Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Budapest nem fogja tudni érvényesíteni a további CAF villamosokra szóló teljes vásárlási opcióját, mert nincs rá elég pénze. Kevesebb mint a felére viszont valahonnan teremtenek forrást – így néhány éven belül lehetnek új, alacsonypadlós villamosok Budapesten.

Egy 2014-es szerződést vett elő a Fővárosi Közgyűlés azzal a szerdán elfogadott előterjesztéssel, amivel újabb CAF villamosok vásárlását irányozták elő. Nyolc éve még a Tarlós István vezette főváros állapodott meg az alacsony padlós villamosok gyártójával arról, hogy 2022. november 17-ig 51 villamost vásárolhat a korábbi ár inflációval korrigált értékén.

A fővárosnak azonban nincs pénze arra, hogy ezt az opciót maradéktalanul lehívja a jelenlegi gazdasági helyzetben, így összesen húsz darab, 34 méteres (vagyis rövid) villamost vásárol Budapest.

Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes korábban jó üzletnek nevezte a beszerzést: mint mondta, ha most írnának ki közbeszerzést villamosokra, akkor a 20 CAF beszerzési árához képes 50-70 százalékkal drágább ajánlatokat kapnának csupán.

Mennyibe kerül így az üzlet? 420 forintos euróárfolyammal számolva – bár cikkünk írásának pillanatában éppen a 410-et sem éri el az árfolyam, de a főváros 420-szal kalkulált – 17 milliárd forintba.

Az első villamos így 2024. szeptember 24-én érkezhet meg Budapestre olyan vonalakra, ahol csupán minimálisan kell hozzányúlni a villamospályához – azonban ezek a módosítások is hárommilliárd forintba fognak kerülni.

Egyelőre az azonban nem tisztázott, hogy ezt a forrást honnan fogja előteremteni a városvezetés. Budapest részletekben fizeti a villamosok árát, azonban az előterjesztésben szerepel egy mondat, amelyben felkérik a főpolgármestert arra, hogy tárgyaljon a „kormánnyal a húsz villamos, valamint a korábban megrendelt opciós trolibuszok beszerzésének európai uniós forrás terhére való finanszírozásáról”.

Az előterjesztéssel kapcsolatban azért volt komoly vita, mert a Fidesz képviselői az előterjesztéshez módosító indítványként csatolták Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármesterének Ursula von der Leyen Európai Bizottsági elnökhöz szóló levelét. Szita levelében gyakorlatilag követelte a Magyarországnak járó uniós forrásokat, a fideszesek azt szerették volna elérni, hogy ennek a levélnek az aláírói közé csatlakozzanak a Közgyűlés tagjai is. Ezt a módosítót azonban az ellenzéki képviselők leszavazták, többen közülük csupán nevettek azon, hogy mit keres a CAF-beszerzésnél a levél. 

Jövő héten szavazhatják meg a Tiborcz-adót a fővárosi képviselők

A Fővárosi Önkormányzatnak azonban csak a Margitszigeten van jogköre kivetni az adót, így - ha a képviselők megszavazzák - bár Karácsony Gergely betarthatja a 2019-es kampányban tett ígéretét, de az új adó nem lesz érvényes az egész városban

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.