A köztársasági elnököt tavaly május 14-én látványos ünnepséggel iktatták be hivatalába, amit valójában már május 10-én átvett Áder Jánostól. Fotóinkon Novák Katalin azóta, államfőként eltelt egy évének másfél tucat fontos pillanatát mutatjuk meg.
Egy évvel ezelőtt a Sándor-palota teraszán Áder János klasszikus „előttem az utódom” helyzetben Novák Katalinnal. Az új államfő nemcsak abban hasonlít elődjére, hogy ő is egykori Fidesz-alelnökből lett köztársasági elnök, hanem abban is, mennyiben kontrollja a törvényhozásnak. Bár olykor mindketten megvétóznak jogszabályokat, azokat általában pont nem, amelyeknél direkt kéri őket a közvélemény arra, hogy ne írják alá. Novák egy év alatt három törvényt nem írt alá, legutóbb a kormány szándéka szerint a „magyar életmódot” anonim feljelentővonallal védő panasztörvényt küldte vissza az Országgyűlésnek.
Tavaly, a május 14-i ünnepélyes beiktatásán állt elő Novák Katalin azzal az ars poeticával, hogy ő egyfajta „ajtónyitogatóként”, vagyis mosolydiplomáciával nemzetközi szövetségeket építő államfőként kíván fellépni. Ennek megfelelően hamar ő is lett a kormány béke- és mosolydiplomatája, akinek arra az esetre is van megoldása, ha nem talál ajtót, vagy azt nem tudja kinyitni: „Ha így sem jutunk át a falon, akkor jöhetnek a faltörő kosok!”
A köztársasági elnök első útja mindig szimbolikus, Novák Katalin esetében ez a lengyel főváros volt, ahol Andrzej Duda lengyel elnökkel találkozott. Novák igyekezett megerősíteni a Visegrádi Négyeket, követelte az ukrajnai háborús bűnök kivizsgálását és békejobbot nyújtott az Orbán Viktor oroszbarátságát kritizáló lengyel elnöknek. Az Európában egyre jobban elszigetelődő magyar kormány igyekszik a maga javára használni ezt az államfői kommunikációt – egyelőre kevés sikerrel.
Két héttel hivatalba lépése után már sorra köszöntötte a közben megalakult új kormány tagjait az államfő – a fenti képen, május 24-én Szalay-Bobrovniczky Kristóf kaszinótulajdonos üzletemberből lett honvédelmi minisztert. Éppen aznap írta alá egyébként Novák azt az Alaptörvény-módosítást, amely bevezette az ukrajnai háborúra hivatkozva a háborús veszélyhelyzetet. Ez, az azóta többször meghosszabbított különleges állapot ad lehetőséget az Orbán-kabinetnek a kényelmes, egyeztetéstől, vitától és parlamenti magyarázkodástól mentes rendeleti kormányzásra.
Novák Katalin az Alaptörvény szerint a Magyar Honvédség főparancsnoka, még ha ez békeidőben semmit nem is jelent. A fenti képen az államfő Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a honvédség parancsnoka társaságában látható, de utóbbi már nincs a posztján, miután a miniszter idén április végén felmentette. Miután előzőleg – egy kormányrendelet adta felhatalmazás alapján – 100-150 főtisztet rúgtak ki a honvédségtől, valamint több mint félszáz egyenruhást küldtek el a katonai hírszerzéstől a „fiatalításra” hivatkozva, sokak szerint úgy tűnik, a távozó vezérkari főnök az arcát adta egy tisztogatáshoz, amelynek végül ő is az áldozatává vált.
Szelfi az államfővel a Nemzeti Összetartozás Napján. Ez az egyik „nemzeti nap”, amit kreált vagy leporolt a kormányzat, hogy így formálja ünnepeinket saját képére és céljaira a Fidesz – ehhez a tevékenységhez pedig láthatóan lelkesen asszisztál a köztársasági elnök is.
Novák Katalin tud laza is lenni, hiszen egy köztársasági elnök élete sem csak unalmas protokollesemények, külföldi diplomáciai utazgatások sora. Azt nem tudni, hogy a lazaság vagy az újítási vágy diktálta-e, mindenesetre immár nem csak Magyarország nevében nem szerepel a köztársaság szó, hanem a köztársasági elnök hivatalának nevéből is kikerül, így Novák hivatalát már hivatalosan is Sándor-palotának hívják.
Noha a magyar kormány szerint Magyarországon kívül csak a Vatikán békepárti, már ami az ukrajnai háborút illeti, tavaly még Brazília is az volt – legalábbis amikor Novák ott járt, akkor magát és Jair Bolsonaro brazil elnököt, valamint a magyarokat és a brazilokat is a béketábor hívei közé sorolta. Igaz, lehet, hogy azért történt változás a besorolásban, mert Bolsonaro azóta elveszítette a választást.
A kormány running manje kétségtelenül Szijjártó Péter külügyminiszter, viszont a köztársasági elnök is szeret futni, mert állítása szerint az kikapcsolja. Nem csak egyedül fut azonban: volt, hogy fogyatékossággal élő sportolókkal váltóban futva teljesítette a maratont Budapesten. Olykor a futás összecsúszik nála a munkával is: még családügyi miniszterként futva ment előadást tartani egy demográfiai konferenciára, és a fenti fotó szerint a szlovén államfővel is megtalálta a közös ritmust.
