Corvin-lánccal tüntették ki Karikó Katalint és Krausz Ferencet
Sulyok Tamás köztársasági elnök beszédében azzal viccelődött, hogy „bebizonyították, hogy Kisújszállás vagy Mór nincs is olyan messze a csúcsoktól”.
Sulyok Tamás köztársasági elnök beszédében azzal viccelődött, hogy „bebizonyították, hogy Kisújszállás vagy Mór nincs is olyan messze a csúcsoktól”.
Nemrég költözött a 12 fős kitüntetésosztó testület egy 2200 négyzetméteres zuglói villába, amit 6 milliárd forintért csinosítottak ki. A jelek szerint a magas rezsivel nem számoltak, de a kormány a segítségükre sietett.
Júniustól már a köztársasági elnök hivatala, vagyis a Sándor-palota szervezetében működne tovább a kormány tervei szerint Orbán Viktor kedvenc, közpénzmilliárdokat felemésztő köztestülete. Újdonság az is, hogy Novák Katalin hivatalvezetője is tehet javaslatot állami kitüntetés díjazottjára.
Csaknem négy év után ismét élőben, nem pedig home office-ból ülésezett a Horthy-érából “feltámasztott” Corvin-lánc kitüntetést odaítélő testület. A helyszín a hatmilliárdos beruházással nemrég elkészült saját székház volt, de hiába várták az ülésre Novák Katalint és Orbán Viktort.
Röviden: csak. Kicsit bővebben: miért ne?
Verseny ugyan nem volt a közbeszerzésen, de sikerült a kiszemelt 72 műtárgyat megvenni a 4,7 milliárdért felújított villába, így a Horthy-érából felélesztett Corvin-lánc kitüntetést adományozó testület végre teljesen „historikus környezetben” találkozhat – ha néhány évente úgy tartja kedve.
Az utolsó simításokat végzik a kívül-belül felújított Róheim-villán, ahol 1918-ban Tisza István volt miniszterelnököt meggyilkolták, és most ez a Corvin-lánc kitüntetést adományozó testület otthona. Nagy sürgés-forgás nem várható, mivel utoljára 2019-ben üléseztek és új kitüntetett sem volt 2018 óta. A székházban lesz zene- és szivarszoba, tízmilliós zongora, sok bútor, és 72 műtárgyat is vesznek.
Egyre elképesztőbb összegekből csinálnának helyet a Róheim-villában a Corvin-láncosoknak, akik egyébként négy éve ültek össze utoljára.
Életének 92. évében, szerdán délután elhunyt Kallós Zoltán, a magyar néprajzkutatás kiemelkedő alakja, a nemzet művésze, akinek munkásságát egyebek mellett Kossuth-nagydíjjal, Corvin-lánccal és Europa Nostra-díjjal is elismerték.
A kitüntetést még Horthy Miklós alapította.
Lázár javaslata alapján a még Horthy által alapított Corvin-lánc kitüntetés birtokosai egy testületté alakulnának és a nemzeti oktatás és művelődés fellendítésén kellene munkálkodniuk.
A magyar kultúra és tudomány öt kiemelkedő képviselője, Bor Zsolt fizikus, akadémikus, Jelenits István piarista szerzetes, tanár, Kocsis Zoltán zongoraművész, karmester, Marton Éva operaénekes és Vizi E. Szilveszter orvos, agykutató, akadémikus vehette át a Corvin-láncot Áder János köztársasági elnöktől, Orbán Viktor miniszterelnöktől és Kövér Lászlótól, az Országgyűlés elnökétől szerdán Budapesten.