Hajdú-Biharban tesztelték a rendszert, így ott is élesedik az új verzió. A megyében 10 településen marad meg a háziorvosi ügyelet.
Az országban elsőként Hajdú-Bihar megyében változik az ügyeleti ellátás, ami idővel Budapestet leszámítva az egész országra kiterjed majd. Az új rendszer lényege, hogy az ellátást a Mentőszolgálat koordinálja, a háziorvosok pedig beszállnak ügyelni.
A rendszert másfél évig tesztelték a megyében, de ahhoz képest megváltozott formában lép életbe. Most ugyanis nagyobb szerep jut a háziorvosoknak.
Az Országos Mentőszolgálat azt közölte, a pilotprogram
az eddigi tapasztalatok szerint bevált, az új rendszer jelentősen javította a sürgősségi betegellátást.
Azután ugyanis, hogy a mentők koordinálják a hívásokat, nehezebb volt indokolatlanul bemenni a sürgősségire. Nem csak az OMSZ dicsérte a kísérleti rendszert, egy megyei háziorvos is azt mondta korábban lapunknak, hogy az új felállás jól működik, nem hallott róla panaszt.
Február 1-től a megyében 10 településen lesz háziorvosi ügyeleti rendelés hétköznap 16 és 22 óra között, szombat-vasárnap és ünnepnapokon reggel 8 és 14 óra között. Ezek Debrecen, Berettyóújfalu, Hajdúszoboszló, Hajdúnánás, Hajdúböszörmény, Balmazújváros, Püspökladány, Hajdúhadház, Nyíradony és Derecske.
A sürgősségi ügyeletet ezután, tehát hétköznap 22 óra és másnap reggel 8 óra között, szombat, vasárnap és ünnepnapokon 14 óra és másnap reggel 8 óra között lehet hívni. A megyében a 1830-as számot kell tárcsázni.
Ott a mentők szakembere fogadja a hívást és "az ügyeleti időben hirtelen jelentkező, illetve súlyos egészségügyi problémák esetére magas szakmai színvonalú és biztonságos megoldást biztosít", osztályozva a probléma súlyosságát. Szükség esetén ügyeleti autót vagy mentőt küldenek a beteghez.
Öt városban – Debrecenben, Berettyóújfaluban, Hajdúszoboszlón, Hajdúnánáson és Hajdúböszörményben – személyesen is be lehet menni 22 óra és másnap reggel 8 között.
Az fontos,
a gyermekek ügyeleti ellátásában nem történik változás, az eddigi elérhetőségek (debreceni gyermekügyelet, gyermekklinika) továbbra is megmaradnak.
Ez eddig ugyanis nem volt biztos. Az viszont kiderült az Országos Mentőszolgálat közleményéből, hogy beteg gyerek miatt is lehet hívni az ügyeleti számot.
Az új ügyeleti rendszerrel szemben több kritika is elhangzott: kérdés, lesz-e elég mentős a rendszer üzemeltetéséhez, bírják-e majd a háziorvosok a késő esti munkát, és nem lesz-e gond abból, hogy a korábbinál kevesebb helyen lesz elérhető az ügyelet. A kormány nem aggódik, azzal érvel, hogy a koncentráltabb ellátással javul a betegellátás színvonala.