Itthon Lengyel Tibor 2023. május. 08. 18:30

Visszavett a kormány a titkos döntésekből, de titkolózásban így is jobban teljesít, mint elődei

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

A korábbi évek növekedése után tavaly visszaesett a kormány titkolózási kedve: míg 2021-ben 38, tavaly csak 24 titkos, a nyilvánosság elől akár évtizedekre elzárt kormányhatározatot írt alá Orbán Viktor. Ezzel csak magához képest mértékletesebb a kabinet, az előző, baloldali kormányokat messze túlszárnyalja.

Orbán Viktor tavaly 1696 darab olyan kormányhatározatot írt alá, amelyet aztán elolvashattunk, mivel megjelent a Magyar Közlönyben. Emellett aláírt a miniszterelnök másik 24 olyat is, amit aztán nem tettek közzé, emiatt a nyilvánosságnak fogalma sincs róla, hogy ezek miről szólnak, sőt arról se, hogy egyáltalán léteznek – legfeljebb 1-2 tucat kiválasztott tudja, ők láthatták is ezeket.

Ezeknek a kormánydöntéseknek közös jellemzőjük, hogy négyjegyű jelölésük, a sorszámozásuk hármassal kezdődik, ezért is hívják őket “háromezres” határozatoknak. Ezek már a megszületésük pillanatától titkosnak számítanak, sőt, már a döntést megalapozó előterjesztés előkészítését, egyeztetését és kezelését is csak egy szűk, felhatalmazotti kör végezheti.

Orbán Viktor miniszterelnök egy kormányülésen – kevesebb háromezres határozatot ír már alá
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Az elfogadás után pedig a háromezres kormányhatározatok megkapják a hivatalos titkosítást is, vagyis nemzeti minősített adattá válnak, tartalmuktól függően 10, 20, vagy a “Szigorúan titkos!” pecsét ráütésével 30 évre, ráadásul ez a minősítés kétszer is meghosszabbítható, így egyes háromezres kormánydöntések akár 90 évre is elzárva maradhatnak a nyilvánosság elől.

Egy kormányzati döntés ilyen szintű titkosításának általában van jogos, észszerű indoka, hiszen a háromezres határozatokban hadititkok, nemzetbiztonságot érintő információk lehetnek, ezek nyilvánosságra kerülése pedig veszélyeztetheti Magyarország érdekeit. De minősítéssel védhető a törvény szerint “Magyarország gazdasági tevékenysége” is, ami már elég tágan értelmezhető.

Ezeknek a háromezres kormányhatározatoknak nemhogy a tartalma nem nyilvános, de még a címe is titkos, tehát még körülbelül sem lehet tudni, hogy miről szólnak. Egyedül a darabszámuk ismerhető meg, ezt a hvg.hu közérdekű adatigénylésére adta ki ezúttal is a – tavaly önállóságát elvesztő, Rogán Antal tárcájába olvasztott – Miniszterelnöki Kormányiroda. Innen tudjuk, hogy

csökken a háromezres döntések száma: míg 2021-ben 38, tavaly már csak 24, idén április elejéig pedig mindössze 2 ilyen, akár évtizedekre titkosított kormányhatározatot írt alá Orbán Viktor. 

Kormányülés – van, ami szigorúan köztük marad, akár évtizedekig
Facebook / Orbán

Ahogy arról korábban a hvg.hu már írt, az ilyen háromezres döntések azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik a kormányzati titkolózásban. Különbséget kell ugyanis tenni a nyilvános és a többféle nem nyilvános (akár titkosított) határozatok között – ez a sorszámuk alapján könnyű:

  1. vannak azok a kormányhatározatok, amelyek teljesen nyilvánosak, kötelező közzétenni őket a Magyar Közlönyben, ezek sorszáma kezdődik egyessel, ezért ezres határozatoknak hívjuk őket – ebből jelent meg tavaly 1696 darab, 2021-ben pedig 2012 darab;
  2. vannak a minősített adatot tartalmazó, titkos kormányhatározatok, amelyek nem nyilvánosak, nem jelennek meg sehol, ezek a háromezres határozatok, mivel a sorszámuk hármassal kezdődik – ebből volt tavaly 24 darab, 2021-ben pedig 38 darab;
  3. vannak a kettő közé sorolható, nem titkos, de nem is kötelezően közzéteendő kormányzati döntések, amelyek jellemzően feladatot jelölnek ki, de pénzügyi kötelezettséggel – elvileg – nem járhatnak, sorszámuk pedig kettessel kezdődik, ezért hívjuk őket kétezres határozatoknak;
  4. végül vannak a nem titkos, de szintén nem nyilvános kategóriába tartozó olyan – általában munkaszervezési jellegű – kormánydöntések, amelyek sorszáma négyessel kezdődik, ezért nevezzük őket négyezres határozatoknak.

Ha a háromezres kormányhatározatokról nem is lehet semmit tudni, a számuk legalább évekre visszamenőleg követhető. A kapott statisztikai adatokból pedig kiderül, hogy a 2021-es év 38 darab háromezres kormánydöntése alighanem rekord. Összességében pedig elmondható, hogy a NER 12 éve alatt, 2010-től ciklusonként egyre több titkos kormányhatározatot hoztak az Orbán-kormányok.

