Három országban folytatódnak a nagykövetcserék: Brazíliába, Üzbegisztánba és Izraelbe is új misszióvezetőt küld Szijjártó Péter külügyminiszter. Az elmúlt két hónapban 12 magyar külképviselet élén készítettek elő személycserét.
Nem áll le a nagykövetek gyors ütemű cseréje, miután az Országgyűlés külügyi bizottságának keddi, zárt ülésén három új nagykövetjelölt mutatkozott be – velük együtt szűk két hónap alatt már éppen tucatnyi személycserét készített elő a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztérium.
Brazília, Üzbegisztán és Izrael – ez az a három ország, ahol lecserélik a magyar nagykövetségek vezetőit, a három új misszióvezető-jelöltet kedden hallgatta meg zárt ülésén a parlament szakbizottsága, és a testület mindannyiuk kinevezését támogatta. A jelöltek és állomáshelyeik:
- Brazília (Brazíliaváros) – Halmai Miklós
- Üzbegisztán (Taskent) – Rózsa József
- Izrael (Tel-Aviv) – Szentgyörgyi Zoltán
Érdekesség, hogy a jelöltek közül ketten jelenleg is nagykövetek, és helycserével nevezik ki őket, mivel Halmai Miklós most Portugáliában nagykövet, és ő annak a Szentgyörgyi Zoltánnak a helyére megy Brazíliába, akit onnan Izraelbe helyeznek át.
A Brazíliavárosba készülő Halmai Miklóst 2019 tavaszán bízták meg a lisszaboni követség vezetésével, egyúttal a Zöld-foki Köztársaságban, a Bissau-guineai Köztársaságban, továbbá a Sao Tomé és Príncipe Demokratikus Köztársaságban való képviselettel – utóbbit csak 8 hónapig látta el.
Az Üzbegisztán fővárosában, Taskentben működő magyar nagykövetség élére szánt Rózsa József jelenleg még a légvonalban is 5750 kilométerre fekvő kenyai főváros, Nairobi magyar külképviseletének első beosztottjaként, vagyis a nagykövet első helyetteseként tölti külszolgálatát.
Halmai új állomáshelyéről, a brazil fővárosból még nagyobb utat – 10270 kilométert – tesz meg az ottani jelenlegi nagykövet, Szentgyörgyi Zoltán, hogy új állomáshelyén, az izraeli Tel-Avivban a magyar külképviseletet vezesse. Ráadásul nem is először, mivel 30 éve a diplomáciai pályán van.
Szentgyörgyi első külszolgálata Portugáliában volt a 90-es években, majd Franciaországban a 2000-es években, azután a tárcánál négy miniszterrel is dolgozott: Kovács Lászlóval, Martonyi Jánossal, Somogyi Ferenccel és Göncz Kingával. Végül 2008-ban lett először izraeli nagykövet, ezután Tunéziában és végül Brazíliában irányította a magyar külképviseletet.
A hvg.hu értesülései szerint még májusban újabb nagykövetjelöltek bejelentése várható, miközben a most meghallgatott három diplomatával együtt már az elmúlt 2 hónapban így is 12 magyar külképviselet élén készítettek elő személycserét.
Nemrég, április második felében írtunk róla, hogy több nagykövetségen is személyi változások lesznek, akkor négy új nagykövetjelölt mutatkozott be a parlamenti szakbizottságban, így derült ki, hogy a tárca lecseréli a magyar misszióvezetőket Kuvaitban, Pristinában, Teheránban és Minszkben.
A volt chicagói főkonzult küldi Szijjártó nagykövetnek Belaruszba
Új nagykövetet küld a külügyi tárca az ukrajnai háború és az oda telepített orosz atomfegyverek miatt stratégiai jelentőségű országba, de változás lesz több másik nagykövetség élén is, első körben Minszk mellett Kuvaitban, Pristinában és Teheránban is.
Azelőtt, március elején is hírt adtunk egy személycsere-hullámról: akkoriban öt új nagykövet kinevezését támogatta a külügyi bizottság, egyetértve azzal, hogy váltás legyen a misszióvezetői posztokon Argentínában, Chilében, Portugáliában, Bulgáriában és az Egyesült Arab Emírségekben.
Öt új nagykövetet indít útnak Szijjártó, áthelyezik a Kaletát hazaküldő diplomatát is
Argentínába, Bulgáriába, Chilébe, az Egyesült Arab Emírségekbe és Portugáliába is új nagykövetet küld a kormány. Mind régi diplomata, Chilébe például a szomszédos Argentínából helyezik át azt a Bucsi-Szabó Editet, aki 2019-ben rendőrökkel lepte meg és küldte haza Kaleta Gábort Peruból.