Itthon hvg.hu 2022. december. 05. 11:46

Ülősztrájkol a pécsi Janus Pannonius Gimnázium 120 diákja

Országosan 86 iskolában vannak különböző tiltakozó akciók.

Jogaikat követelő tanárok
Friss cikkek a témában

„Mivel az ország vezetői nem állnak szóba velünk, a polgári engedetlenségen kívül nem maradt más eszközünk felhívni a társadalom figyelmét a magyar oktatás súlyos problémáira” – írja a pécsi Janus Pannonius Gimnázium tizennégy tanára, akik a múlt heti tanárkirúgások ellen tiltakoznak.

A gimnázium diákjai hétfőn egész napos ülősztrájkot tartanak, a 444.hu információi szerint körülbelül százhúszan vesznek részt a tiltakozásban. A folyósón ülő tanulókkal az oktatás helyzetéről beszélgetnek a munkájukat beszüntető tanárok, akik elmondták nekik, hogy öt év múlva 17 tanárral lesz kevesebb az iskolában, ami tarthatatlan.

A kirúgások hírére országszerte kezdtek sztrájkba vagy polgári engedetlenségbe pedagógusok, a Tanárok a Tanárokért információi szerint múlt csütörtök óta 93 iskola összesen 929 tanára fejezi ki ezzel tiltakozását. Csütörtökre a szakszervezetek országos sztrájknapot hirdettek, az Egységes Diákfront pedig arra kéri a diákokat, a második órában ülősztrájkkal fejezzék ki szolidaritásukat.

Nyitóképünk illusztráció.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.