Információink szerint egy új minisztérium felállítása, és az ezzel összefüggő hatáskörvesztés állhat annak hátterében, hogy Palkovics László technológiai miniszter beadta a lemondását. A kormány a lemondás hírét egyelőre nem erősítette meg.
Szerdai sajtóértesülések szerint Palkovics László technológiai és ipari miniszter benyújtotta lemondását. Erről először a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) adott hírt egy Facebook-posztban, ők úgy tudják, Palkovics megbizatása november 13-án szűnik meg.
A hvg.hu iparági forrása is úgy tudja, Palkovics azért távozik, mert külön energetikai minisztérium jön létre, ezzel pedig a legfontosabb területet veszik el a tárcájától, anélkül a Technológiai és Ipari minisztérium kiüresedne.
Az energetika mellett tárcához tartozik a közlekedés (az államtitkár Vitézy Dávid), az iparért és munkaerőpiacért felelős államtitkárság (az államtitkár Kutnyánszky Zsolt), valamint a környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkárság (az államtitkár Raisz Anikó). A miniszter távozásáról az elsők között értesülő VEKE szerint a közlekedésért Lázár János miniszter jelentkezett be, a többi területet pedig már könnyen szétoszthatják más tárcák között. Az ügyben kerestük Lázár Jánost, a sajtófőnöke későbbre ígért választ.
Ez alapján feltételezhető, hogy maga a Technológiai és Ipari minisztérium megszűnik. Ezért van az, hogy az új miniszterről szóló értesülések nem Palkovics László utódjáról, hanem csak az energetikai miniszterről szólnak.
Több név is felmerült
Üzleti körökből, több forrásból úgy értesültünk, hogy leendő miniszterként felmerült Lantos Csaba közgazdász, üzletember neve, aki most a Richter Gedeon Nyrt. igazgatósági, illetve a 4iG tanácsadó testületének a tagja, valamint a MET Holding AG elnöke. Kerestük Lantos Csabát, de egyelőre nem értük el. Ugyanakkor egy hozzá közelálló forrásunk szinte biztosra mondta, hogy ő kapja a tárcát.
Iparági forrásunk szerint energetikai miniszterként felmerült Dorkota Lajos neve is, aki 2013 és 2020 között a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke volt, előtte pedig több cikluson keresztül fideszes országgyűlési képviselő.
Dorkota Lajost elértük, aki azt mondta, néhány napja hallotta pletyka szinten, hogy felmerült a neve, azonban senki sem kereste, így nem tud róla, hogy ő lenne az új energetikai miniszter. Kérdésünkre, hogy mit reagálna a felkérésre, azt mondta, elgondolkodna rajta, hiszen két éve mást csinál. Hozzátette, mikor MEKH elnöknek kérték fel, azt is át kellett gondolnia, végül igent mondott.
Palkovics Lászlóról szóló portrénkat itt olvashatják:
Orbán pitbulldózere - Az ember, aki arcát adta a CEU kinyírásához
Fegyelmezettsége vagy saját meggyőződése vitte rá az eddig konszenzuskeresőként ismert oktatási államtitkárt arra, hogy a kormány bunkósbotjaként álljon bele a CEU kinyírásába? Ez az, amit Palkovics László közeli ismerősei sem értenek. A multicég éléről az oktatásba csöppent mérnök-tudós környezetében kíváncsian várják, mi az a pont, amire azt mondja majd, hogy na, ezt már nem.
A távozás további lehetséges okai
Nem minden iparági forrásunk mondta azt, hogy Palkovics egy új minisztérium miatt távozik. Voltak, akik arról beszéltek, hogy Palkovics a lemondása előtt energetikai kérdésekben vitában állt Orbán Viktorral, ők azt sem tartják kizártnak, hogy a megújulóenergia-vita, azon belül is konkrétan a szélenergia helyzete miatt állhatott fel a miniszter. Régen is lehetett hallani, hogy a szélenergia-fejlesztéseket személyesen Orbán Viktor ellenzi, és bár az elmúlt hónapokban puhulni látszott a kormány ellenállása, forrásaink szerint maga a miniszterelnök továbbra is ellenzi a propellereket, míg Palkovics nagyon szerette volna a szélenergia fejlesztését.
A miniszter mindeddig a kormány hivatalos álláspontját képviselte szélenergia-ügyben, mely tömören az volt, hogy Magyarország területének nagy része nem annyira szeles, hogy érdemes legyen szélerőművek létesítésébe fektetni. A jelen helyzetben indokolt az energiaforrások diverzifikálása, így a szélerőművek telepítésének engedélyezése is. Ha mégis helyesek ezek a fenti értesülések, akkor tehát Palkovics, kommunikált bármit is nyilvánosan, valójában a szélenergia-fejlesztéseket szorgalmazta volna. Az azonban valószínűsíthető, hogy egy ilyen nézeteltérés nem lett volna elég a lemondásához.
A másik verzió, a külön energetikai minisztérium felállítása viszont Palkovics hatáskörét szűkítené, így elképzelhető, hogy ezt nem volt hajlandó elfogadni a Technológiai és Ipari Minisztérium vezetője. Ez a fordulat a kormánnyal energia-ellátási ügyekben rendszeresen egyeztető forrásainkat megdöbbentette, elmondásuk szerint semmi jelét nem látták annak, hogy az energia elkerülne a tárcától, Palkovics lemondásának meg pláne nem. Mondani sem kell, különösen azért furcsa ez az időzítés, mert energiaellátási szempontból rendkívül kockázatos időket élünk.
Nem erősítette meg a kormány
A Telex úgy tudja, már a hivatal főosztályvezetőit is értesítették a személyi változásról, a 24.hu pedig arról írt, Palkovics a minisztérium vezetői előtt azzal indokolta távozását, hogy "nem erre szerződött".
Délután a Miniszterelnökség azt közölte a sajtóhírekre, hogy
a kormány tagjairól a miniszterelnök dönt, amennyiben a kormány szerkezetében változás történik, arról a nyilvánosságot tájékoztatni fogjuk.
Palkovics 2014 óta tagja a kormánynak, akkor a Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatásért felelős államtitkáraként dolgozott, 2018-ban az Innovációs és Technológiai Minisztérium élén folytatta politikai pályafutását, 2022 májusától pedig ennek jogutódját, a Technológiai és Ipari Minisztériumot vezeti.
A miniszter lemondásáról már tavaly januárban is írt a sajtó, akkor a 444 úgy értesült, Orbán Viktor nem fogadta el Palkovics visszavonulását. Most viszont a 24.hu szerint elfogadta lemondását.