Háromszor annyit jár külföldön, mint az elődje, Áder János ugyanennyi idő alatt.
A beiktatása óta eltelt fél alatt Novák Katalin államfő huszonegy alkalommal utazott külföldre, és összesen több mint egy hónapot töltött az országon kívül – írja a Népszava. Ez elég sűrű programnak tűnik ahhoz képest, hogy az elődje, Áder János 2012-ben, elnöklése első hat hónapjában mindössze hétszer járt külföldön.
Novák Katalin első hivatalos útja oda vezet, ahonnan a legtöbb kritika érkezett: Varsóba. Bár a magyar köztársasági elnökök szokás szerint először Bécsbe látogatnak, Novák beiktatásakor a korábban kiváló kétoldalú lengyel–magyar viszonyt az ukrajnai háború beárnyékolta. Sokan ennek jelenként értékelték azt is, hogy az idei választási győzelme után Orbán Viktor miniszterelnök nem a szokásának megfelelően Varsóba, hanem a Vatikánba látogatott először.
A köztársasági elnök úti céljainak nagy többsége a nyugati világban volt, eközben a miniszterelnök és a miniszterek inkább Oroszország, Kína, Üzbegisztán felé utaznak, és a Türk Tanácsban jelennek meg. Novák Európán belüli utazásai időrendben:
- Varsó (május 17.)
- Erdély (május20.)
- Berlin (június 3.)
- Prága (június 7.)
- Bukarest (június 10.)
- Riga (június 20.)
- Ljubjana, Lendva (július 16.)
- Brazília (július 21.)
- Róma/Vatikán (augusztus 25.)
- Bukarest (szeptember 7.)
- Szabadka, Belgrád (szeptember 9.)
- Split (szeptember 10.)
- Koszovó (szeptember 13.)
- London (szeptember 19.)
- Egyesült Államok (szeptember 20.)
- Valletta (október 6.)
- Pozsony (október 11.)
- Bécs (október 27.)
- Kanada (október 30.)
- Párizs (november 11.)
- Izrael (november 17.)
A Népszavának nyilatkozó politológusok szerint Novák útjaiban és üzeneteiben sem jelenik meg a „keleti nyitás”. A szakértők azt mondják, hogy az új köztársasági elnöknek elsősorban diplomáciai feladatot szánt a Fidesz-kormány, ennek megfelelően a külföldi látogatásai is Magyarország nyugati elkötelezettségét és Európa-pártiságát hivatottak bizonygatni, mintegy megpróbálva „kiegyenlíteni“ a kormány keleti aktivitását.