Itthon hvg.hu 2023. május. 24. 11:31

A bécsi nagykövetnek nem sikerült megnyugtatnia az osztrákokat az embercsempészek ügyében

Nagy Andor azt mondta a bécsi tárgyaláson, hogy a magyar kormánynak szuverén joga van arra, hogy szabadon engedje az érintett rabokat.

Nagy Andor, Magyarország bécsi nagykövete úgy fogalmazott az InfoRádióban, hogy a sajtóban megjelent hírekkel ellentétben nem bekérette őt az osztrák külügy az embercsempészek szabadon bocsátása miatt, hanem

konzultációra hívták.

Mint arról korábban mi is írtunk, a kormány úgy döntött, hogy az embercsempészet miatt elítélt külföldieket kiengedi a börtönökből azzal az egy feltétellel, hogy 72 órán belül el kell hagyniuk Magyarországot. Mindezt állítólag költséghatékonysági okokból teszik. Ezért kérette be a magyar nagykövetet az osztrák külügy.

Bekéreti az osztrák külügy a magyar nagykövetet az embercsempészek szabadon bocsátása miatt

Bécs az elengedett csempészek miatt szigorúbb ellenőrzést végeztet a magyar-osztrák határon.

Az osztrák lépés nem érte váratlanul Nagy Andort, mert elmondása szerint Bécs már a látogatása előtt egy nappal jelezte Szijjártó Péternek, hogy tárgyalni szeretnének az ügyben. A bécsi nagykövet elmondta, hogy az osztrákoknak rosszul esett, hogy a kormány nem egyeztette le előre velük az embercsempészek szabadon engedését. Az osztrák tárca szerint kritikus tömegről van szó, nem tudják és nincsenek felkészülve arra, hogy közülük hányan akarnak Ausztriába menni.

Tömegével engedi rá Európára az Orbán-kormány a külföldi embercsempészeket a hazai börtönökből

Szinte az amnesztiával felérő lehetőséget kapnak a magyar kormánytól a Magyarországon embercsempészet miatt elítélt külföldiek, köztük olyanok, akik szervezett bűnözői csoportok tagjai: szabadon távozhatnak a börtönökből, a magyar állam pusztán annyit kér tőlük, hogy 72 órán belül hagyják el az országot. Azt rájuk bízzák, hogyan tesznek eleget ennek.

Nagy Andor hozzátette, hogy a szabadon engedett embercsempészeknek azon a határon át kell elhagyniuk Magyarország területét, ahonnan érkeztek, vagy ahonnan származnak. A nagykövet megjegyezte, hogy a büntetésüket nem engedték el, és ha újra lebuknak embercsempészés miatt, akkor a hátralévő és az új büntetésüket is le kell tölteniük. A diplomata szerint viszont mindez nem hatotta meg az osztrák külügyet az egyeztetésen, azt érzékelte, hogy

nem sikerült megnyugtatni őket.

Ausztria korábban jelezte, hogy azonnali és átfogó magyarázatot vár Magyarországtól. Az osztrákok szerint ugyanis a magyar lépésnek közvetlen következményei vannak a szomszédos ország biztonságára nézve, ráadásul ellentmond mindennek, amit Magyarország eddig képviselt az embercsempészet elleni harcban.

Nagy Andor azt mondta a bécsi tárgyaláson, hogy a magyar kormánynak szuverén joga van arra, hogy ilyen döntést hozzon. „Azt gondoljuk, nem ártunk senkinek, egyik szomszédos ország ellen sem irányul ez a döntés. Arról van szó, hogy Magyarország börtöneiben körülbelül 2400 olyan fogoly van, akik embercsempészet miatt vannak elítélve, és ez már majdnem 12-13 százaléka a fogvatartottaknak” – mondta a nagykövet.

Nagy Andor tájékoztatása szerint a rabok fogva tartása sok pénzét felemészti az adófizetőknek, továbbá 73 különböző nemzet elítéltjei vannak a hazai börtönökben, így tolmácsokra van szükség, hogy kommunikálni tudjanak velük és a „bonyolult étkezési szokásaiknak” sem könnyű megfelelni.

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.