Hadházy Ákos kitart amellett, hogy Rogán Antal minisztert, a feleségét és a kabinetfőnökét takarhatja a Schadl–Völner-ügyben előkerült “Tóni. Barbara és Ádám”, ezért kérdésekkel sorozta meg a legfőbb ügyészt a témában. Polt Péter válaszait így foglalnánk össze: ki tudja, de mindegy is.
Nem hagyja annyiban Hadházy Ákos független képviselő a “Tóni-gate” ügyet, és válaszokat keres, miután nemrég kiderült, hogy az ügyészség szerint ebben az ügyben „bűncselekmény megalapozott gyanúja nem volt megállapítható”.
Polt szerint a „Tóni-gate"-ügyben „bűncselekmény megalapozott gyanúja nem volt megállapítható"
Miután kavarodás volt akörül, hogy az ügyészség a Schadl-Völner-ügy mellékszálaként a Tóni-gate ügyben vizsgálta-e, kicsoda „Tóni, Barbara és Ádám", Polt Péter legfőbb ügyész végre egyenes választ adott: több szálon is nyomoztak, de semmi gyanúsat nem találtak. Pontosabban vannak részletek, amik még homályosak, illetve van olyan adat is, ami valamiért „nem közölhető".
Csaknem egy évvel azután, hogy Hadházy a 444 által a Schadl–Völner-ügyben nyilvánosságra hozott lehallgatási jegyzőkönyvek alapján feljelentést tett az ügyben, még mindig nem tudni pontosan, kikkel egyeztethetett Schadl György, a végrehajtói kar elnöke és köre.
Megint leszavazta a Fidesz-KDNP, hogy megvizsgálja a parlament, van-e felelőssége Varga Juditnak a Völner-Schadl-ügyben
Másodszor sem ment át az ellenzéki kezdeményezés.
Schadl ellen azóta Völner Pál egykori igazságügyi miniszterhelyettessel együtt vádat emeltek korrupciós bűncselekmények miatt, de az ügy vádirata és a nyomozati anyagok sem igazán igyekeztek kibogozni, ki lehetett a lehallgatási iratokban felbukkanó “Tóni, Barbara és Ádám”.
Azóta sem derült ki, hogy „Tóni”, akivel Schadl egyik barátja találkozott, Rogán Antal miniszter-e. A szöveg ugyanott Barbarát és Ádámot is említi. Utóbbi névazonosságoknál sem tiszta, hogy Rogán feleségéről, illetve kabinetfőnökéről van-e szó. Az iratok szerint nagy bizniszről egyeztethettek.
Az ügyészség játszmáján is múlik, kitartanak-e Schadl mellett egykori emberei
Már a héten kiderül, hogy Schadl György mögül hány olyan végrehajtó farol ki, aki neki köszönhette pozícióját. Ebből leszűrhető lesz az is, hogy a végrehajtói kar elnökének mennyire maradt erős a hatalma, miután az általa kiépített rendszer összeomlott. Eddig négy vádlott ismerte be a bűnösségét, és tizenegy olyan szereplője maradt az ügynek, aki még érdekelt lehet abban, hogy bedobja a törölközőt.
Hadházy gyanúja, hogy “Tóni, Barbara és Ádám” kilétének és szerepének kivizsgálása, mintha ez csak az alapügy lényegtelen mellékszála lenne, nem véletlenül maradt el. Ezért írásbeli kérdéseket tett fel a témában Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki egyenként válaszolt. Íme a párosított kérdés-válaszok:
Miért nem volt megállapítható a gyanú bármely formája?
A Központi Nyomozó Főügyészség az eljárást teljeskörűen lefolytatta, annak során minden, a nyomozás során felmerült, közvádra üldözendő bűncselekményre utaló adatot megvizsgált, és a nyomozást vádemeléssel befejezte. A feltárt bűncselekményeket a vádirat tartalmazza. A Tóni, Barbara, illetve Ádám néven említett személyek vonatkozásában bűncselekmény gyanúja nem merült fel, ezért a büntetőeljárási törvény alapvető rendelkezéseire figyelemmel eljárási cselekmények foganatosítására nem kerülhetett sor.
Az idézett személyek kilététének megállapítását mi hátráltatta?
A vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt folytatott büntetőeljárásban alkalmazott leplezett eszköz eredményeként megszerzett, az alkalmazás céljával össze nem függő, bűncselekmény gyanúját nem keltő adatok vonatkozásában további eljárási cselekmények lefolytatására nem kerülhetett sor.
Felmerült velük szemben bűncselekménnyel kapcsolatban a gyanú?
A Tóni, Barbara, illetve Ádám néven említett személyek vonatkozásában bűncselekmény gyanúja nem merült fel.
Folytattak-e jogsértő, visszaélés jellegű korrupciós cselekményekre irányult vizsgálatot?
A Tóni, Barbara, illetve Ádám néven említett személyek vonatkozásában bűncselekmény gyanúja nem merült fel, így e vonatkozásban eljárási cselekmények foganatosítása nem volt indokolt.
Kiterjedt konkrét személyekre, illetve a nyomozati anyagban szereplő cselekményeikre is a nyomozás?
A Tóni, Barbara, illetve Ádám néven említett személyek által megvalósított “jogsértő, visszaélés jellegű korrupciós bűncselekményekre” a dr. Schadl Györggyel szemben alkalmazott, lehallgatás során rögzített közleményből – állításával ellentétben – nem vonható le következtetés.
Milyen cselekményekkel hozhatók összefüggésbe?
A Tóni, Barbara, illetve Ádám néven említett személyek vonatkozásában bűncselekmény gyanúja nem merült fel.
Schadl–Völner-féle nyomozati anyagban idézett személyek milyen összefüggésben szerepeltek?
A nyomozás során a Tóni, Barbara, illetve Ádám nevek a dr. Schadl György elektronikus hírközlő hálózat útján folytatott kommunikációja során hangzottak el, amely anyag a https://444.hu internetes oldalon is megjelent.
Schadl–Völner nyomozati anyagban említett személyek között van további közszereplő?
A Tóni, Barbara, illetve Ádám néven említett személyek vonatkozásában bűncselekmény gyanúja nem merült fel, ezért a közszereplői minőség kérdését illetően nem adható válasz.
Említett személyek beazonosítása megtörtént?
A Tóni, Barbara, illetve Ádám néven említett személyeket illetően bűncselekmény gyanúja nem merült fel, így a személyek beazonosítására eljárási cselekmény foganatosítására nem került sor.
(Nyitóképünkön Völner Pál még államtitkárként Polt Péter legfőbb ügyésszel)