Itthon hvg.hu 2023. augusztus. 04. 19:09

Parancsnoki vizsgálat indult az M2-es autóúton történt rendőri hajszával kapcsolatban

A rendőrök többször ütköztek az M2-esen ámokfutó sofőr Mercedesével úgy, hogy annak még az egyik kereke is elszabadult. Rendőrségi szakértők szerint ez nem feltétlenül volt szabályos intézkedés a hatóságiak részéről, de hogy mi lesz az akcióról a rendőrség hivatalos véleménye, az egy vizsgálat után fog csak kiderülni.

Parancsnoki vizsgálat indult azzal kapcsolatban, hogy jogszerűen, arányosan és szakszerűen jártak-e el azok a rendőrök, akik csak több ütközés után tudták megállítani az M2-es autóúton száguldó Mercedest augusztus 1-jén – írja a Telex. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a rendőröket elmarasztalják a történtek miatt, mivel ilyen vizsgálatot minden rendkívüli, jelentésre kötelezett esemény után folytat a rendőrség.

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) a lap kérdésére azt válaszolta, hogy a rendőrök a járművek megállítása során a KRESZ rendőri jelzésekre vonatkozó szabályai, illetve a járművek megállításának és követésének módszereiről és taktikáiról szóló módszertani útmutató szerint kell, hogy eljárjanak. A helyzetet bonyolítja a Telexnek korábban nyilatkozó rendőrségi szakértők szerint, hogy az útmutatóban nem szerepel a szándékos ütközés lehetősége, márpedig a hajsza úgy ért véget a rendkívül balesetveszélyesen közlekedő Mercedesszel szemben, hogy a kocsit az egyik rendőrautó a sávokat elválasztó betoncsík irányába tolta, majd a Mercedes összeütközött a rendőrautóval, és kiszakadt a bal első kereke. Így kénytelen volt a száguldó megállni a leállósávban.

Az ORFK szerint, a rendőrségi törvény a járművek megállításával kapcsolatos intézkedésekre felhatalmazást ad, sőt a járművet a rendőr bizonyos esetekben akár a szolgálati jármű felhasználásával is megállásra kényszerítheti. Hogy a felhasználás pontosan mit jelent, arra a főkapitányság válasza nem tér ki.

A törvény értelmében a bűncselekmény elkövetésével megalapozottan gyanúsítható személyt – ha járművel menekül – a rendőrség „mások személyét és biztonságát nem veszélyeztetve" a járművet követheti és megállásra kényszerítheti. A vizsgálatnak tehát választ kell adnia arra a kérdésre is, hogy a rendőrök nem sodorták-e veszélybe az M2-esen közlekedő többi autóst.

Az ORFK hangsúlyozza, hogy az intézkedések során az állomány tagjai a rendőrségről szóló törvényben meghatározott kényszerítő eszközeiket az arányosság és szükségesség figyelembevétele mellett alkalmazhatják.

Hirdetés