Az elmúlt hetekben 13 tanárt rúgtak ki polgári engedetlenség miatt.
„A mai napon lemondok közalkalmazotti jogviszonyomról, és ezáltal kilépek a magyar oktatás Belügyminisztérium által fenntartott részéből” – írta Kosztra Gábor, a a fővárosi Vörösmarty Mihály Gimnázium matematika-történelem szakos tanára Facebookon. Tizenhét éve tanított állami iskolában, mostani munkahelyére 2008-ban érkezett.
A pedagógus kifejtette, nem az alacsony bérek vagy a túlterheltség, de még csak nem is a sztrájktörvény kiüresítése miatt mondott fel. Annak oka az elmúlt hónapokban elbocsátott tizenhárom pedagógus, akik közül az egyik múlt szerdai kirúgásáig szintén a Vörösmartyban tanított.
Kosztra úgy véli, a legerősebb pedagógiai módszer a példamutatás, és az elbocsátásokkal az oktatásért felelős Belügyminisztérium azt üzeni, hogy „a problémákat erőből oldjuk meg, ne érvényesítsük a diákokkal szemben a fokozatosság elvét, és ne legyünk következetesek”. Mint írja, ez pedagógiai hitvallásával és hitéből eredő értékrendjével összeegyeztethetetlen, ezért szakmai okokból mondott fel és lemondási ideje után határozatlan ideig nem akar a magyar oktatás Belügyminisztérium által fenntartott részébe visszatérni.
Múlt hét szerdán a Belügyminisztérium közleményben írta meg, három iskola nyolc pedagógusának mondtak fel, másnap már nem is taníthattak. Az érintett gimnáziumok diákjai pénteken szolidaritási akciókat szerveztek: az eötvösösök elállták az iskola ajtaját, a karinthysok a tankerületi központ épülete elé vonultak, a vörösmartysok pedig skandálva járták körbe a belvárost. Csütörtök óta több száz tanár kezdett sztrájkba vagy polgári engedetlenségbe, szombaton pedig több ezren tüntettek a Klebelsberg Központ előtt.