Egy politikus ne példálózzon a Bibliával, ha viszont kereszténynek mondja magát, még inkább tilos a lopás vagy megcsalás - mondta Fabiny Tamás evangélikus püspök a Magyar Hangnak. Arról is beszélt, hogy az állam megpróbálja befolyásolni az egyházakat, de ebben nem kell partnernek lenni.
Csak akkor hiteles az istentiszteletünk, ha a zsarnokság ellen felemeljük szavunkat. A semlegesség hangoztatása nem ezt az értékrendet követi – mondta Fabiny Tamás evangélikus püspök a Magyar Hangnak adott interjújában, amikor arról kérdezték, lehet-e semlegesnek maradni az orosz-ukrán háború ügyében.
Arról is beszélt: nem a kereszténydemokráciával van a probléma, hanem a politikai kereszténységgel. Ez alatt azt érti, „amikor valaki a kereszténységre hivatkozva, azt felhasználva fogalmaz meg politikai üzeneteket. Vagy amikor valaki a szószékről prédikálva pártpolitikai üzeneteket fogalmaz meg”.
Szerinte egy politikusnak nem kellene a Bibliával vagy a Tízparancsolattal példálózni, mert az csak a hívó keresztények számára parancsértékű. Viszont „egy magát kereszténynek valló politikusnak még inkább tilos a lopás, a sikkasztás, feleségének megcsalása, mint a többieknek.”
Arról is megkérdezték, hogy az állam szeretné-e pénzzel és más támogatásokkal befolyásolni az egyházakat. Erre azt válaszolta, hangsúlyozottan csak saját maga, illetve az evangélikus egyház nevében:
„Befolyásolási szándék lehet, hogy van, de nekünk ebben nem kell partnernek lenni.”
Azt például örömtelinek tartja, ahogyan a kormány a család- vagy a nemzetpolitikával foglalkozik, viszont például az iskolai hitoktatás kötelezővé tételével azt sikerült elérni, hogy kevesebb fiatal jár templomba. De a tanárok helyzetéről és a menekültügyről is máshogyan gondolkozik ő, mint a kormány – mondta el.
„Akkor tapasztalok furcsaságokat, amikor év végén az egyházi beruházásokra nyújtott egyedi támogatások listáját tekintem át. Látok kivételezetteket, mi finoman szólva nem vagyunk közöttünk”
- fogalmazott.