Itthon 2023. május. 11. 11:14

Gulyás üdvözli Budaházy szabadon engedését – a kormányinfó hírei

Három hét kihagyás újra sajtótájékoztatót tart a kormány. Azóta túl vagyunk több kordonbontáson, egy vezérkari főnöki beköszönésen és egy újabb brutális inflációs adaton.

Most érkezett

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

"Annak idején azzal érvelt a kormány a 35 évre szóló autópálya-koncesszió mellett, hogy aszerint az állam helyett a koncesszorra hárul minden kockázat, de a most végrehajtott szerződésmódosítás éppen ennek ellene hat, mivel a Mészáros Lőrinc és Szíjj László érdekeltségében álló koncessziós társaság feje fölül hárítja el a kockázatokat. Hol jó az államnak, ha egyes munkák nem teljesítése nem jár a teljes szerződés elbukásával és ha mentesítő körülmény, hogy csak drágán lehet finanszírozást szerezni?" – kérdezte a hvg.hu munkatársa, Lengyel Tibor Gulyástól.

A magyar állam számára egy jó és előnyös megállapodás született. A költségvetés terheit jelentősen csökkenti.

– válaszolta a miniszter.

A hvg.hu azt is megkérdezte, hogy miután áprilisra összejött a költségvetési hiánynál az éves terv 80 százaléka, tartható-e a hiánycél, lesznek-e megszorítások a második félévben, vagy emelik-e a hiánycélt? Gulyás elmondta, hogy erről hosszan volt szó a kormányülésen. Mint mondta, minden évben így szokott lenni, hogy a költségvetési hiányt az év első felében elérjük, az év második felében pedig csökken. Az adatok szerint most ez a vártnál rosszabbul fog alakulni. Az első félév a gazdaság szempontjából nehéz, de a másdik félév pedig már egy növekedésben lévő gazdaságot fog eredményezni. Gulyás elmondta, hogy egyelőre nem tudnak pontos adatokat, de gyorsuló növekedést várnak.

"Szóba került-e a kormányülésen, felmerült-e, hogy Varga Judit igazságügyi miniszter nem ellenjegyzi az államfő Budaházy Györgynek és társainak adott kegyelmi döntését? A kormány szerint, ha már új börtönök építésére nincs pénz, a börtönzsúfoltság csökkentését terrorcselekmények miatt elítéltek szabadon engedésével kell kezdeni?" – kérdeztük Gulyástól, aki elmondta, hogy erről nem volt szó a kormányülésen. Azt is elmondta, hogy miközben számos érvet lát, amely a kegyelem mellett szól (így például azt, hogy Budaházy a büntetése kétharmadát leülte, illetve hogy senki nem sérült meg a cselekményekben, amelyekre a kegyelem szól), lát olyan érvet is, amely ellene szólt, ez pedig az, hogy a szóban forgó büncselekmények állam elleni cselekedetnek minősültek.

"Most zajlik a főpolgármester által indított Budapesti Lakógyűlés. Ha ezen az jön ki, hogy a budapestiek azt akarják, ne menjenek autók a Lánchídra, akkor a kormány kifizeti a felújításra a saját részét, a 6 milliárdot, amit most nem akar? Csak azért, mert a lakógyűlés technikailag olyan, mint egy nemzeti konzultáció, azt pedig, ha a sajátja, akkor a kormány magára nézve kötelezőként kezeli" – hangzott a hvg.hu következő kérdése.

Gulyás ironikusan megjegyezte, hogy ha annyian vesznek részt rajta, mint egy nemzeti konzultáción, akkor érdemes figyelembe venni, de nem vár ekkora érdeklődést. A miniszter emlékeztetett arra, hogy a főváros és a kormány közös megállapodásáról szóló kormányhatározat világosan kimondja, hogy az állam akkor járul hozzá a felújításhoz, ha a főváros vezetése a felújítás előtti forgalmi helyzetet állítja vissza. "

A Lánchídnál autón át lehessen menni. Nem kell senkit büntetni azért, mert autóval kíván járni.

– zárta le a témát Gulyás.

