Itthon hvg.hu 2023. március. 29. 11:08

A szabolcsi emberek 13 hónapot dolgoznak Orbán Viktor egyhavi béréért

Az ország legrosszabb átlagbérrel bíró vármegyéjében tíz hónapot kell robotolni még Kövér László fizetéséért is. Nézze meg, hogyan áll az ország vezetőinek fizetése a vezetettekéhez képest.

Nincs olyan országgyűlési képviselő ma Magyarországon, aki nettó egymillió forint alatt keresne. Sőt: a képviselői alapbér bruttó 1,316 millió forint jelenleg. Az Mfor a KSH adatai alapján pedig összeállította, hogy a vármegyei bérek hányszorosát keresik a képviselők. A legmagasabb átlagfizetést Budapesten lehet megkeresni, ez 634 ezer forint, de Győr-Moson-Sopron sem fizet rosszul, ott az átlagbér 537 ezer forint.

A legalacsonyabb bruttó átlagbérek viszont Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében vannak, ott ez 363 ezer forint. Egy átlagos parlamenti képviselő tehát – bizottsági tagság és a frakcióban betöltött szerepkör nélkül – 3,62-ször annyit keres, mint amennyi a szabolcsi bruttó átlagbér.

Abban a pillanatban viszont, ahogy a képviselő bizottsági helyhez jut, bruttó fizetése már 1,579 millió forint, ha pedig valahogyan még a Törvényalkotási bizottságba is bejut, vagy két bizottsági tagsága van egyszerre, akkor ez a fizetés rögtön 1,842 millióra ugrik. Lefordítva: akinek egy bizottsági tagsága van, az a háromszorosát keresi a Győr-Moson-Sopron vármegyei átlagnak, a legrosszabb átlagfizetést összehozó szabolcsiak bérének pedig 4,3-szorosát viheti haza havonta.

Viszont a politikában nem a képviselők keresnek a legjobban. Ott van például Kövér László, aki házelnökként hazaviszi a Győr-Moson-Sopron vármegyei átlag 5,6-szorosát és a szabolcsi átlag közel tízszeresét. Orbán Viktornál pedig még durvább a szorzó: a miniszterelnök 2022-ben 13-szor annyit keresett, mint a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei átlag, fizetése pedig Békés és Nógrád vármegyékben is az ott mért szint 12-szerese volt.

Orbán fizetése jövőre 860 ezer forinttal emelkedhet

Első ránézésre csak afféle kapcsolt árunak tűnik a globális minimum­adó megszavazása, pedig e lépésnek gyakorlati következménye is lesz. A feltételes módban megkapott uniós pénzek a forint vissza­­erősödését hozhatják. Kockázatok azonban maradnak.

Hirdetés