Itthon hvg.hu 2023. január. 23. 11:58

„Hitelét vesztette a megmozdulás", nem vesznek részt az országos tanársztrájkban a Brassó Utcai Általános Iskola dolgozói

Nyilatkozatukban azt írták, semmilyen célt nem értek el az eddigi akciókkal.

Jogaikat követelő tanárok
Friss cikkek a témában

Egyhetes sztrájkot hirdetetett mától a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), de van olyan intézmény, ahol már nem látják értelmét a megmozdulásnak.

A XVIII. kerületi Brassó Utcai Általános Iskola – melynek tanárai, nevelés-oktatást segítő munkatársai korábban többször is kiálltak az ügy mellett – nyilatkozatukban azt írták: nem vesznek részt a január 23-án induló országos sztrájkban.

„Számunkra az ellehetetlenített sztrájktörvény (az óráink felét meg kell tartanunk, és ha nincs elég ember, akkor fel kell függesztenünk a sztrájkot) miatt ez a megmozdulás immár hitelét vesztette, nem értünk el vele semmilyen célt, semmilyen észszerű lehetőséget nem ad a tiltakozásunk kifejezésére, a tárgyalások megindítására” – magyarázták döntésüket.

Az iskola dolgozói hosszan sorolták, miért nem látják értelmét a sztrájknak. Ezek közé tartozik, hogy

  • Nem kezdődtek el a tárgyalások a követeléseikről,
  • esély sem látszik arra, hogy a normális oktatási rendszert, a törvényességet tiszteletben tartaná a kormány,
  • a pedagógus társaik kirúgásáról semmilyen tárgyalás nem indult,
  • fizetett kormányzati hangadókkal pocskondiázzák a munkájukat, a létüket, az emberi mivoltukat,
  • „söpredéknek”, „senkiházinak” nevezik a tanítványaikat az adójukból fizetett közmédiumokban
  • ellehetetlenítik, más pályára kényszerítik az oktatásban részt vevőket.

Mint írták, csak annyi eredményt értek el, hogy Orbán Viktor miniszterelnök január 12-e reggelére rendeletet hozott arról, hogy a sztrájk jelenlegi (értelmetlen) formájában törvényes, a polgári engedetlenség pedig törvénytelen. (De csak úgy törvénytelen, ha ezt a tanévet még letanítják, és visszamenőlegesen is megkaphatják a büntetést, ami szakiránytól, hiányszakmától és a tankerületi igazgató „tizedelési” kedvétől függ.)

„Mi úgy érezzük, hogy ez a fenyegetettség, fenyegetés, bizonytalanságban tartás az emberi mivoltunkat, az önbecsülésünket veszi semmibe. Nem vagyunk hajlandók a kormány, a miniszterelnök, az oktatásért (?) felelős miniszter, a tankerületi igazgató rendeletben meghozott engedélye szerint tiltakozni” – figyelmeztettek.

A Brassó utcai tanárok jelenleg csak két utat látnak elégedetlenségük kifejezésére:

minél nagyobb létszámban engedetlenkedni, vagy tömegesen elhagyni a pályát.

Nyilatkozatukban azt is tisztázták, hogy nem óhajtanak „csürheként szétverni egyetlen székházat sem, és semmiképpen nem fordulnak a rendet védő rendőrök ellen”.

A Brassó Utcai Általános Iskolában a 2022. szeptembertől december végéig tartó időszakban alkalmanként átlagban 6 fő polgári engedetlenkedett körülbelül összesen 56 órát, és alkalmanként 14 fő sztrájkolt körülbelül összesen 594 tanórát, miközben a gyerekek felügyeletét is biztosították, a továbbtanuló nyolcadikosoknak pedig különórákat szerveztek.

A testületből ezért összesen 18-an kaptak figyelmeztető levelet a tankerülettől.

„Mindezekkel nem értünk célt, sőt, a minisztérium ahelyett, hogy megoldást keresett volna a pedagógusok követeléseire, még fenyegetőbbé, még cinikusabbá vált. Jelen pillanatban az országos sztrájkot mi, a Budapest, XVIII. kerületi Brassó Utcai Általános Iskola dolgozói a kormány időhúzó, szemérmetlen, minket nevetség tárgyává tevő céljainak elősegítőjeként látjuk” – írták.

Azt is hozzátették, hogy nem kívánnak senkit rábeszélni az ő gondolatmenetükre, nem óhajtják, hogy ez a sztrájk kifulladjon.

„Az eddigi, tulajdonképpen semmilyen eredményt nem hozó sztrájkok, gyűlések megmutatták: bármilyen (január 12-től immár fenyegető, minden kommunikációt kizáró, minden szabad, normális sztrájkjogot végleg megtiltó, rendeletben törvényesített) országos sztrájkban mi a hatalom utasításának megerősítését látjuk. Nem lehet félelemben élni, nem lehet rettegésben tanítani, mi nem is fogunk. De akkor ki fog holnap tanítani?” – végződik a levél.

Hirdetés