Itthon MTI 2022. december. 12. 17:59

Tizenöt átkelőnél szűnik meg az ellenőrzés a horvát–magyar határon

Horvátország az év első napjától a schengeni övezet része lesz.

Január 1-jétől 73 átkelőhelyen szűnik meg az ellenőrzés a horvát–magyar és a horvát–szlovén határon – jelentette be a horvát belügyminiszter néhány nappal azután, hogy az európai uniós tagállamok belügyminiszterei jóváhagyták hazája csatlakozását a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez.

Davor Bozinovic szerint „ez annyit jelent, hogy a horvát állampolgároknak nem kell többé felmutatniuk a dokumentumaikat a határátlépésnél”. A horvát–magyar határon 15, a horvát–szlovén határon 58 átkelőhelyen szűnik meg az ellenőrzés.

Horvátország bekerült a schengeni övezetbe, de Románia és Bulgária még mindig nem

Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.

Bozinovic kiemelte: az övezethez tartozó tagállamoknak el kell távolítaniuk minden olyan akadályt, amely gátolja a forgalom zavartalan lebonyolítását a belső határokon és a közúti határátkelőhelyeken. „Ez azt jelenti, hogy Horvátország is ezt fogja tenni, az áruk, szolgáltatások és emberek szabad áramlásának érdekében” – jelentette ki.

A belső szárazföldi és a tengeri határokkal ellentétben, a légi határokon az ellenőrzéseket csak 2023. március 26-tól szüntetik meg. A miniszter jelezte, hogy a szlovén és a magyar határon dolgozó rendőrök egy részét áthelyezik. „Több időt töltenek majd az utakon, ellenőrzik, hogy nem illegálisan léptek-e be Horvátországba” – mondta a tárcavezető.

(Nyitóképünk illusztráció)

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.