Röviden: csak. Kicsit bővebben: miért ne?
„Miért kell 6 milliárdért új székház az évek óta nem ülésező Corvin-lánc Testületnek?" – érdeklődött írásbeli kérdésében a DK-s Vadai Ágnes a miniszterelnöktől. Az ellenzéki országgyűlési képviselő a hvg.hu cikkére hivatkozott, amelyben feltártuk: 6 milliárd forint körül lesz a Városligetre néző műemlék Róheim-villából kialakított, zene- és szivarszobával, lakosztályokkal rendelkező új székházba költözés végszámlája, amit a Corvin-lánc kitüntetést odaítélő szervezet közpénzből fizet.
Cikkünkben arra kerestük a választ, mi szüksége van egy állami kitüntetés odaítélésére létrejött, napi operatív munkát nem végző, gyakorlatilag csak szökőévente találkozó, amúgy home office-ból kommunikáló 12 fős testületnek egy 2200 négyzetméteres irodaházra. Azt is szerettük volna megtudni, mi az a Corvin-lánc kitüntetés és kik alkotják az ezt odaítélő testületet, amié az azóta amúgy 274 millió forint értékben megvásárolt 72 műtárggyal korhűbbé varázsolt székház?
6 milliárdért költözik új székházba a testület, amely évek óta egy ülést sem tartott
Az utolsó simításokat végzik a kívül-belül felújított Róheim-villán, ahol 1918-ban Tisza István volt miniszterelnököt meggyilkolták, és most ez a Corvin-lánc kitüntetést adományozó testület otthona. Nagy sürgés-forgás nem várható, mivel utoljára 2019-ben üléseztek és új kitüntetett sem volt 2018 óta. A székházban lesz zene- és szivarszoba, tízmilliós zongora, sok bútor, és 72 műtárgyat is vesznek.
Erre volt kíváncsi Vadai Ágnes is, akinek végül a kormányfő helyettese, Semjén Zsolt válaszolt. A miniszterelnök-helyettes hosszan írt a köztestület szerepéről és fontosságáról, megerősítve, hogy „a testület eddig nem rendelkezett önálló székházzal, 2023 januárjától azonban a teljeskörűen felújított Róheim-villa az otthona”. A beruházás szükségességére válaszában nem tért ki.
Semjén afelől viszont biztosította Vadai Ágnest, hogy „a felújítás a közbeszerzési eljárások szigorú és teljes körű betartásával történt”, a pénzügyi beszámolók pedig „pontos képet adnak a munkálatok költségeiről”. Hozzátette: „a Róheim-villa megújítása az eredeti, tervezett költségvetés keretein belül, túllépés nélkül készült el”.
Fenti állításokat nem vitatta amúgy sem Vadai, sem a hvg.hu cikke, ugyanakkor Semjén válaszából továbbra sem derül ki, hogy a miniszterelnök által kitüntetett figyelemmel kísért köztestületnek – amelynek tagjait legutóbb 2021 végén látta vendégül a kormányfő, és a szervezet szerint az ő jelenlétében avatják majd fel az új székházat is –, munkájához szükség volt-e ekkora beruházásra.
Írásbeli válaszát egyébként Semjén Zsolt azzal zárta: „a hvg.hu portálon közölt állítás, amelyet a Képviselő Asszony is átvett, miszerint a Magyar Corvin-lánc Testület utoljára 2019-ben ülésezett, nem állja meg a helyét”. Csakhogy Semjén Zsolt közlésével ellentétben nem a hvg.hu állítása nem felel meg a valóságnak, hanem az övé.
A testület honlapján is ellenőrizhető, hogy személyesen utoljára 2019. május 10-én üléseztek. Azóta volt ugyan több online közgyűlés is, de ott „ülés tartása nélkül" hoztak határozatokat. Az alapszabályuk szerint ilyenkor csak szétküldik a döntési javaslatot és mindenki válaszküldeményben szavaz.
Decemberi cikkünk óta amúgy egyszer találkoztak személyesen is a testületi tagok, amikor – a honlapjukon közzétett hír szerint – 2022. december 19-én a Róheim-villában jöttek össze és „megtekintették az átadás előtt álló székházat”. Bár ez a dátum a közgyűlések, testületi ülések közt nem szerepel a honlapon, mintha ülést is tartottak volna. Legalábbis azt írják, hogy „a mai testületi ülésen” döntöttek arról, hogy Orbán Viktor jelenlétében avatják majd fel az új székházat.