A futás mellett a túrázás a köztársasági elnök másik hobbija. Gyakran férjével, Veres Istvánnal veszi nyakába az erdőt és közösen kirándulnak a kéktúra útvonalon. Sőt, volt olyan, hogy bárki jelentkezhetett.aki melléjük szegődne egy dobogókői túrára. Novákot a túrázás iránti szenvedélye köti össze III. Károly brit királlyal, akinek a koronázására Londonba utazott, és az uralkodónak egy túracipőt is vitt ajándékba.
A futás és a túrázás mellett más sport is érdekli a köztársasági elnököt – nem véletlen, hogy szerb kollégájától, Aleksandar Vucictól egyszer egy bokszkesztyűt kapott ajándékba. A bokszolásról ő maga korábban azt mondta: „Amikor a munkában viszonylag sok a feszültség, jólesik levezetésként egy kis bokszolás. Korábban jártam boksz edzésekre, akkor megtanultam az alapvető fogásokat. A politikai világban nem haszontalan tudás...”
„Mi, magyarok, büszkék vagyunk Karikó Katalinra! Mi, szegediek, büszkék vagyunk arra, hogy a Szegedi Biológiai Kutatóközpontból indulva ilyen sokra vitte. Mi, nők, büszkék lehetünk arra, hogy egy magyar édesanya a követendő példa ma sok kislány és fiatal női kutató számára” – fogalmazott Novák Katalin, miután tavaly ősszel Torontóban, a York Egyetemen találkozott a biológussal, ahol meghallgatta az előadását.
„Isten csodája, hogy még áll hazánk!" - ezzel a Petőfi-idézettel kezdte Novák Katalin első államfői újévi beszédét, amelyben szó esett „válságálló nemzetről”, a drávaiványi dinnyeszedőkről és a kelebiai határvédőkről. A beszéd fogadtatása vegyes volt. Parászka Boróka például úgy értékelt, hogy az „sűrítve, tömörítve Vlagyimir Putyin beszédét idézte elemeiben, struktúrájában”, mivel „a két elnök ugyanazt a hamis függetlenségi mítoszt szajkózza, ugyanabból az autokrata turkálóból való a jelentés nélküli, talmi retorikai kacat.”
A fenti képen az államfő férje, Veres István, mint frissen esküt tett önkéntes, tartalékos katona. Némi értetlenséget a rendfokozata okozott, mivel öthetes kiképzés után már alezredesi rangot kapott – közben megtartotta civil foglalkozását is, továbbra is az MNB pénz- és devizapiaci igazgatóságát vezeti. A honvédelmi tárca ezt utóbb azzal magyarázta, hogy „ez a rendfokozat megközelítőleg tükrözi a végzettségét, szakmai tapasztalatait, iskoláit, valamint a közjogi szerepét.” Mint történelmi áttekintésünkből kiderül, a Vereséhez hasonló kinevezéseknek háborús és forradalmi időkben, vagy diktatúrák alatt volt divatja.
Érzelmileg erős kép a fenti – Novák Katalin március végén, alig két hónappal a február 6-i, mintegy 50 ezer halálos áldozatot követelő, pusztító földrengés után látogatott Törökországba. A hvg.hu helyszíni riportjából kiderül, hogy ilyen katasztrófára egyetlen ország sem tud felkészülni. Novák a látogatáson felavatta a legendás magyar mentőkutya, Mancs szobrát, az ukrajnai helyzetről pedig azt mondta, „olyan béketerv kell, ami nem jár Oroszország győzelmével”.
A nemrég lezajlott pápalátogatásból az államfő is kivette a részét: fogadta és búcsúztatta is Ferenc pápát, közben pedig sós stanglit is sütött a katolikus egyházfőnek. Sőt, Novák versenyt is futott Orbán Viktorral pápavideó-posztolásban. Ami a pápalátogatás tanulságait illeti, azt amúgy úgy foglaltuk össze, hogy Ferenc pápa leckét adott kereszténységből a kormány ájtatoskodóinak.
A közelmúlt fontos, és alighanem Novák egész államfői ciklusát emlékezetessé tevő, megítélését pedig elnökként erősen befolyásoló eseménye volt, amikor – éppen a pápalátogatásra hivatkozva – elnöki kegyelmet adott a magyar szélsőjobboldal ikonikus figurájának, a terrorizmussal kapcsolatos vádak miatt jogerősen elítélt Budaházy Györgynek. Azzal amúgy, hogy Budaházy kilovagolt a börtönből, potenciális riválist kapott Toroczkai, ami jól jöhet a Fidesznek.
Hivatalba lépése első évfordulóján Novák Katalin az elnöki tanácsadóival egyeztetett – erről közzé is tett egy csoportképet. A képen köré gyűlt 16 fős tanácsadói stáb tagjai között látható mások mellett Balog Zoltán püspök és exminiszter, Gundel Takács Gábor sportriporter, Hegedüs Éva bankvezér, Lackfi János költő, Martonyi János exminiszter, Máté Bence természetfotós, a Terror Házát vezető Schmidt Mária, Szörényi Levente zeneszerző, énekes és Vizi E. Szilveszter az MTA volt elnöke.