Az Európai Bizottság addig nem szívesen beszél megállapodásról, amíg a magyarok nem szavazták meg az ehhez szükséges törvényjavaslatokat.
Sűrű napja lesz a kedden Budapestre látogató Johannes Hahnnak, az Európai Unió költségvetésért felelős biztosának. Hahn Orbán Viktor miniszterelnök mellett találkozik Varga Mihály pénzügyminiszterrel, Varga Judit igazságügyi miniszterrel és Navracsics Tibor területfejlesztési miniszterrel is – igaz, erről csak az Európai Bizottság honlapja adott hírt, a magyar kormány eddig semmilyen formában nem kommunikálta a látogatást.
Maga a vizit rutinnak számít, Hahn ugyanis minden uniós fővárosban ellátogat, hogy a hétéves uniós költségvetés vonatkozó részeiről tárgyaljon. Magyarország esetében ugyanakkor a megbeszéléseken nyilvánvalóan szó esik majd a blokkolt uniós pénzekről is.
A magyar kormánynak összesen 27 feltételt kell teljesítenie ahhoz, hogy a hétéves költségvetés 21,5 milliárd eurójához és a helyreállítási alap 5,8 milliárd eurójához hozzájusson – sőt utóbbit 700 millió euróval meg is emelte az EU annak érdekében, hogy könnyebb legyen az orosz energiától megszabadulni.
A Politico információi szerint Hahn a látogatáson mindenképpen szóba hozza majd az igazságügyi reformot. Varga Judit éppen a múlt héten jelentette be, hogy a kérdésben megszületett a technikai megállapodás, a kormánypárti képviselők már be is nyújtották az ehhez szükséges módosító javaslatokat a törvényalkotási bizottsághoz. Ha a javaslatokat a Bizottság is megfelelőnek találja, akkor a magyar pénzek egy része – körülbelül 13 milliárd euró – felszabadulhat.
A brüsszeli lap ugyanakkor rámutatott, hogy bizottsági képviselők addig nem szívesen beszélnek megállapodásról, amíg a magyar kormány nem fogadta el és nem hirdette ki az ehhez szükséges törvényeket. Egyikük pedig arra figyelmeztetett, hogy korábban a lengyel reformok esetében is megszületett a technikai megállapodás, de mégis kútba esett, mert Andrzej Duda elnök aláírás helyett elküldte azt az Alkotmánybíróságnak véleményezésre.
A tárgyalásokon valószínűleg szó lesz az Erasmus-ügyről is, melyről Johannes Hahn korábban újságíróknak úgy fogalmazott: nem érti a magyar kormányt: már számtalanszor egyeztették, mit kell tennie a magyar félnek, ha ismét be akar csatlakozni az Erasmus ösztöndíjprogramba, mégsem csinál semmit.
„Pedig ha az Orbán-kabinet a jövő hónap elejéig nem teszi közzé javaslatait, akkor a következő évben a magyar diákok nem utazhatnak ilyen keretekben külföldre” – tette hozzá.