Eredetileg 2028-as céldátumról volt szó, a Szabad Európa szerint a magyar kormány mégis belement a korábbi időpontba
A tervezettnél két évvel korábban, már 2026-ban elérhetik a magyar pedagógusbérek a hazai diplomás átlagbér nyolcvan százalékát – értesült a Szabad Európa.
A lap több forrástól is úgy értesült, hogy a magyar kormány egyre nagyobb rugalmasságot mutat a brüsszeli kérések iránt, így több nagyon jelentős változást sikerült elérni. Ezek egyike lenne az előrehozott pedagógusbér-emelés. A kormány a Brüsszelnek benyújtott tervekben eredetileg azt vállalta, hogy 2028-ig a diplomás átlagbér nyolcvan százalékára emeli a tanárok fizetését. Ez szerepel az EFOP pályázatok benyújtott kerettervében is, és erről beszélt korábban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón.
Úgy tűnik, az Európai Bizottság túl távolinak ítélte meg a végső határidőt, és 2026-at jelölte meg, amit a kormány a lap információi szerint elfogadott.
Az Európai Bizottság már a legutóbbi, Magyarországról szóló országjelentésben is jelezte, hogy elégedetlen a pedagógusok fizetésével, azok ugyanis az OECD-tag uniós országok közül nálunk a legalacsonyabbak.
Az alacsony bérek és a megalázó körülmények – valamint a sztrájkjog kiüresítése – miatt több magyarországi iskolában is polgári engedetlenséggel tiltakoztak a pedagógusok. A tankerületek ezt a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumban kirúgásokkal, máshol egyelőre csak figyelmeztetésekkel toroltak meg. A tanárok mellett élőlánccal és 20 ezres tüntetéssel álltak ki Budapesten, a pestszentlőrinci Karinthy Frigyes Gimnáziumban legalább ezer diák és szimpatizáns kísérte el a pedagógusaikat, hogy átvegyék a tankerülettől figyelmeztető levelüket.