Ismét kérdezték Gulyást arról a kordonbontásról, amelyen a rendőrök könnygázzal oszlatták fel a tömeget, köztük sok gimnazistát. A Telex arra volt kíváncsi, hogy Gulyás látta-e az erről szóló felvételeket, és mit érzett, amikor ezt nézte? "Rossz érzés látni, hogy a tinédzserek nem tartják be a jogszabályokat" – mondta Gulyás.

Az Inforádió azt kérdezte Gulyástól, hogy hol tartanak az egyeztetések a pedagógusok jogállásáról szóló törvénnyel kapcsolatban. Gulyás azt mondta, hogy már 14 alkalmommal tárgyaltak a szakmai szervezetekkel, majd hozzátette, hogy vannak vitás pontok, de van egy pont, amíg érdemes tárgyalni, és van egy pont, amikor már dönteni kell" – fogalmazott Gulyás.

 

Tegnap reggel mentőt hívtak Gálvölgyi Jánoshoz, de az nem ment ki érte, végül a színész rokonai vitték be őt a kórházba. Gálvölgyi jelenleg lélegeztetőgépen van. Az ATV arról kérdezte Gulyást, hogy hibázott-e a mentőszolgálat.

Gulyás szerint ezt a témát nem a kormányinfón kell megbeszélni, de jobbulást kíván Gálvölgyinek. A miniszter hivatkozott arra, hogy az OMSZ vizsgálatot indított az ügyben, hogy helyesen priorizálta-e a mentőszolgálat Gálvögyi panaszait, amikor úgy döntött, hogy nem mennek ki érte. Gulyás szerint meg kell várni a vizsgálat eredményét.

Az ATV megkérdezte, hogy le kellene-e mondania Böröndi Gábor vezérkari főnöknek azon kijelentése miatt, hogy egy békefolyamattal elfojtható, lokális háborúnak nevezte Lengyelország 1939-es német lerohanását. Lengyelország budapesti nagykövetét megdöbbentette ez, és nyílt levélben tiltakozott a szerinte áldozathibáztató értelmezés miatt.

Gulyás szerint a magyar kormány álláspontja világos: Lengyelország áldozata volt a második világháborúnak. Böröndit a kormány támogatja a munkájában, amíg azt jól végzi, nem kell lemondania, és Gulyás szerint Böröndinek nem feladata értékelni a második világháborút.

A Mandiner kérdésére, hogy a terrorizmusért korábban elítélt Budaházy Györgynek adott államfői kegyelmet hogyan értékeli Gulyás, a miniszter elmondta, hogy részben tiszteletben tartja és üdvözli a döntést. Szerinte ugyanis a bűncselekmény elkövetését követően 17 évvel már nincs igazságszolgáltatás, a jogszolgáltatás pedig pocsék. Budaházy már egyébként is letöltötte büntetése nagy részét, mondta Gulyás, aki szerint az igazságszolgáltatás szégyene, ami ebben az ügyben történt.

A Index azon kérdésére, hogy az utóbbi hetek kormányellenes tüntetésein arányos és jogszerű volt-e a rendőri fellépés, amikor könnygázt vetettek be gimnazisták ellen, Gulyás azt válaszolta, hogy az elmúlt 13 év profi rendőrségi gyakorlata bebizonyította azt, hogy a jogszabályi kereteken belül bárki tiltakozhat a kormány ellen. "Jogszerűen kell tiltakozni, betörni építési területre nem jogszerű. Profi és kifogástalan volt a rendőri fellépés" – jelentette ki Gulyás.

A Magyar Nemzet arról kérdezte Gulyást, hogy mi a véleménye arról, hogy jövő héten uniós delegáció érkezik Magyarországra, hogy ellenőrizzék az EU-s pénzek magyarországi felhasználását, a delegációnak pedig tagja Cseh Katalin a Momentum EP-képviselője. Gulyás szerint korrekt bánásmódra az EU-tól nem számíthatnak. "Sajátos helyzet, amikor a pénzügyi ellenőrzést a tolvajra bízzák" - mondta.

Hirdetés