Itthon Lengyel Tibor 2022. december. 06. 05:00

Gardróbfrissítés jön Kövér házőrségénél: esőkabát 90 ezerért, zubbony 244 ezerért

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Több sapka és zokni, kevesebb ing és nadrág – így módosították nemrég az Országgyűlési Őrség egyenruháinak beszerzésére szóló szerződést. A darabárak közt van néhány meglepő adat: egy pár vastag zokni 6600 forint, egy díszzubbony 244 ezer, egy esőkabát 90 ezer forintba kerül.

Folyamatosan frissül az Országgyűlési Őrség gardróbja: a ruházat pótlására még 2020-ban kötött, eredetileg idén szeptemberben lejáró szerződést nemrég egy évvel meghosszabbították, a tervezettnél lassabb amortizáció miatt a beszerzendő ruhadarabok számát is módosították. Nem drágult viszont a darabár – igaz, így is elég borsosak a bruttó árak:

  • “többfunkciós" kabát: 127 882 Ft
  • esővédő kabát: 90 411 Ft
  • zokni (vastag): 6 604 Ft
  • bakancs 52 070 Ft
  • társasági zubbony: 244 348 Ft
  • társasági köpeny: 231 140 Ft
  • társasági téli cipő: 67 691 Ft

A beszerzendő termékek listája ennél jóval hosszabb, a több tucat tétel közt van még ing, nadrág, nyakkendő, aláöltözet, kesztyű, sál, szoknya, derékszíj és sapka, ám ezek többségének darabára nem kirívóan magas. A fenti válogatásba már azok a ruhadarabok és kiegészítők kerültek, amelyeknek az ára első ránézésre meglehetősen magasnak tűnik.

Az Országgyűlési Őrség tagjai az épületben rendfenntartói feladatokat látnak el
Túry Gergely
Nehéz persze megbecsülni, hogy az őrség munkájához illeszkedően nyilván magas igénybevételnek kitett (főleg a kültéren szolgálatot teljesítőknél), ezért magas minőségűnek előírt ruhadarabokért az adott ár sok-e, például egy kabát ér-e 128 ezer forintot, vagy egy esőkabát 90 ezret, nem beszélve a “társasági”, vagyis díszzubbonyért felszámított csaknem negyedmillió forintról.

Megkérdeztük ezért erről a megrendelőt, a szerződést aláíró Országgyűlés Hivatalát is – az Országgyűlési Őrség parancsnoka (Lisoczki László dandártábornok alábbi képünkön Kövér László házelnökkel), mondván, nem ő az aláíró, nem is nyilatkozott. Kíváncsiak voltunk, nem találják-e drágának néhány ruhadarab fenti bruttó árát. Válaszul a hivatal csak annyit közölt: uniós eljárásban, nyílt közbeszerzés alapján szerződtek, “a nyertes ajánlatban szereplő ellenértékekkel”.

Akárhogy is, bruttó 177,7 millió forintba került a “gardróbfrissítés” – a szerződés ezen végösszege a mostani módosítással nem változott, ahogy az egyes ruhadarabok egységára sem, csupán a különféle darabokból rendelt mennyiségeket módosították, továbbá 2-ről 3 évre tolódott ki a szerződés időtartama (az sem változott, hogy a lehívási igénytől 90 nap van a leszállításra).

Az Országgyűlés Hivatala a hvg.hu kérdésére egyébként azzal magyarázta a főleg az időtartamot és a darabszámokat érintő szerződésmódosítást, hogy mivel “a ruhák amortizációja a vártnál kisebb mértékű“, a folyamatosan érkező ruhák tárolása már gondot okozott, ráadásul időközben változtak az igények is, hogy miből hány darab pótlásra van szükség.

Megjegyezték még, hogy “a termékek, illetve az azok előállításához szükséges alapanyagok készítése tekintetében a (globális) ellátási láncban fennakadások voltak, és várhatóan lesznek”, ami miatt a termékek és alapanyagok készítői a munkaszervezési és a gyártási folyamatok megváltoztatására kényszerültek”. A teljes szerződéses összegnek amúgy alig 63 százalékát fizették ki eddig.

Ebben a táblázatban az egyes ruhadarabok nettó egységárát, az eredeti (2020) majd a módosított (2022) darabszámát, illetve a tételenkénti összértéket tüntettük fel:

A ruházati beszállító, a 2020-as közbeszerzési eljárás nyertese, a Milipol Zrt., ami akkor még magántulajdonú, és nem ruházati fő profilú vállalkozás volt, hanem egy fegyverkereskedő cég. Mostanra viszont állami tulajdonba került. Hatmilliárd forintért vásárolta be magát az állam tavaly nyáron – a pontos vételárat annak idején nem közölték, azt utóbb a hvg.hu derítette ki. Arról is írtunk, hogy a vételár megtérülése alighanem a vártnál hosszabb időt vesz igénybe.

Nem jött be a kormány számítása az állami fegyverkereskedő céggel

Egyelőre nem sikertörténet a tavaly vásárolt fegyverkereskedő cég állami tulajdonba kerülése - legalábbis, ami a tervezett megtérülést illeti. A kormány ugyanis arra számított, hogy 2-2,5 év alatt visszajön a pénze, de ha így megy tovább, lesz az 6-7 év is.

(Nyitóképünk illusztráció, a jövőre 10 éves Országgyűlési Őrség alakulásakori állomány csoportképe. Fotó: MTI / Beliczay László)

 

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.