Itthon Tarnay Kristóf Ábel 2023. február. 06. 15:57

Hódmezővásárhelyi hackertámadás: másodszor is bűnösnek mondták ki a néhai polgármester fiát

Tarnay Kristóf Ábel
Szerzőnk Tarnay Kristóf Ábel

De első fokon is egy nagyon enyhe büntetést kapott, és jogerős ítélet még mindig nincs. Az érdi kémkamerás ügyben pedig jó eséllyel a tettes sem lesz meg.

Hódmezővásárhelyen 2018-ban és 2019-ben többször is borzolták a kedélyeket a hivatali informatikai rendszer elleni kibertámadások. Az egyiknél, 2019 márciusában például majdnem megsemmisült a város teljes adatvagyona, amikor zsarolóvírust kaptak.

Egy másik, 2019 júliusi támadás pedig azért vert nagy port, mert abban vádlott a néhai polgármester fia, ifjabb Rapcsák András, aki a fideszes városvezetés idején az egyik legfontosabb, informatikával is foglalkozó önkormányzati cég, a HVSZ Zrt. igazgatósági elnöke volt. Márki-Zay Péter első időközi győzelme és a 2019-es rendes önkormányzati választás között hatoltak be az önkormányzat rendszerébe, még ha az utolsó pillanatban el is tudták vágni a hozzáférést, lévén, a korábbiak után már elég óvatosak voltak.

„Munkálkodása nyomán fegyveres nyomozók tartottak házkutatást a cég telephelyén” – írta három éve ifj. Rapcsákról a városi cég új vezetése, amely egy listát is közölt, amely szerint ekkor többek között hálózati lehallgató, jelszófeltörő programokat is telepíteni próbáltak a rendszerbe. Ám ifj. Rapcsák akkor azt állította a vádiratra reagálva, hogy miután felmondták szerződésüket, a HVSZ-től a hivatal rendszerébe való „belépés fizikailag elképzelhető volt, de szándékosság bizonyosan nem volt benne”. Szerinte ezt alátámasztja, hogy a hivatalt nem is érte kár. (A cég átmenetileg segítette az önkormányzat informatikáját, mivel a hatalomváltás után felmondtak az informatikusok a városházán.)

Rapcsákot mindenesetre információs rendszer és adat megsértésének bűntette miatt két éve a Szegedi Járásbíróság büntetővégzéssel 3 évre próbaidőre bocsátotta; ez az egyik legenyhébb büntetés a magyar jogban. Ezt követően mindkét fél fellebbezett, így már tárgyalással folytatódott az ügy. Azóta – Saághy Flóra, a Csongrád-Csanád Vármegyei Főügyészség helyettes sajtószóvivőjének a tájékoztatása alapján –

tavaly május 25-én egy elsőfokú ítélet született, amelyben a bíróság a vádlott bűnösségét váddal egyezően megállapította, és vele szemben intézkedésként – ugyancsak – próbára bocsátást alkalmazott.

Ám az ítélettel szemben az ügyészség súlyosításáért, a védelem pedig felmentésért fellebbezett, ezért az eljárás jelenleg másodfokon, a Szegedi Törvényszéken van folyamatban. A törvényszék sajtóirodája kérdésünkre azt közölte: a másodfokú bíróság április 20-án tárgyalás tartása nélkül, tanácsülésen bírálja felül a Szegedi Járásbíróság elsőfokú ítéletét. Vagyis az ügyben továbbra sincs még az ügyben jogerős ítélet – kérdésünkre ennyit közölt a fejleményekről ifj. Rapcsák védőügyvédje is.

Érden a tettes sem derült ki

Kisebbfajta paranoia lett úrrá az érdi városházán, miután tavaly márciusban rejtett kamerát és mikrofont találtak az alpolgármester irodájában egy LED-lámpába szerelve. Rendszeresen szakemberrel ellenőriztetik azóta, hogy nem figyelik-e őket valamelyik lámpából. Tavaly akkor lett gyanús az eszköz, amikor furcsán kezdett el pislákolni.

Akkor Csőzik László, a település ellenzéki polgármestere arról beszélt a hvg.hu-nak, „dermesztő” volt megtalálni az eszközöket és nem azért, mert rejtegetni valójuk van, hanem elsősorban a tehetetlenség miatt. A városvezetőnek ezen az érzetén aligha segít, hogy azóta nagyon úgy tűnik, nem is fog kiderülni, ki szerelte be az eszközöket. A rendőrség ugyanis tavaly júniusban arról tájékoztatta az önkormányzatot, hogy az ügyben felfüggesztették a nyomozást, mert nem tudták azonosítani a tettest.

Hogy pontosan mi hiányzott, az a rendőrségi határozatból nem derült ki. A hivatal először nem is akart belenyugodni ebbe, végül azonban kénytelenek voltak: nekik sem voltak olyan információik, amelyekkel érdemben újra lehetett volna nyitni az aktát. Az eszközökről vettek ujjlenyomatot, de nem találtak egyezést. Sovány vigasz, hogy több jel is arra utal, nem őket figyelték meg, a lehallgató berendezés még az előző fideszes éra belharcainak mementója lehet. A kamerát, amelyet sufnituning módszerekkel – 4 LED-et kitörtek és a nyomtatott áramkört átfúrták – beépítettek, úgy tudjuk, több éve lehetett megvenni a neten, egyébként pár ezer forintért.

Az egyébként két-három méteres közelségben tudott jó minőségben kémkedni, azaz pont az asztalnál ülő mindenkori alpolgármester gépét és telefonbeszélgetéseit vagy az általa onnan vezetett értekezleteket tudta rögzíteni – aki a fideszes városvezetés alatt éppen konfliktusban állt pártjával. A bizonytalanságokat csak fokozza, hogy a kamera rögzíteni nem tudott, csak továbbítani maximum 50 méterre, azon keresztül valaki élőben követhette az asztalnál történteket, és le is menthette az adatokat – de az sem derült ki, ki kapcsolódott rá és mikor.

Hirdetés