Tüntetések az oktatás helyzetének javítása mellett, rohamosan romló forint, Moszkvába látogató külügyminiszter – bőven lesz mit megmagyaráznia a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternek. Élő közvetítésünk a csütörtöki kormányinfóról.
Most érkezett
Ezzel közvetítésünket is lezárjuk.
Köszönjük figyelmüket.
A kormány még idén benyújtja a törvényjavaslatot – derült ki Gulyás az Mfornak adott válaszából, január elsejétől pedig hatályba is léphet a törvény.
Legitimnek tartják az ukrán kormányt? – kérdezte a Telex. Gulyás igennel felelt, az ukránok küzdelmét pedig hősiesnek nevezte. A lap rákérdezett arra is, hogy ennek az ellenállásnak segítségére voltak-e a fegyverszállítmányok. A miniszter szerint jobb lett volna, ha már a háború kitörése előtt a nagyhatalmak tárgyalásos úton találtak volna megoldást problémáikra.
Gulyás kérdés nélkül is kiemelte, hogy azért nem szállítanak fegyvert, mert ezzel Kárpátalját is kitennék az orosz támadásoknak. Azt mondta, reménykednek az ukrán győzelemben, de vannak rosszabb forgatókönyvek is.
A jelenlegi helyzetben semmilyen ilyen jellegű spekulációban nem tudok részt venni – mondta Gulyás. Azonban azt mondta, ahogy a külkereskedelmi mérleg pozitívra állna vissza, 400 forint alá jutna az euróárfolyam.
Nem segít sokat az árstop az elképesztő dráguláson. A kormány bármilyen intézkedést tervez a drágulás mérséklésére? – kérdezte a 24.hu. Gulyás azonban nem becsülné le az árstopokat, fontos intézkedésnek tartja ezeket mindenféle lobbi ellenére is. Az élelmiszeripart azonban nem csak az infláció sújtja Gulyás szerint, hanem az is, hogy Magyarországon évtizedek óta nem látott aszály volt nyáron.
Mi lesz, ha folytatódik a polgári engedetlenség? Ha kirúgnak több száz tanárt, akkor azt elbírja az oktatás? – kérdezte a 24.hu. Gulyás azt mondta, arra kéri a tanárokat, hogy ha tiltakozni akarnak, úgy tegyék, hogy nem sértik a jogszabályokat. Egyetlen tanár elvesztését is rossznak tartom – mondta a miniszter. Szerinte ha valaki nem megy be a munkahelyére, akkor azzal nem tudnak mit csinálni.
A pedagógusok bérigényével a kormány egyetért, azonban Gulyás kitért a 24.hu arra vonatkozó kérdése elől, hogy mi lesz a tanárok többi követelésével. Szerinte az érdemi párbeszéd lehetőségét a bérreform előzi meg, ezt kell először rendezni, jobb ha ezelőtt nem is nyúlnak hozzá.
Ha lesz béremelés, a kormány nyitott a tanárok felvetéseinek megtárgyalására? – kérdezett rá a portál. Gulyás szerint a pedagógustársadalom nem feltétlenül támogatja a mostani tüntetéseket, nem minden tanár vesz részt a tiltakozásokban.
A miniszter azt mondta, nem a tüntetés hatására döntöttek a béremelés mellett, hanem erre készültek.
A 24.hu arra kérdezett rá, hogy az áprilisi választások után bár Orbán kizárta a megszorítások lehetőségét, azonban mégis több olyan intézkedés is volt, ami értelmezhető megszorításként is. Ezeket a kormány megszorításnak gondolja? Gulyás szerint tisztázni kell, mi megszorítás, és mi nem, az állami beruházások elhalasztása szerinte nem az. A rezsicsökkentés csökkentéséről azt mondta, a kormány elkötelezett mellette, Európában a magyar kormány fordítja a legtöbbet arra, hogy segítse a családok energiaköltségeit.
Gulyás szerint maximum az extraprofitadó értelmezhető eképp, a kormány pedig nem a megszorításokban hisz válság esetén.
Gázt tárol Magyarország a szerbeknek, viszont kőolajjal már az osztrákok tartoznak – válaszolta Gulyás az Indexnek. A kormány viszont nem kommentálja azt, hogy az MNB nem emeli tovább a kamatot.
Változtatnak-e a babavárón, vagy a csokon? Gulyás szerint van, amit a támogatások közül december 31-ével lejár. Azonban azt mondta, nem fog változni a költségvetésben, hogy legalább annyit fordítanak családtámogatásra, mint 2022-ben. Azonban a rendszert újra fogják értékelni, megnézik, mi volt hatékony támogatás, és mi kevésbé, de erről egyelőre nincs döntés.
A kormánynak nincs ilyen szándéka, de a magánvállalkozók azt csinálnak vasárnap, amit akarnak – jelentette ki Gulyás.