A pedagógusok jogállásáról szóló státustörvényhez benyújtott kormányzati módosító javaslatok egyike szerint a jövőben csak azokat a szakszervezeteket tekintené reprezentatívnak és törvényes tárgyalópartnernek a kormányzat az oktatási szférában, melyek taglétszáma lefedi a teljes foglakoztatotti kör minimum tíz százalékát. A Népszavának nyilatkozó szakszervezeti vezetők szerint ez egyértelműen a megosztást és a kisebb érdekvédelmi szervezet, a PDSZ kiszorítását szolgálja. Az érdekvédelmisek ellenzik a kezdeményezést.
A státusztörvényhez benyújtott módosító csomagba bekerült egy olyan javaslat is, amely szerint csak a kabinet által létrehozott, kötelező tagsággal rendelkező Nemzeti Pedagógus Karral kell majd a köznevelés-szakmai javaslatokat megvitatni. A Pedagógus Szakszervezet és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete vezetői szerint ez értelmezhetetlen, a szakmai és a munkaügyi javaslatok ugyanis a legtöbb esetben fedik egymást, nem lehet a kettőt élesen szétválasztani.
Szerintük az, hogy egy 160 oldalas törvényjavaslathoz 75 oldalnyi módosító javaslatot nyújtanak be, azt jelzi, hogy a törvénytervezet egyáltalán nem volt megfelelően előkészítve - írja a Népszava.
A státusztörvény tervezetéről - amely egyebek mellett megszünteti a pedagógusok közalkalmazotti státuszát; önkéntes jelentkezők híján kötelező átvezénylésre ad lehetőséget más intézményekbe; visszahozza a tanárok elleni fegyelmi eljárásokat, pénzbüntetést; több helyettesítés elrendelésére, a munkaidő megnövelésére ad lehetőséget - jövő hét kedden szavaz a parlament.