Itthon hvg.hu 2023. március. 31. 17:55

Tényleg tapsolásra hasonlít, ha hangtompítós géppisztollyal lelőnek valakit?

Ha egy kis szobában hangtompítós géppisztollyal lőnek le valakit, akkor annak a hangja olyan, mintha valaki tapsolna? Ezt a kérdést feszegették egy 1999 tavaszán elkövetett gyilkossági ügy bírósági tárgyalásán pénteken. Az ügy egyik vádlottja Portik Tamás, az áldozat az ő kamaszkori barátja.

Két éve vagyok letartóztatva, ártatlanul – fakadt ki a Fővárosi Törvényszéken pénteken zajló egyik tárgyaláson K. Gábor. Ő és vádlott társa, Portik Tamás nem a tárgyalóteremben, hanem a bíróság egyik elkülönített helyiségében, maszkos, géppisztolyos TEK-esekkel körülvéve, élő videós kapcsolat segítségével vett részt az ülésen. K. Gábort azzal gyanúsítják, hogy Portik Tamás utasítására egy társával, Sz. Józseffel együtt 1999. április 25-én meggyilkolták Gyüre Józsefet.

Az áldozat jól ismerte Sz. Józsefet és Portikot, mert a nyolcvanas évek közepén mindhárman benne voltak egy olyan, fiatalokból álló bandában, amely telefonfülkék perselyeit fosztogatta Budapest-szerte. A kilencvenes évek első felében azonban már nem egy szinten álltak: Portik az olajos bűnözésben érdekelt alvilági krémhez tartozó milliomos volt, Gyüre pedig egy olyan pitiáner bűnöző, aki a régi barátságukra való tekintettel kerülhetett közel az olajhoz, amolyan “brókerként”. Csakhogy míg Portik túlélte a kilencvenes éveket, Gyüre már nem volt ilyen szerencsés.

A halálának ügyében indult nyomozás 2000 elején eredménytelenül zárult, és hosszú-hosszú éveknek kellett eltelnie, míg újra elővették az aktákat. Az áttörés 2020-ban következett be, amikor az egykori telefonfülke-fosztogató banda egy másik tagja, Sz. József egyezséget kötött a hatóságokkal és beismerte: ő és egy társa, K. Gábor követte el a bűncselekményt, méghozzá Portik megbízásából. Vallomása szerint a gyilkosság napján együtt mentek fel Gyüréhez, de nem ő, hanem K. Gábor ölt. A rendőrség 2021 elején őrizetbe vette K. Gábort, majd később vádat is emeltek ellene, Sz. Józsefet pedig már el is ítélték, felfüggesztett börtönt kapott.

K. Gábor és Portik is ártatlannak vallja magát. K. Gábor következetesen azt hangoztatja, hogy Sz. József hazudott a vallomásában. A pénteki tárgyaláson K. Gábor egyik védője felolvasta azt a szakértői véleményt, ami azt fejtegette, vajon egy hangtompítós Scorpio géppisztolyból (ilyennel lőtték le Gyürét) leadott lövés hangja a tapsra emlékeztet-e. Sz. József ugyanis a vallomásában a lövés hangját egy tapshoz hasonlította, a védelem szerint azonban a hangszakértői vélemény ezt gyakorlatilag cáfolja.

A szakértői vélemény felolvasása után K. Gábor hosszan fejtegetni kezdte, hogy Sz. József vallomását a szakértők cáfolták, de a bírónő belefojtotta a vádlottba a szót, mondván: a bizonyítékok értékelése nem az ő, hanem a bíróság dolga. De K. Gábor hajthatatlan volt, folyamatosan az ártatlanságát hangoztatta, kifogásolva, hogy egy ember vallomása alapján van két éve letartóztatásban. Azt kérte a bírónőtől, hogy engedjék szabadon.

Portik is az ártatlanságát hangoztatta, szerinte ő soha senkit nem bízott meg Gyüre megölésével. Portikot egyébként ugyanebben az ügyben nem csak a Gyüre-gyilkosságban vádolják felbujtással. A Gyüre-üggyel ugyanis összevonták a Lakatos Csaba fogathajtó elleni merénylet miatt indított eljárást: Lakatosra még 1996-ban, az ügetőn lőttek rá, de túlélte a merényletet. Portikot azután vádolták meg felbujtással, hogy Tanyit elítélték a merénylet miatt. Bár Tanyi először ártatlannak vallotta magát, később beismerte, hogy ő lőtt, és megnevezte a felbujtót is: Portik Tamást.

Portik Tamás a Fővárosi Törvényszéken 2019. március 11-én.
MTI / Balogh Zoltán

Az eddig a Prisztás József meggyilkolása és az Aranykéz utcai robbantás miatt jogerősen elítélt Portik szénája tehát nem áll túl jól, mivel jelenleg nem csak a Gyüre-ügyben és a Lakatos-ügyben vádlott, hanem a Fenyő-gyilkosságban is. A vád szerint Gyárfás Tamás megbízásából ő intézte el, hogy Fenyőt 1998 februárjában megölje Jozef Rohac, akit korábban már el is ítéltek a gyilkosság miatt. Ha tehát a még folyamatban lévő ügyekben is bűnösnek mondja ki a bíróság Portikot, akkor akár élete végéig is börtönben maradhat.

Portiknak és K. Gábornak mindenesetre nem túl jók az esélyei a Gyüre-ügyben, mivel a bűncselekményben magát már a vádnak egyezően bűnösnek valló Sz. Józsefet elítélték– márpedig ugyanez a bírónő hoz majd döntést. Ha minden igaz, akkor június közepén várható ítélet, de az biztos, hogy ha K. Gábort elítélik, a védelem fellebbezni fog.

Hirdetés