Itthon hvg.hu 2023. július. 20. 17:19

Navracsics az egyetemek szerepéről: filozofálgatás helyett inkább területfejlesztésre kellene fókuszálni

Navracsics Tibor és Hankó Balázs felsőoktatási államtitkár nem értett egyet abban Tusványoson, hogy megvannak-e a szükséges kompetenciák a modellváltó egyetemeknél.

„Számomra az egyetem már nem a tudás elefántcsonttornya, hanem fontos, hogy aktívan bekapcsolódjanak az adott térség gazdasági, tudományos és kulturális életébe. Ehhez az egyetemeknek specifikus tudással kell rendelkezniük a saját régiójukra vonatkozóan. Az egyetem, mint információs központ tudjon tájékoztatni befektetőket, jogszabályalkotókat, legyen gyakorlatias. Jelen pillanatban olyan térségi stratégiákat készítünk elő, amelyek reményeink szerint komplex fejlesztéseknek ágyaznak meg a Dél-Dunántúlon, Zalaegerszeg környékén, Veszprém és Székesfehérvár térségében, a Marcal-völgy felzárkóztatásában” - fejtette ki Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter Tusványoson egy beszélgetés során.

Arra a kérdésre, hogy ehhez az új szerepkörhöz megvannak-e a kellő kompetenciák a területfejlesztésért felelős miniszter rávágta, hogy nincsenek, de ezért kell minél több terhet rakni az egyetemekre, hogy meglegyenek. Majd hozzátette: „Ma sokkal hálásabb és kényelmesebb dolog az országban Hegel filozófiájával foglalkozni, mint a térségre specifikus tudást kutatni, a helyi közösség, a helytörténet, folklór, gazdaságtörténet, gazdasági szereplők megismerése, vagy az érdek- és konfliktustérképek összeállítása.”

Túry Gergely

Hankó Balázs felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért, felnőttképzésért felelős államtitkár egyből rákontrázott Navracsics kijelentésére, szerinte ugyanis megvannak a szükséges kompetenciák, és a modellváltás óta minden kiválóan működik. „Nem rossz modell az, amit összepakoltunk. Sok támadás éri a magyar felsőoktatást, ami azt jelenti, hogy jó irányba megyünk” - hárította a kritikákat Hankó.

Kiemelte, hogy a felsőoktatási finanszírozás teljes átszervezése jövőre már a források felét célparaméterekhez kötötten fogja megadni, vagyis „minden második forint meghatározott eredmények alapján jár”. Ezeknek a paramétereknek a középpontjában a régiós érdekeltség áll, vagyis, hogy az egyetemek milyen arányban vesznek fel diákokat az adott területről, és a diplomát megszerzők mekkora aránya helyezkedik el helyben. Elmondása szerint, ha ma valaki diplomát szerez 36 nap alatt talál munkát és másfélszeres szorzóval számolhat a bérezésnél.

Annak ellenére, hogy az utóbbi években megcsappant az egyetemekre jelentkezők száma, Hankó optimistán tekint a jövőbe. „A Diplomás Pályakövetési Rendszer, amely régiós szinten mér, idén azt mutatta, hogy a hátrányos régiókból 67 százalékkal többen jelentkeztek idén egyetemre” - állítja Hankó. Ennek persze lehet az is a hátterében, hogy szignifikánsan megkönnyítették az egyetemre való bejutást, bár ezt az államtitkár nem említette meg.

Túry Gergely

Sok újat nem mondott Navracsics az Európai Uniós támogatások befagyasztásáról, ami szerinte ideológiai és politikai kérdés lett. Pedig a magyar kutatás, innováció mind az EU céljait szolgálja, fölösleges belekeverni a jogállamisági eljárásba az oktatás területét. „Nem arról van szó, hogy léteznek Magyarországon a közérdekű alapítványok által fenntartott egyetemek, amelyek egyfajta belső partizánként próbálják az integrációt szétzilálni. Ezek az egyetemek uniós források nélkül is az EU versenyképességi céljait szolgálják és erősebbé teszik az uniót. Azzal, hogy megtagadják bizonyos források odaadását, saját versenyképességüket veszélyeztetik” - mondta a miniszter.

Hirdetés
hvg360 Földes Márton 2025. január. 23. 12:53

A franciák kivonulásával megszűnik a Magyar Honvédség csádi védőhálója – interjú Marsai Viktor biztonságpolitikai szakértővel

Franciaország és az USA csádi kivonulása után a Magyar Honvédségnek újra kell értelmeznie az ambícióit a Száhel-övezet megváltozott geopolitikai viszonyai között – mondta a HVG-nek Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszék docense.