A szervezők állítólag nem terveztek ennyi résztvevővel, az országgyűlési képviselők is csak a hátsó bejáraton jutottak be.
Január 31-én délelőtt közmeghallgatást tartottak a Nyíregyházára tervezett akkumulátor takarótartólemez-gyár ügyében. A keddi eseményre több száz érdeklődő érkezett, ám a férőhelyek hiányára hivatkozva a megjelenteknek kevesebb mint fele – nagyjából 120 ember – jutott be az épületbe. Ráadásul a bejutás reményében tucatnyian hosszú percekre beszorultak két fotocellás ajtó közé – derült ki Bakos Bernadett LMP-s országgyűlési képviselő Facebookon megosztott videójából.
A kormányhivatal nem számított ennyi érdeklődőre, ami igencsak meglepő azután, hogy mennyien jelentek meg Debrecenben az elmúlt két hétvégén hasonló témában tartott tájékoztatókon – mondta el a párt képviselője.
A hvg.hu megkeresésére Bakos elmondta, a helyszínen tartózkodó rendőröktől azt az ígéretet kapták, hogy az első fórum után közvetlenül újabb közmeghallgatást tartanak azoknak, akik nem jutottak be. Eleinte az országgyűlési képviselőktől is megtagadták a belépést, de végül egy hátsó bejáraton keresztül be tudtak menni, a teremben pedig már arról tájékoztatták őket, hogy nem lesz második meghallgatás.
Bár a debreceni fórumhoz hasonlóan Nyíregyházán is felfokozott volt a hangulat, érdemi válaszokkal itt sem nagyon tudtak szolgálni a beruházó által megbízott tervezőiroda és a környezetvédelmi hatóság részéről megjelent képviselők. Több kérdés is elhangzott a tervezett gyár talaj- és vízszennyezésének mértékéről és a katasztrófavédelmi szempontok is érdekelték a lakosságot. Arra is többen voltak kíváncsiak, várható-e, hogy a már épülő szeparátorfilm- és a tervezett akkumulátortakarótartólemez-gyár után akkumulátorok gyártásával, szétszerelésével vagy újrahasznosításával foglalkozó üzemek épüljenek. Míg előbbiekről a jelen lévő szakértők azt mondták, nem illetékesek az ügyben, az esetleges bővítésekre vonatkozó kérdések alól azzal bújtak ki, hogy azok nem képezik a mostani fórum témáját – mondta el lapunknak Bakos Bernadett.
Nem mindenki volt azonban felháborodva, az első két-három sorban ülők kifejezetten örültek a beruházásnak, a helyiek szerint közülük többeket a Fidesz nyíregyházi szervezete küldhetett el a közmeghallgatásra.
Akkugyár-kisokos: Minden, amit Debrecentől Gödig tudni érdemes, egy podcastban
Hogyan lett 2023 egyik legforróbb témája az akkumulátorgyártás Magyarországon? Ha lemaradt, vagy csak többet szeretne tudni, Fülke közéleti podcastunkban mindent összefoglaltunk: megszólalnak az érintettek arról, ami Debrecenben történik jelenleg és ami Gödön történt az elmúlt években, valamint annak is utánajártunk, mik a kormány céljai az akkumulátorgyárakkal.
A fórum meghirdetése után helyi Facebook-csoportokban jelentek meg először tiltakozó bejegyzések, amelyeknek néhány nappal később nyoma veszett, az önkormányzat pedig közleményt adott ki a témában – számolt be a fórum előtt a Szabad Európa. Ebben azokat a tévhiteket próbálták eloszlatni, hogy Nyíregyházán akkumulátorgyár épülne, ugyanis a most folyamatban lévő és tervezett beruházások bár közvetetten az akkumulátorgyártáshoz kapcsolódnak, nem tartoznak a veszélyes üzem kategóriába – igaz, Debrecenben is szeparátor-fólia gyártással kezdődtek a fejlesztések.