Domány András
Szerzőnk Domány András

A 30 éve működő magánintézmény ezzel egy fokkal feljebb lép a felsőoktatási ranglétrán.

Egyetemmé alakul a Gábor Dénes Főiskola – derült ki a felsőoktatásért is felelős Csák János miniszter kedd este benyújtott törvényjavaslatából. Az indoklása szerint az iskola megfelel az alkalmazott tudományok egyetemére érvényes törvényi követelményeknek, ezért léptetik elő. Ez a kategória egyebek közt azt jelenti, hogy legalább négy alapképzési szakon és két mesterképzési szakon jogosult képzésre (a jelző nélküli egyetemeken legalább nyolc alapképzési és hat mesterképzési szak a követelmény, valamint doktori képzés), és oktatóinak, kutatóinak legalább negyvenöt százaléka tudományos fokozattal rendelkezik. Az egyetemeken ez az arány legalább hatvan százalék, a főiskolákon a létszám egyharmada is elég.

Vagyis az az alkalmazott tudományok egyeteme a főiskolánál magasabb, de az egyetemnél alacsonyabb rang, bár ez utóbbit az érintettek nemigen szokták hangsúlyozni. Jelenleg ilyen címet visel a vagyonkezelő alapítványnak átadott volt állami intézmények közül a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Dunaújvárosi Egyetem, a kecskeméti Neumann János Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem és Sárospatakon a Tokaj-Hegyalja Egyetem, valamint az eredetileg is magániskolák közül a Budapesti Metropolitan Egyetem, az Edutus Egyetem Tatabányán, a Gál Ferenc Egyetem Szegeden, a Kodolányi János Egyetem Székesfehérvárott és a Milton Friedman Egyetem Budapesten.

Ezekhez csatlakozik 2023. február 1-től az eddigi Gábor Dénes Főiskola, amelyet az Antall-kormány 1992-es határozata alapján hozott létre alapítványi intézményként az LSI Oktatóközpont és a SZÁMALK Rendszerház Rt., bemutatkozása szerint „a nyitottság és az esélyegyenlőség eszméjének jegyében”. Alapképzésre gazdálkodási és menedzsment, gazdaságinformatikus, mérnökinformatikus, műszaki menedzser, turizmus-vendéglátás és üzemmérnök-informatikus szakra lehet jelentkezni.

Ezzel néhány egyházi intézményen kívül ötre csökken a főiskolák száma: az államiak közül egyedül a bajai Eötvös József Főiskola visel ilyen címet, a magániskolák közül pedig a Budapest Kortárstánc Főiskola, az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskola, a Tomori Pál Főiskola és a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola, ez utóbbiak is mind Budapesten.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.