Kétszázmillióba került az ágaskodó ősmagyar szimbólum, de pluszkiadást jelent, hogy egy őrhelyet telepítettek mellé, ahol egy biztonsági őr folyamatosan vigyázza a műalkotást. Hogy ez mennyibe kerül, azt hiába kérdeztük.
Alig észrevehető, puritán kis sátor áll a Krisztina körúton, a Magyar Nemzeti Bank tulajdonában álló, 32 milliárd forintért felújított egykori Postapalota melletti füves területen, az itt felállított Csodaszarvas-szobor tövében.
A sátort nem egy tavaszi rendezvény után felejtette a kertben a jegybank, vagy a Postapalotában működő Pénzmúzeum, hanem tartósan ott van, vélhetően azért, hogy időjárásálló helye legyen a folyamatosan ott szolgáló biztonsági őrnek.
Az őr feladata pedig aligha lehet más, mint a 199,5 millió forintért a jegybank által rendelt és tavaly november végén elhelyezett, 11 méteres, több mint 15 tonnás, aranyszínű Csodaszarvas-szobor őrzés-védelme.
Tóta W.: Csodaszarvas meg a hozzáadott érték
A mai Magyarországot semmi sem definiálja pontosabban, mint a lojalitás szerinti kontraszelekció. Nagyvállalkozóink, az állam százágú csecsén élősködő művészek, csodaszarvasgyárosok, médiamunkások mind tudják, hogy a bevételük nem attól függ, mennyire sikeres, amit csinálnak. Végképp nem attól, hogy értelmezhető-e külföldön. Ennél tutibb biztosíték kreativitás ellen nincs is.
A szobor a NER által kedvelt szobrász, Szőke Gábor Miklós munkája – ő készítette az agancsokból álló üdvözlőkaput is a vadászati kiállításra, de talán legismertebb munkája még mindig a Groupama előtt magasodó Fradi-sas.
A hvg.hu kérdéseket küldött a Pénzmúzeumnak és a jegybanknak is, hogy megtudja, mennyibe kerül az állandó élőerős védelem a szobor számára. Érdekes, hogy
az őrnek egy rendes székre már nem jutott pénz, hanem egy raklap-tákolmányon ül a 200 milliós szobor és a 32 milliárdos palota mellett.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a feladatra írtak-e ki közbeszerzést, vagy milyen szerződést kötöttek, mert az MNB honlapján a nem alapfeladatok ellátására fordított, ötmillió forintot meghaladó kifizetéseknél nem tüntették fel.
Rákérdeztünk arra is, hogy a szobor elhelyezése óta történt-e olyan rongálási szándék, amit a biztonsági személyzet akadályozott meg, illetve volt-e bármilyen káresemény. Cikkünk megjelenéséig semmilyen választ nem kaptunk – ha mégis válaszolnának, megírjuk.