A jegybank volt elnöke egy interjúban arról is beszélt, ha az ellenzék valahogy meg is nyerné a választást, a NER akkor is elcsalná az eredményeket.
Akár Orbán Viktor haláláig is kihúzhatja a miniszterelnök által felépített rendszer, mondta Simor András közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke a legnagyobb izraeli online lapot kiadó Jediót Ahronót gazdasági portáljának, a héber nyelvű Calcalist-nek. Simor az Orbán-rendszer politikai és gazdasági sajátosságairól adott interjút, melyet a Telex szemlézett.
Az ezúttal egy szélsőjobboldali koalícióval újra Izrael élére került Benjámin Netanjáhu igazságügyi reformcsomagját sok izraeli alkotmányjogász és politikai elemző a NER-hez hasonló rendszerhez vezető lépésnek tartja, ezért most a kiemelkedő érdeklődés az orbáni berendezkedés iránt.
A magát „politikailag liberális, gazdasági értelemben konzervatív”-nak tartó Simor Orbánról azt mondta: "Amikor szemtől szemben találkoztunk, akkor kedves és udvarias volt velem. De ennek nem volt sok jelentősége, mert amint bezárult mögöttem az ajtó, a médiában azonnal támadni kezdett”. Simor 2007 és 2013 között volt az MNB elnöke, 2010 után a kamatpolitika és az antidemokratikus döntéshozatal miatt voltak konfliktusai Orbánnal. Azt mondja, állandó nyomás alatt állt, hogy mondjon le a jegybank éléről, és Orbán burkolt formában „segítséget” is ígért arra az esetre, ha mandátuma kitöltése előtt távozik.
Simor így festette le a NER utóbbi 13 évét az illiberális fordulattól tartó izraelieknek: a forint euróhoz viszonyított értéke a felére zuhant, a termelékenység alacsony, az innováció haldoklik, a gazdasági fejlődés megállt, az infláció uniós rekordértéken áll. A külföldi cégek nem emigráltak, de a magyar fiatalok igen.
A közgazdász szerint a NER-nek vannak pozitív mutatói, például GDP-növekedés, az export vagy az alacsony munkanélküliségi ráta, de a szép makroadatok mögött rekordszintű a korrupció, a munkavállalók joga sérült, az oktatás és az egészségügy lezüllött. Simor szerint a nemzetgazdaságok összeomlása lassú folyamat, de Magyarország esetében megállíthatatlannak látszik.
Simor beszélt a 2015 óta tartó rendeleti kormányzásról, a sajtó leuralásáról, és arról is, hogy Orbán akkor sem mond le a jogállamiságot csorbító intézkedéseiről, ha emiatt az ország EU-s pénzeket veszít. Szerinte az Orbán-rendszer sikerének legfőbb titka, hogy a magyarokat a rendszerváltás után egyedül a jólétük érdekelte, és Orbán a 2008-as világválság után közvetlen anyagi segítséget nyújtott a károsultaknak. A másik összetevő az, hogy a magyar nemzet nem szolidáris, könnyű megosztani, és uralkodni rajta. Nincs összefogás, pedig szerinte ez kell a kormányzat elleni sikeres harchoz.
Szerinte az ellenzék nagyjából esélytelen, de ha nyerne is a választáson, az eredményeket a rendszer elcsalná. Úgy látja, a NER-t csak valami nagy katasztrófa tudná megingatni, vagy Orbán halála, hasonlóan az évtizedeken át kormányzó spanyolországi Francisco Francóhoz vagy a portugál António de Oliveira Salazarhoz. Amikor a kérdező felvetette, hogy utóbbiak diktátorok voltak, korrupt és kegyetlen rendszerrel, Simor kitérően elmesélte, hogy egy barátja cégének strómanok 50 százalékos részesedés fejében „hosszútávú kormányzati megrendeléseket” ígértek, majd amikor a barátja az ajánlatot nem fogadta el, elkezdtek elmaradozni a kormányzati megrendelései, és a kieső bevételek miatt csődbe is ment a cége. Simor azt mondta, nehéz olyan gazdasági környezetben működni, ahol nehéz előrelátni a váratlan fordulatokat, ahol „bármikor kaphatsz egyet az arcodba”.