Itthon hvg.hu 2023. július. 19. 09:57

A tiltakozások után újra kiírják a Zeneakadémia rektori pályázatát

Alkotóművészek is indulhatnak az új pályázaton, de zenetudósok továbbra sem.

Újra kiírja a rektori pályázatot a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen (Zeneakadémia) az illetékes Kulturális és Innovációs Minisztérium – jelentette be Csák János tárcavezető az ATV Egyenes beszéd című műsorában kedd este. Ahogy korábban mi is megírtuk, a pályázat ellen több szervezet és a Zeneakadémia több mint 200 oktatója is tiltakozott, mondván, rendkívül szűkre szabták: a zeneszerzőket, a zenekutatókat és a zenepedagógusokat kizárták, csak előadóművészek, közülük is csak klasszikus zenészek indulhatnak.

Csák a műsorban azt mondta: még a héten megjelenik az új pályázat, amelyet kiterjesztenek az alkotóművészekre is, és a határidőt is meghosszabbítják. Ez alapján a zenetudósok továbbra sem pályázhatnak.

"Bennünket Liszt Ferenc szelleme véd" - a Zeneakadémia beleáll a vitába, és védi az autonómiáját

A Zeneakadémia ellenállt a magánosításnak, most pedig ragaszkodik saját jelöltjéhez a rektorválasztásnál. Fekete Gyula rektorhelyettest kérdeztük.

A miniszter szerint az intézménynek olyan karizmatikus vezetőre van szüksége, aki tudja, milyen a világ nagy színpadain állni, a legrangosabb zsűrikben tagnak lenni és aki vonzza a külföldi hallgatókat.

Megkérdezték Csáktól, hogy az intézmény szenátusa által támogatott Kutnyánszky Csaba ilyen személy-e, amire azt válaszolta, hogy nem ismeri. Kérdezték Keller András hegedűművészről is, akire a kritikák szerint kiírták a pályázatot, róla azt mondta: hála Istennek nagyon sok magyar művész van, aki megfelel a fenti kritériumnak.

A miniszter azt is hozzátette, hogy a rektori pályázat körüli vitának nincs köze az alapítványi működéséhez, ez ügyben semmilyen nyomás nincs és nem is lesz a Zeneakadémián.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.