A döntéssel a magyar kormányfő izraeli kollégáját igyekszik támogatni, akire rá is fér a gyámolítás, mert éppen hideget és meleget is kap, amiért próbálná meggyengíteni országában a bírói testület függetlenségét.
Magyarország a jövő hónapban Jeruzsálembe költözteti izraeli nagykövetségét, ami Orbán Viktor magyar miniszterelnök nyilvánvaló gesztusa izraeli kollégája, Benjamin Netanjahu felé – írja a Times of Israel. A két fél az elmúlt napokban jutott megállapodásra az ügyben, a részleteket Eli Cohen külügyminiszter és Szijjártó Péter dolgozták ki – közölték magas rangú külügyminisztériumi tisztviselők pénteken a Zman Jiszráél, a Times of Israel héber nyelvű testvéroldalán.
A lépéssel Magyarország lesz az első európai uniós tagállam, amely nagykövetséget nyit Jeruzsálemben, ami azért lényeges, mert az EU egy izraeli-palesztin békemegállapodás hiányában ellenzi ezt a lépést, már csak azért is, mert Palesztinának papíron Kelet-Jeruzsálem a székhelye, bár ideiglenesen a Palesztin Autonóm Területek vezetése Ramallahból intézi az ügyeit.
Ugyanakkor kivételesen nem csak Orbán az, aki szembe úszik az árral, az uniós állásfoglalás ellenére, amikor az USA megnyitotta jeruzsálemi követségét, a ceremónián a magyar diplomáciai képviselet mellett részt vett az osztrák, a cseh és a román is. Habár 2019-ben a magyar kormány külgazdasági képviseletet nyitott Jeruzsálemben, ezt akkor Szijjártó Péter még azzal magyarázta, hogy nagykövetséget nem nyithatnak, mivel ezt akadályozzák az EU felé való kötelezettségvállalásaink csak úgy, mint bizonyos nemzetközi jogi passzusok. Úgy néz ki, ezek azóta elmúltak.
Magas rangú külügyminisztériumi források, akik megerősítették a tervezett nagykövetség áthelyezését, a lépést azzal hozták összefüggésbe, hogy Orbán segíteni akar Netanjáhúnak, diplomáciai sikert biztosítva a miniszterelnöknek az izraeli igazságügyi rendszer átalakítására vonatkozó tervei miatt kialakult instabil belpolitikai légkörben.
Netanjahu régóta szoros kapcsolatokat ápol Orbánnal, aki 2010 óta van hatalmon. Kötődésük még szorosabbá vált, mióta Netanjáhu a novemberi általános választások után visszatért a hatalomba. Egy 2019-es izraeli látogatása idején Orbán megígérte, hogy „diplomáciai státuszú” kereskedelmi irodát hoz létre Jeruzsálemben, amely néhány hónappal később meg is nyílt.
A régi Izrael vége: Netanjahu a tűzzel játszik
Önkényes, ortodox és végleg megszálló állammá válhat Izrael, ha Benjamin Netanjahu ultravallásos és ultranacionalista kormánya maradéktalanul megvalósítja a programját.
Az izraeli lap emlékeztet rá, hogy Orbán Viktor nemzetközi megítélése meglehetősen ellentmondásos, akit leginkább a magyar igazságszolgáltatás és a média függetlenségének megnyirbálása miatt bírálnak. Budapest az elmúlt években Jeruzsálem leghűségesebb támogatója volt az Európai Unióban, és több olyan törekvést is megakadályozott, amelyek az izraeli politikát bíráló nyilatkozatok kiadására irányultak. Például 2020-ban Magyarország volt azon országok egyike, amelyek nyilvánosan nem emelték fel szavukat Izrael azon – azóta meghiúsult – terve ellen, hogy egyoldalúan annektálja Ciszjordánia egy részét.