A 2010-2014-es kormányzati ciklusban 72 ilyen döntés született, 2014-2018 között már 96, a 2022-es tavaszi választás után véget ért ciklusban pedig már bőven 100 feletti volt a háromezres döntések száma. Ehhez képest a mostani ciklusban csökkenés figyelhető meg, hiszen a 2022-es 24 darabos adatnak csak egy része esik ebbe az időszakba, és 2023-ban április 4-ig csak 2 ilyen döntés született.

Az elmúlt egy évben megfigyelhető visszaesésig az Orbán-kormányok nemcsak a saját rekordjaikat döntötték meg ciklusról ciklusra, hanem túlszárnyalták a baloldali kormányok 2006-2010 közötti időszakát is, amikor 4 év alatt csupán 51 háromezres határozat született: a második Gyurcsány-kormány idején, 2006-2009 között 38, míg az azt követő Bajnai-kabinet bő egy éve alatt további 13 darab.

A 2006-os év titkolózás szempontjából éles választóvonal volt, mivel azt megelőzően sokkal több titkot gyártottak a kormányok. A Medgyessy-, majd az első Gyurcsány-kormány 2002–2006 között egyetlen parlamenti ciklusban 339 háromezres határozatot hozott. Előzőleg, az első Orbán-kormány sem fogta vissza magát, hiszen 1998–2002 között még 380 titkos kormányhatározatot fogadott el.

A ma már soknak tűnő, évi 80-100 titkos döntés azonban még mindig semmi ahhoz képest, amit a rendszerváltás utáni első két ciklusban műveltek az akkori jobb- és baloldali kormányok. A Horn-kormány 1994–1998 között 486 darab háromezres döntést hozott, de az Antall-, majd a Boross-kabinet közvetlenül a rendszerváltás után 4 év alatt ennek is csaknem ötszörösét, 2299 darabot.

Ahogy arról a hvg.hu korábban írt, a háromezres határozatok tartalma a leggyakrabban úgy derül ki, hogy maga a minősítő, vagy egy következő kormány feloldja a titkosítást. Az Antall-kabinet ilyen döntései közül is sokat nyilvánosságra hozott később a Horn-kormány. Innen tudható, hogy több titkos határozat született a rendszerváltás utáni években például a bős-nagymarosi vízlépcsőről.

A Medgyessy-féle 3008/2004. számú kormánydöntés titkosítását is az őt követő Gyurcsány-kabinet oldotta fel, így ma már tudható, hogy a honvédelmi miniszter vagy a meghatalmazottja – jellemzően a légierő ügyeletes parancsnoka – a “Nemzeti Döntéshozó Személy”, aki a magyar légtérben például “a terrorista céllal eltérített polgári légijárművek megsemmisítéséről” dönthet.

Fentieknek megfelelően a figyelmeztető vagy megsemmisítő tűz kiváltására vonatkozó parancs kiadására a légierő ügyeletes parancsnoka volt jogosult tavaly március 11-re virradóra is, amikor 40 percet töltött Magyarország légterében az a katonai felderítő drón, amelyik később Zágrábban lezuhant. A részleteket 30 évig, vagyis 2052-ig szeretné titokban tartani a Honvédelmi Minisztérium:

2052-ig nem fog kiderülni, mit tett a honvédség az országot átszelő katonai drón ügyében

Harminc évig titokban tartaná a honvédség és a honvédelmi minisztérium, hogy mi történt márciusban abban a 40 percben, amikor a paksi atomerőmű fölött is átrepülve a magyar légtérben tartózkodott egy katonai felderítő drón. 2052-ig nem kapunk választ arra sem, történt-e mulasztás, és ha igen, van-e felelős.

Azt 2021 nyarán tárta fel a hvg.hu egy, a titkosítás alól már feloldott háromezres kormányhatározat alapján, hogy egy hazai fejlesztésű, az internetes forgalmat kémlelő titkosszolgálati rendszer létrehozását engedélyezte 2002 őszén Medgyessy Péter akkori kormányfő. A sokmilliárdos költségvetésű rendszerről szóló, 3073/2002. számú határozat 18 éven át volt „Titkos!” minősítésű:

Titkos kormányhatározatból tudtuk meg: Medgyessy Péter is elrendelt megfigyelést

A sokmilliárdos költségvetésű rendszerről, amelyet a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat fejlesztett és működtetett, egy 18 évig titkos kormányhatározatban rendelkezett Medgyessy Péter kormányfő. A titkosítás alól már feloldott kormányhatározatokba közérdekű adatigénylés után tekinthettünk be, két, Orbán Viktor által aláírtat is megnézhettünk.

Noha több olyan 1990–1994 közötti háromezres határozat is van, amelyek csak 2040-ben válhatnak majd hozzáférhetővé, korábban egy másik, már lejárt minősítésű ilyen típusú kormánydöntésről is írtunk. Az egykor 20 évre titkosított iratba is betekintettünk, ezt Orbán Viktor írta alá 1998-ban, és a titkosszolgálati célú “fedőintézmény létrehozásának, működésének szabályairól” szól.

A kormányzati titkosítás természetesen a rendszerváltás előtt is gyakorlat volt, akkor is léteztek háromezres határozatok. Ezeknek a régi iratoknak a titkosítását a legtöbb esetben megszüntették. Emiatt már tudható, hogy a 3446-os számú, 1976-os határozat "az űrutazásokban történő részvételt" szabályozta és ez tette lehetővé Farkas Bertalan 1980-as, a Szojuz–36 fedélzetén tett űrkirándulását.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.