A legfrissebb pártpreferencia-kutatás szerint továbbra is stabil a kormánypárt előnye.
A gazdasági problémák és az egyre romló EU–Magyarország-kapcsolatok ellenére sem veszítette el az előnyét a kormánypárt, de a Fidesz-szavazók lemorzsolódása kismértékben folytatódott novemberben – a Republikon Intézet legfrissebb pártpreferencia-kutatásából.
A Telexen közölt eredmények szerint novemberben 34 százalék volt a Fidesz támogatottsága a teljes népesség körében (ez az előző havi eredményhez képest egy százalékpontos visszaesést jelent). Utánuk így alakult a helyzet:
- a legerősebb ellenzéki párt 13 százalékos támogatottsággal a Demokratikus Koalíció (ez egy százalékpontos növekedés előző hónaphoz képest),
- a Mi Hazánk változatlanul 7 százalékon áll, a Jobbik szintén változatlanul 3 százalék támogatottsággal bír,
- az MSZP-t változatlanul 4 százalék támogatja, míg a Momentum két százalékpontot veszített támogatottságából, így szintén 4 százalékos párt,
- az LMP, MKKP és Párbeszéd mind 1-1 százalékpontot erősödtek a teljes népesség körében, így az LMP és MKKP 3, a Párbeszéd 2 százalékon áll.
A Republikon mérései alapján a bizonytalanok aránya a teljes népességben 27 százalék, azaz 1 százalékponttal csökkent október óta.
Korábbi felmérések
A Medián legutóbbi, októberén készített pártpreferencia-mérése szerint a szavazókorú népességben 39 százalékos a Fidesz támogatottsága, ezt követte a DK 9, a Mi Hazánk 7, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt szintént 7, a Momenum 5, a Jobbik és az LMP 2-2, illetve az MSZP és a Párbeszéd 1-1 százalékkal.
A Medián mérése szerint április és október között a Fidezs vesztette a legtöbb szavazót (9 százalékpontnyival esett vissza a támogatottsága), de a Mi Hazánk és a Momentum támogatottsága is csökkent, előbbié kettő, utóbbié egy százalékpontnyival. Az MKKP és a DK viszont 2-2 százaléknyit tudott erősödni ugyanebben az időszakban.
Egyre erősebb Gyurcsány Ferenc vonzása
Novemberben négy képviselőt igazolt máshonnan a DK, a párt szerint az átlépések folytatódnak. Gyurcsány Ferenc ezzel erőt demonstrál az ellenzéki oldalon, hogy minél jobb tárgyalási pozíciót harcoljon ki a 2024-es önkormányzati választások előtti alkudozáshoz.
A Závec Research Intézet (ZRI) november közepén közölt pártpreferencia mérése szerint szeptember óta 300 ezer szavazót veszített a Fidesz. Ezzel kapcsolatban ugyanakkor Tóka Gábor, Vox Populi választási kalauz szerkesztője egy érdekes összefüggést posztolt.
Abból indult ki, mennyire pontosan jelezte előre a ZRI a legutóbbi választási eredményeket. Amíg 2018-as országgyűlési és a 2019-es önkormányzati választás előtt nagyjából eltalálta a Fidesz és az ellenzék belföldi listás szavazataránya közt várható különbséget, addig a 2019 májusi európai parlamenti választás előtt a biztos szavazókra vonatkozó adataik szerint három (ha az összes pártválasztót nézzük, akkor hét), a 2022 áprilisi választás előtt pedig 12 (az összes pártválasztóra vonatkozó adattal kilenc) százalékpontot tévedtek a „közös listás” ellenzék „javára”.
Ha a fideszes szavazók jobban titkolják preferenciájukat, mint az ellenzékiek, akkor az áprilisi arányból kiindulva azt látszik,
idén novemberben sokkal rosszabbul állhatott az ellenzék, és sokkal jobban be lehetett betonozva a Fidesz választási előnye, mint 2018 eleje óta bármikor.