Logikátlannak és megdöbbentőnek tartja kollégái kirúgását Berta Beáta, a Karinthy Gimnázium tanára, a tiltakozást azonban mindenképp folytatja, mert úgy látja, nem ez sérti igazán diákjai tanuláshoz való jogát, hanem a pedagógusok elbocsátása.
Több százan tüntettek pénteken a Külső-Pesti Tankerületi Központ épülete előtt, amely a Karinthy Frigyes Gimnázium fenntartója és ahonnan szerdán hat tanárt rúgtak ki polgári engedetlenség miatt, majd újabb hétnek figyelmeztető levelet küldtek. A demonstrációt élőben közvetítettük, azután pedig Berta Beátát, a gimnázium egyik hónapok óta tiltakozó, de nem elbocsátott magyar-angol szakos tanárát kérdeztük, hogyan éli meg a kollegái elleni retorziót.
hvg.hu: Hogy érzik a tanárok, a hat pedagógus kirúgása precíziós csapás volt, vagyis kifejezetten bizonyos iskolákat céloztak, vagy logikus döntés volt a Belügyminisztérium részéről?
Berta Beáta: Szerintem az időzítés nem volt túl logikus, nekem úgy tűnt, a tiltakozási hullám pont most kezdett kicsit elcsitulni. Arra számítottunk korábban, hogy az engedetlenség miatt kirúgnak tanárokat, de az meglepett minket, hogy pont most tették meg. Az igazán megdöbbentő viszont ennek a formája volt, tehát az, hogy a Belügyminisztérium sajtóosztálya hamarabb hozta nyilvánosságra az elbocsátásokat, mint hogy az iskola – pláne a kollégák – értesültek volna róla. Abban sem látok logikát, hogy miért pont őket rúgták ki: ugyanennyi engedetlenkedése másoknak is volt, ahogyan azt sem értem, tőlünk miért hatot, máshonnan meg egyet-egyet függesztettek fel, és ezt mi alapján tették.
hvg.hu: Csütörtökön és pénteken rendkívüli szünet volt a Karinthyban, jövő héttől viszont megint polgári engedetlenségnek fog számítani, ha valaki nem veszi fel a munkát. Ennek ellenére is folytatják?
B.B.: Huszonpár kollégámmal úgy döntöttünk, hogy határozatlan idejű polgári engedetlenségbe kezdünk, úgyhogy az már biztos, hogy mi folytatjuk.
hvg.hu: A Belügyminisztérium azt kommunikálja, hogy ők hajthatatlanok, és kiállnak az álláspontjuk mellett, ez alapján akkor a kirúgások is folytatódhatnak...
B.B.: Mi azt mondtuk, hogy beleállunk.
Lehet, hogy most kirúgták a kollégáinkat, az is lehet, hogy jövő héten minket fognak, de nem akarunk félelemben élni.
hvg.hu: Hol áll ebben a küzdelemben az igazgató?
B.B.: Tanárként a közvetlen főnökünk a tankerület vezetője, aki utasításokat hoz, az igazgatóknak nem nagyon van döntési jogkörük. Ezt jól érzékelteti, hogy most elbocsátották az iskola egyetlen média szakos tanárát – ha az igazgatót megkérdezték volna, hogy meg tudja-e oldani az ő pótlását, valószínűleg mondta volna, hogy nem. Én úgy gondolom, a tankerület úgy rúgta ki a hat kollegámat, hogy meg se nézték, milyen szakosak, és ez milyen fennakadást okoz. Az egyikük angolul tanít földrajzot, a másikuk németül biológiát, ha bárki véleményét kikérték volna, szóltak volna, hogy ez nem lesz könnyen pótolható.
hvg.hu: A kirúgások veszélybe sodorhatják a diákok idei tanulmányait, vagy akár az érettségit?
B.B.: Én azt gondolom, hogy mindenképpen, az egyik kollégám egy 12.-es osztályfőnök, két végzős osztályban tanít magyart, a másik a biológia fakultációt vitte a felvételizőknek. Ha valami, akkor ez veszélyezteti a diákok tanuláshoz fűződő jogát.
Nyitóképünk a pénteki tüntetésen készült.