Itthon hvg.hu 2023. július. 25. 11:14

A szivárványos pad múzeumba kerül, de már átadták az utódát, ami kockás

Az átfestés-rekorder ferencvárosi pad a budapesti mém-múzeumba kerül, de már megvan az utódja. Az új Tompa utcai pad kockás, és az oktatásügyre hívja fel a figyelmet. Az önkormányzat tervei szerint 3 havonta kaphat új festést a pad, a köztéri üzenőfal tematikájára pályázni lehet – mindenkinek, még a fociultráknak is.

Újabb köztéri paddal „provokál” Ferencváros vezetése – biztosan érkeznek majd ilyen, és ehhez hasonló reakciók is azután, hogy kedden bemutatták a kerületben a köztéri kiállításként is értelmezhető padfestési társadalmi akció első alanyát, egy Tompa utcai padot. Döme Zsuzsanna alpolgármester a hvg.hu-nak azt mondta, „számítunk ilyen reakcióra is, de nem ez volt a cél".

A pihenő funkcióján túl társadalmi üzenetet is hordozó utcabútornak volt előfutára a IX. kerületben, nem is akármilyen: nemrég egy héten belül hétszer is átfestettek egy eredetileg az LMBTQ-emberek elfogadását hirdető, szivárványszínűre festett padot, majd le is fóliázták, végül el is tűnt az utcából.

Most egy olyan padot, és vele együtt egy önkormányzati kezdeményezést mutatott be Döme Zsuzsanna alpolgármester, amellyel az a céljuk, hogy minél több társadalmilag fontos ügyeket felkaroló, pozitív üzeneteket közvetítő padfestés jelenhessen meg a közterületeken.

Fazekas István

Mivel a kerület vezetése szerint „Ferencváros nyitott, szabad kerület”, ezért terveik szerint a Tompa utcában háromhavonta váltják majd egymást a különböző témájú padfestések. Sőt, ha sok megvalósítandó pályamű érkezik, további padokat is szívesen bevonnak a projektbe. Az alpolgármester a hvg.hu kérdésére megjegyezte, nem tervezik külön őriztetni a padot, de remélik, hogy csak ők festik majd át háromhavonta, nem más, és nem sűrűbben. Hozzátette:

a fradisták is megkereshetnek minket egy jó ötlettel, nekik is ugyanúgy van lehetőségük pályázni."

Elsőként azonban a Magyar Anyák és az Egységes Diákfront ifjúsági szervezet képviselői mutatták be közös alkotásukat a Tompa utca 17. előtt. A pad fekete-piros kockás lett és az oktatásügyért kiállók friss jelszavát is ráfestették: „folytatjuk a jövőnkért". A pad hátoldalán a két „komponista" szervezet neve, az Egységes Diákfront (EDF) és a Magyar Anyák szerepel.

A padavatón az EDF nevében Szentiványi András arról beszélt, hogy egy pad lehet a véleménynyilvánítás eszköze, ők pedig azt az üzenetet kívánják átadni, hogy hisznek a párbeszéd, a kiállás fontosságában, a felirattal pedig arra utalnak, hogy az oktatás ügye fontos, ezért folytatni kell a kiállást. A Magyar Anyák nevében pedig László Györgyi úgy fogalmazott: „anyaként kötelességünk harcolni az oktatásért". Arra kérte az átfestésben gondolkodó fociultrákat, hogy ezt az energiát ők is inkább fordítsák a gyerekeik jövőjéért, az oktatásügyért való kiállásra.

Fazekas István

A további műveket politikamentes civil szervezetektől várja az önkormányzat néhány feltétellel: nem reklámozhat, nem lehet kirekesztő, gyűlöletkeltő az üzenet. A keddi padátadón Döme Zsuzsanna alpolgármester a hányatott sorsú, országos hírnévre szert tett szivárványos pad jövőjéről is beszélt. Ezt némi restaurálás után elmondása szerint a budapesti mémmúzeumban kerül a Károly körúton – méghozzá a pad összes szín-stációját egyszerre megjelenítve.

Emlékezetes, a padot eredetileg az önkormányzat festette szivárványszínűre, majd az alkotás önálló életre kelt. Így változott a színe egy hét alatt:

  • Először július 6-án, csütörtökön a kerület vezetése és az Amnesty International átadta a város első szivárványos köztéri padját.
  • Szombatra Fradi-ultrák zöld-fehérre festették át.
  • Vasárnap megint szivárványszínű volt.
  • Kedden zöld-fehér.
  • Szerdán fordulat következett: barna volt a pad és azt állította, ő csak egy pad szeretne lenni, ami jó mindenkinek.
  • Csütörtök reggel pár órára eltűntek a lécek, majd szivárványszínűen kerültek vissza.
  • Csütörtökön délután piros-fehér-zöld színű lett a pad, végül pedig el is tűnt.
Fazekas István

    Ezután Baranyi Krisztina polgármester úgy látta, nehezen tudnak mit kezdeni a helyzettel és szerinte az elmúlt 13 év kormányzati gyűlöletkeltésének eredménye az, hogy miközben az LMBTQ-közösség láthatóságát ünneplő Pride-hónap alatt Európa-szerte jelenhetnek meg szivárványos jelképek, „nálunk egy nyomorult pad festése is a tragédia és a komédia ötvözetébe fordul át".

    Kovács Bálint: Egy elátkozott padban benne van egész Magyarország

    Sose volt még ilyen rossz nézni, ahogy szárad a festék: a Tompa utcai, szivárványszínű pad röhejes sztorija egyszer még bekerül a magyar történelemkönyvekbe, kár, hogy addigra már késő lesz.

    Hirdetés