A szegedi pedagógusok fogadalmukhoz híven folytatták, átvonultak a városon, majd rendhagyó órán vették sorra, hogy miért áll egy helyben az oktatás ügye. Pénteken tizenhét intézményben sztrájkolnak majd.
Miskolcon, Pécsett, Szentesen és Szegeden több már vidéki város mellett ismét utcára vonultak a pedagógusok. A demonstrációkat összehangolva szervezték, hogy ezzel is az oktatásban dolgozók egységes elégedetlenségét hangsúlyozzák. Szegeden délután négy helyszínt érintve vonultak a belvárosi Klauzál térre, majd itt rendhagyó tanórát vezényelt le Erdélyi Eszter, a Szegedi Tanárok Együttműködési Platformja egyik alapítója.
A becsengetés előtt telefonon is kapcsolatba léptek a pécsi demonstrálókkal. Becsengetés után pedig az egyébként a Deák Gimnáziumban oktató pedagógus azzal festette le az iskolák állapotát, hogy azonnal több szaktanár helyettesítésére is alkalmas képességeit sorolta. A rendhagyó tanóra részeként felidézte a kormány elmúlt évekbeli oktatási intézkedéseit, amelyekkel szemben rendre kifejezték a pedagógusok az elégedetlenségüket, de egyetlen megmozdulásukra sem reagáltak a döntéshozók. Ellenkezőleg, még keményebben akadályozták az oktatásban dolgozók lehetőségeit, hogy kifejezhessék a tiltakozásukat, a munkájukat egyre inkább korlátozó oktatásügyi intézkedésekkel szemben.
Mi kell még?
– skandálták a tüntető tanárok.
Erdélyi Eszter felsorolta a szegedi és környékbeli pedagógusok egységének, és összefogásának intézmények mostanra látható eredményeit: 43 megyei oktatási intézmény több mint ezer pedagógusa írta alá azt a fogadalmat, amely az egymásért való kiállásként tettek az október20-i tüntetésen, illetve a Szegedi Tudományegyetem több mint 100 oktatójának szolidaritási nyilatkozatát.
A pedagógusokat szervezők a Szegedi Tankerülethez közérdekű adatigénylést nyújtottak be 50 kérdéssel, az egyik ezek közül azt firtatja, hogy hol van az a pénz, amit a COVID idején megspóroltak az online oktatással, az intézmények működésének leállításával. A válaszadási határidő november 28-án jár le. Erdélyi azt is bejelentette, hogy még a téli szünet előtt egy nevelési fórumot fognak tartani, ahol az eddigi követeléseiket részletes tartalommal fogják megtölteni. Végül pedig az is elhangzott, hogy pénteken 17 intézményben sztrájkolnak a pedagógusok, van olyan intézmény, ahol a tanárok 98 százaléka nem veszi fel a munkát. Szegeden a szakközépiskolák közül is csatlakoznak a sztrájkhoz, de ezekben az intézményekben nem a közalkalmazottak számára megnyirbált keretek között, hanem a Munka Törvénykönyv adta lehetőségek között.
A pénteki sztrájk előtt, a reggeli órákban élőlánccal hangolnak.