hiszen számos koncert lesz,

fellép például Charlie, Hevesi Tamás, Demjén Rózsi, az Ismerős Arcok, a Tankcsapda, a Bon-bon és a Neoton Família, a Bazilika előtt pedig Leslie Mándoki zenél majd.

Vasárnap este 9-kor az ünnepségsorozatot a Duna négy kilométeres szakaszát érintő tűzijáték zárja majd, ami idén egy 230 indítási pontról kilőtt, mintegy 34 ezer pirotechnikai effekt, valamint az azokat kísérő fényjáték, épületfestés és a 800 drón részvételével zajló látványos shownak ígérkezik a szervezők szerint. Vagy ahogy az előkészületekről tudósító Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő röviden összefoglalta:

bő félórás, fantasztikus varázslat fog minket az égen várni, hogy együtt ünnepeljük Magyarország születésnapját.”

Bizonyára sokan aggódnak majd azért, hogy jó legyen az idő, nehogy eső mossa el vagy vihar tegye lehetetlenné az esti showt, mint tavaly, amikor egy héttel el kellett halasztani a tűzijátékot a mostoha idő miatt. Bizonyára sokan azért is aggódnak majd, hogy a meteorológusokat ezúttal ne rúgják ki, ahogy tavaly, és a híre be is járta a világot. Az előrejelzések szerint amúgy idén elvileg nem áll semmi a tűzijáték útjába, bár az is igaz, hogy nem csak tűzijáték előtt nincs 100 százalékosan pontos időjárás-előrejelzés – és jó ideig nem is lesz.

Egy hetet csúszott tavaly a tűzijáték, de a rakéták nem romlottak meg
Fazekas István
Mindez egyáltalán nem lesz olcsó mulatság, mivel csak a tűzijáték nettó 1,4 milliárd forintba kerül, a teljes Szent István-napi ünnepségsorozatra pedig még több mint tízmilliárdot tapsol el az állam. Cserébe azok, akik részt vesznek rajta, olcsóbban vehetik majd a sört, mint a szódát. Ugyanis az árstopokat bár eltörölte a kormány, augusztus 20-án az ünnepre visszatérnek a mesterségesen alacsonyan tartott, hatósági árak. Az árlistából kiderül, hogy az ásványvíz 190 forintba, márkától függően a négy- vagy ötdecis sör 350 forintba, egy deci szóda 99 forintba, a perec pedig 300 forintba kerül majd.
A tavalyi árlap - idén befagyasztották az árakat
Veres Viktor
Idén Novák Katalin köztársasági elnök Esztergomban mond majd beszédet augusztus 20-án, és ő adja majd át az ünnep alkalmából Budapesten, a Sándor-palotában a legmagasabb magyar állami kitüntetést, a Szent István rendet, amit tavaly Miklósa Erika operaénekes és Rofusz Ferenc rajzfilmrendező kapott. Más állami kitüntetések is gazdára találnak ilyenkor, tavaly például Orbán Viktor előterjesztésére a Magyar Érdemrenddel tüntették ki a ferihegyi repülőtér-visszavásárlás körül korábban milliárdos havi díjért bábáskodó Klaus Mangoldot, vagyis “Mr. Oroszországot”, és Geert Wilders holland szélsőjobboldali politikust is.

Mr. Oroszország és Geert Wilders holland szélsőjobbos politikus is állami kitüntetést kapott augusztus 20-án

A meghiúsult repülőtér-visszavásárlás körül milliárdos havi díjazásért bábáskodó Klaus Mangold, vagyis "Mr. Oroszország", és Geert Wilders holland szélsőjobboldali politikus is magas állami kitüntetést kapott a miniszterelnök előterjesztésére - egyiket sem verték nagydobra, a friss Magyar Közlönyből derült ki.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.