A puskasakademia.hu-nak adott interjújában arra is választ ad, lehet-e a Fradihoz hasonló a jövőben a felcsúti csapat.
„A futball olyan, mint az élet." – kezdi Orbán Viktor Facebookra posztolt videóját, amelyben a Ferencváros Feröer-szigeti csapattal vívott BL-selejtező meccsének eredményének tanulságait summázza. A videó a puskasakademia.hu-nak adott interjúból kivágott részlet, ahol a miniszterelnök a Fradi eredménye mellett a magyar futball történelmi feladatairól és a mamahotel ártalmasságairól is szót ejtett.
A Puskás Akadémia Pancho Arénájában adott hosszabb interjúban Orbán többek közt arról beszélt, hogy a futballakadémiákhoz 14 éves korába kerül a gyerek, de idézve a futball-szakirodalmat a miniszterelnök azt mondta, ennél hamarabb kialakulnak olyan képességek, amelyek később nehezen alakíthatóak. A mamahotel, a pátyolgatás, a rengeteg kütyü, a különórák és a modern világ velejárója a mai tizenéves koruk elején járó fiatalokat megakadályozza abban, hogy a középiskola elejére „komoly emberekké" váljanak. A miniszterelnök szerint az ő generációja futott, árkot ugrott, fára mászott és olyan döntési helyzetekbe került, ami miatt nem kellett ezzel a kulturális problémával megküzdeni – így nekik nem is volt szükségük képzésre, arra a képzésre, amit most az akadémia akar pótolni, ami próbálja formálni a „hozott anyagot".
Orbán elmondja, ő a nyári és a téli szezon előtt találkozik az akadémia vezetésével és dolgozóival, hogy egyeztessen a célokról, amelyek közül a legfontosabb: ne essen ki az első osztályú bajnokságból a Puskás. A bennmaradás mellett pedig a saját játékosok pályára léptetése, a magyar játékosok kinevelésének célja az elsődleges. Az akadémia vállalja ezt, ugyanis Orbán szerint a magyar emberek nem akarnak a lelátón mindenfajta messziről idefújt ügyes játékosok játékának örvendezve tapsikolni, „mi a saját gyerekeinket akarjuk látni".
A Ferencváros kudarcára visszatérve, Orbán szerint hiába mondják, hiába fogják az elemzések a tavaszi szezonra, semmi sem mutatott arra, hogy be fog következni ez a vereség. Hiszen ha a futball olyan mint az élet, akkor történnek váratlan dolgok. A rossz tavaszi szezon nem magyarázza a feröeri Kí Klasvik elleni vereséget.
„Ez nem következik semmiből, itt nincs összefüggés." – folytatja a gondolatmenetet a miniszterelnök. A magyar futballra nézve azt a következtetést kell levonni: nem jó dolog, hogy Magyarországnak csak egy nemzetközileg komolyan jegyzett csapata van. Hiszen ha csak egy van, akkor annak az egynek a bukására mindig figyelni fognak. A Fradi kudarca arra világít rá, hogy nem lehet csak egy Fradi – zárja szavait Orbán.
De akarja-e a Puskás Akadémia alapítója, hogy a felcsúti csapat legyen az új komoly klub a Fradi mellett? A válasz az, hogy ezt nem tudja vállalni. De hozzáteszi, ha nem vitték volna az akadémia nagyágyúit külföldre akkor a Puskás „pariba lenne" a bajnoki címért a Fradival. Ha itthon maradt volna: Tóth Balázs, Nagy Joe, Zsótér Donát, Gyurcsó, Kis Tomi, Gyuszika és Sallai – sorolja rendes szülő módjára – akkor a „Puskás Allstars" csapat meg tudná szorongatni a Fradit az NB1-ben.
A komoly magyar csapatok hiányának megoldására nem tud a Puskás Akadémia vigaszt nyújtani, Orbán szerint nincs akkora történelmi hagyománya, gyökere, akkora szurkolótábora és nemzetközi besorolása, hogy felvegye a versenyt. Erre alkalmasnak találja a Videotont, a Debrecent, az Újpestet, de az éppen kieső Kispestet és a BL-ben egykor négy közé jutó Győrt is. Kell még egy, de legalább kettő ilyen komoly csapat, hogy ha az egyik, másik vagy mindkettő elbukik tudjunk szurkolni a harmadiknak, hogy a magyar embernek ne fájjon annyira az egyedüli Ferencváros kudarca – mondja.
Három nappal ezelőtt számoltunk be arról, hogy a Sportért Felelős Államtitkársághoz került a Módszertani Központ, ahol kormányzati megbízást kapott a nemrég visszavonult Szalai Ádám is. Ugyan a miniszterelnökről az interjúból kiderül, hogy nem bízik a bürökráciában, kiváltképp ha sportról van szó, szerinte Szalai szakértői foglalkoztatása legalább akkora dolog, mint Szoboszlai Dominik Liverpoolhoz való igazolása. Úgy fogalmaz: bárki bármit mond, az év igazolása akkor is itthon történt.