Itthon Lengyel Tibor 2023. március. 02. 05:30

Újabb két hetet csúsztat a NATO-bővítési szavazáson a Fidesz, hogy bevárják a saját “tisztázó” tárgyalódelegációjukat

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

A svéd és finn NATO-csatlakozásról megtartott szerdai parlamenti vita után a már így is 7,5 hónapot “parkoltatott” téma újabb két hetet csúszik. A Házbizottság mai ülésére benyújtott új napirendi javaslat szerint a zárószavazást mégsem a jövő héten, hanem csak a március 20-i héten tartják.

Egyre biztosabb, hogy egy, a balatonfüredi összevont Fidesz-KDNP frakcióülésen elhatározott politikai ötlettől vezérelve csúszik tovább a svéd és a finn NATO-csatlakozás magyar parlamenti jóváhagyása. Az eredetileg a jövő hétre tervezett zárószavazást a legújabb tervek szerint két héttel, a március 20-ával kezdődő hétre tolnák – tudta meg a hvg.hu. Ezt a tervet Kövér László fideszes házelnök a csütörtökön 10:30-ra összehívott házbizottsági ülésen ismerteti majd a frakciókkal.

A mai házbizottsági ülésre viszi az új napirendi javaslatot Kövér László
parlamenti közvetítés

Nyilvánosan, a parlament honlapján még nem hirdették ki a jövő heti ülés napirendjét, amit egyébként a Házbizottság előző, február 22-i ülésén már véglegesítettek – ez az, amit ma átírnak. A múlt heti házbizottsági ülés után, szerda este Balatonfüreden kezdődött Fidesz-KDNP–frakcióülésen véglegesített politikai döntés ugyanis felülírta a tervet. A zárt ülésen este elhangzott miniszterelnöki “feladatszabás” másnapján jelentette be ugyanis Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető, hogy

vita alakult ki a frakcióülésen, és a Fidesz nem megy csak úgy bele a finn és svéd NATO-csatlakozás megszavazásába, hanem a “vitarendezés” érdekében tárgyalódelegációt küldenek a két országba.

Kocsis szerint vitarendezésre azért van szükség, mert svéd és finn részről „durván, alaptalanul közönségesen sértegették Magyarországot, most pedig szívességet kérnek”. Azóta kiderült, hogy a delegációt Hende Csaba, a törvényalkotásért felelős parlamenti alelnök és a mérsékelt, “atlantista” fideszes Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke vezeti, és a jövő héten indulnak útnak. Ellenzéki tagok felkéréséről nem tudni, de amúgy sem valószínű, hogy vállalnák.

Ritka, hogy vita van Orbán Viktor kéréséről az amúgy nagy egyetértésben gombnyomogató Fidesz-frakcióban
Fazekas István

Ráadásul a “vitarendező” célú, amúgy nem is hivatalos parlamenti delegáció tárgyalásainak semmilyen jogi kötőereje nincs, így látogatásuk eredményét is legfeljebb “döntéselőkészítő” tapasztalatként hasznosíthatják a kormánypártiak majd a szavazáskor. Megjegyzendő, hogy a svéd és finn NATO-csatlakozás tegnapi, 4 órás parlamenti vitájában a Fidesz és a KDNP is jelezte, hogy támogatják a NATO-bővítést.

Ezzel valójában elismerték, hogy a vitarendező küldöttség egy politikai akció, nem pedig előfeltétele a támogatásnak.

Putyin, mint a NATO lobbistája, Brezsnyev, haderőfejlesztés és külföldi kritikák - élőben a parlamenti NATO-vitáról

Hét és fél hónap halogatás után az utolsók közt tárgyalta a magyar parlament a svéd és finn NATO-csatlakozás kérdését. A katonai szövetség bővítését támogatja a Mi Hazánk kivételével a teljes ellenzék és a kormány is. Mint a 4 órás általános vitában kiderült, tulajdonképpen a Fidesz és a KDNP is, de őket zavarja, hogy a két ország a magyar jogállamiságot kritizálja, ezért küldöttséget menesztenek oda "tisztázni" a dolgokat, emiatt pedig még az is lehet, hogy tovább tolják a NATO-s döntések végszavazását. Nézze vissza a vitáról a hvg.hu percről percre tudósítását!

Azonban, ha már ennyire fontosnak láttatják a kormánypártok a parlamenti vitában és azon kívül is a delegációt, bizonyára furcsán hatna, ha már azelőtt szavazásra bocsátanák a két ország NATO-csatlakozását, hogy a küldöttség hazaérkezne a tagjelölt országokból. Ezért lesz szükség az eredetileg a jövő hétre tervezett zárószavazás elhalasztására – ahogy erre a vitában a DK-s Vadai Ágnes utalt is, amikor arról beszélt, hogy információi szerint mégsem lesz jövő héten szavazás.

A hvg.hu birtokába került, a mai házbizottsági ülés elé vitt tervből egyértelmű, hogy 2 hetet csúszik a zárószavazás. Az új tervezetben – szemben az előző házbizottsági verzióval –, már nincs zárószavazás a március 6-i, 7-i és 8-i ülésnapon, a korábban tervezett 9-i ülésnapot pedig ki is húzták. Arra a hétre a NATO-s előterjesztések bizottsági részletes vitáját tervezték be, majd a rákövetkező hét egyetlen, március 13-i ülésére a Törvényalkotási Bizottság kapcsolódó eljárását. A friss ülésterv szerint

a finn és a svéd NATO-csatlakozásról szóló előterjesztés zárószavazása a március 20-i héten lesz a bizottsági jelentések vitája és az összegző módosító javaslatról szóló szavazás után.

hvg.hu

Kérdés, miféle módosító javaslatra számítanak, hiszen ilyen nemzetközi témáknál, kötött szövegnél ez szokatlan, legfeljebb nyelvhelyességi, fordítási pontosítás fordul elő. Akárhogy is, a 6-i héten két szakbizottságon mennek át majd az előterjesztések: a külügyin, valamint a honvédelmi és rendészeti bizottságon. Persze a kötelező részletes vita lefolytatása miatt ezt persze meg kellett volna tenni az eredeti menetrend szerint is, de akkor e hét második felében vagy a jövő hét elején tartották volna.

A zárószavazásig tartó folyamat egyébként könnyen felgyorsítható. Például a kivételes eljárásban tárgyalással, ahogyan az a hét elején az orvosi kamarát megregulázó törvényjavaslattal is történt. Azt hétfőn nyújtották be, aznapi, 16 (!) perces ülésén lefolytatta róla a részletes vitát a Törvényalkotási Bizottság és elkészítette hozzá az összegző módosítót, másnap pedig a plenáris ülésen megtartották az összevont vitát és meg is szavazták. Ám ilyen lépés, a “gyorsítás” most egyáltalán nem érdeke a saját tárgyalódelegációját bevárni akaró Fidesz-KDNP-nek.

Hirdetés