Itthon hvg.hu 2022. december. 01. 11:05

A közpénzből működő Megafon igazgatója azt állítja, nincs kapcsolatuk a Fidesszel

"Tök őszintén" mondta Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója és a Megafon alapítója azt a Karc FM rádiónak adott interjújában, hogy "nincsen semmilyen formális kapcsolat semmilyen politikai erővel, sem szervezeti, sem finanszírozási ügyekben".

Interjút adott a Karc FM-nek Kovács István, aki a Megafont alapította. Ez az a projekt, amit fideszes körökben óriási sikernek tartanak, míg a Fideszhez lojális jobboldali sajtóban kissé irigykedve néznek. Kovács interjúját a 444 vette észre, és ők is szemlézték. Az interjú azért érdekes, mert Kovács például azt állítja benne, hogy a Megafon projekt mögött "nem áll pártpénz".

Kovácsnak annyiban kétségkívül igaza van, hogy nem a Fidesz pénzeli őket, ennél súlyosabb a helyzet: maga az állam a finanszírozó, azaz közpénzből működnek. Ahogy azt korábban a Telex megírta – a magyar kormányt és annak kommunikációját különböző módon támogató szervezetek finanszírozását a Rogán Antal vezetése alatt álló Miniszterelnöki Kabinetiroda szervezi egy közbenső civil szervezet, a Batthyány Lajos Alapítvány közbeiktatásával. Ez adja tovább a központi forrásból kapott pénzeket, többségében a kormány politikáját támogató szervezetek számára. Az egyik kiemelten támogatott szervezet a Jogállam és Igazság Kft., amely az Alapjogokért Központot működteti. Az Alapjogokért Központ és a Megafon közti közös pont: Kovács István. Aki ugyan beperelte a Telexet, mert vitatta, hogy a Megafon közpénzből működne, de végül a bíróság kimondta, hogy a lapnak van igaza.

Mindennek fényében különösen érdekes, hogy Kovács ezt mondta a Karc FM-es interjúban: "Tök őszintén mondom, hogy nincsen semmilyen formális kapcsolat semmilyen politikai erővel, sem szervezeti, sem finanszírozási ügyekben. Tehát azért kezdettől fogva egy nyílt sisakos, politikai szerveződésnek markánsan jobboldali, bármilyen politikával foglalkozó szerveződésnek a választások, az a fókuszában kell, hogy legyen. Tehát én kezdettől fogva azt mondom viszont, hogy a Megafon az nem egy választási projekt. Tehát az, amit mi kitűztünk célul, az messze túlmutat a bármelyik választáson, nemhogy a huszonkettesen."

Az interjúból az is kiderül, hogy Kovács – ezek szerint Márki-Zay Péterhez hasonlóan – a Megafon alapítása előtt az amerikaiaktól is kért segítséget, még az Egyesült Államokban is járt ebből a célból. "Én kimentem, mielőtt belevágtunk a Megafonba, kimentem az Egyesült Államokba, nagyon sok emberrel találkoztam, aki a közösségi média és a politika keresztmetszetével foglalkozik évtizedek óta. Ezek a világ legjobb szakemberei. Az volt a nagyon erős benyomásom, és tán ez bizonyosságot is nyert, hogy amit ők csinálnak, azt nem lehet a magyar piacra lefordítani" – mondta azzal kapcsolatban, hogy valójában az amerikaiak nem tudtak neki segíteni.

Hirdetés
hvg360 Körösi Ivett 2025. április. 26. 20:00

Észak-Koreában értik a sötét és szarkasztikus humoromat – interjú a magyar idegenvezetővel, aki külföldieket visz az elzárt országba

Váczi Gergő Észak-Koreába visz nemzetközi turistacsoportokat, munkája során eddig harminc alkalommal járt a világ egyik legelszigeteltebb országában. Bár jelenleg épp nem lehet turisztikai céllal utazni az országba, neki lehetősége volt futókat vinni az áprilisi phenjani maratonra. Milyennek ismerte meg az észak-koreaiakat, hogyan működnek a kirakatlátványosságok, és van-e bármilyen technológiai fejlődés az elzárt országban? És hogy kell összehajtani a Phenjan Timest, ha az ember nem akar bajba kerülni? – erről is beszélgettünk Váczi Gergővel.