Több száz diák és szimpatizáns vonult a XVIII. kerületi Karinthy Frigyes Gimnáziumtól a dél-pesti tankerületi központhoz, hogy az iskola polgári engedetlenségben résztvevő tanárai átvegyék figyelmeztetésüket. A tanárokat végül csak kettesével engedték fel a tankerület irodájába, a levélben az állt: ha még egyszer megtagadják a munkát, az "alapot ad a munkáltatói rendkívüli felmentésre". Két tanárt végül – mivel órájuk sem volt az "engedetlenség" idején, ami elmaradhatott volna – lehúztak a listáról. A szülők petícióban tiltakoztak, ezt "csöndben átvette" a tankerületi vezető.
Több mint száz diák és szimpatizáns indult el reggel nyolc előtt a budapesti Karinthy Frigyes Gimnáziumtól a tankerületi központhoz, hogy a gimnázium tanárai átvegyék a nekik címzett levelüket a tankerületi központtól.
Mint korábban megírtuk, az iskolában szerdán a sztrájk mellett 24 tanár polgári engedetlenséget is tartott, ezután hívták be Hutai László igazgatót a tankerületi központba, ahol Rábel Krisztina tankerületi igazgató átadott neki 24, névre szóló levelet. Ezeket át kellett volna adnia a címzetteknek – vagyis a polgári engedetlenségben részt vevő tanároknak – ők azonban a borítékokat arra hivatkozva nem vették át, hogy az ő munkáltatójuk nem az igazgató, hanem maga Rábel Krisztina.
Az említett tanárok ehelyett ma délelőtt személyesen indultak el a központhoz, hogy átvegyék a leveleiket – egyelőre nem lehet tudni, hogy ezekben mi áll. Az egyik tanár azt mondta tudósítónknak, hogy
az eddigi gyakorlat alapján figyelmeztetésre számítanak, nem pedig kirúgásra.
Helyszíni tudósítónk szerint a nagyon nagy a tömeg, egészen biztosan több mint százan vannak: a tanárok mellett diákok és szimpatizánsok is, a járdán is alig férnek el. Sok autós dudálással fejezi ki szimpátiáját.
Mivel az iskola és a tankerület mindösszes 300 méterre található egymástól, a tömeg eleje nyolc óra előtt a tankerületi központhoz ért, ahol a tanárok egy „Rábel tornya” feliratú kartont emeltek – utalva a tankerületi központ igazgatójára, Rábel Krisztinára, aki a leveleket küldte. A tanárokat hatalmas taps fogadta. Jelen van az Ügyvédek a Demokratikus Jogállamért Egyesület két ügyvéddel, akik szükség esetén segítenek.
Az épülethez megérkező csoport ezután megpróbált felmenni az irodához, de az oda vezető ajtó zárva volt, így nem jutottak tovább. Kis idő után az ajtó kinyílt, és a rácson túl elkezdték kettesével behívni a tanárokat az irodába, ide már nem követhetik őket sem a diákok, sem pedig a sajtó képviselői. A karinthys oktatók azt mondták, át fogják venni a leveleket, akármi is legyen bennük.
A diákok eközben a folyosón hangosan azt skandálják:
"ne rúgjátok ki a tanárainkat".
Majd a tankerületi vezetőknek azt üzenik, hogy "jöjjenek ki".
Az első tanár, aki kijött, elmondta: figyelmeztetést kaptak a levélben. Berta Beáta szerint ugyanazt a levelet kapták, mint a többi kolléga, egy szó volt a különbség benne: ők a szöveg szerint már nem „veszélyeztették” a gyerekek tanuláshoz fűződő jogát, hanem „korlátozták”. Hozzátette, hogy innentől mindenki maga fogja eldönteni, hogyan tovább.
A levelet „valószínűleg” Rábel Krisztina tankerületi igazgató adta át nekik, de mivel a kézfogás ellenére sem mutatkozott be, ezt csak a fotók alapján sejtik. A második körben behívott tanároknak viszont már bemutatkozott. A tanárok állítása szerint a helyszínen volt egy civil ruhás rendőr is. Ezután aláiratták velük az átvételi elismervényt és azt akarták tudni, milyen minőségben vannak ott a velük lévő ügyvédek.
Három karinthys tanár egyébként azért nem ment el a tankerülethez, helyette csak meghatalmazást küldött, mert
őket még előző este figyelmeztette a tankerület, hogy amennyiben a 0. és 1. órájuk elmarad, annak következményei lesznek.
A helyszínen kilenc előtt már olyan sokan voltak, hogy az Üllői utat rendőrmotorral zárták le, a busz sem állt meg.
A szervezők az összes magyaroszági tanár nevében megköszönték a kiállást, miközben a diákok "nincs tanár, nincs jövő" szlogent skandálták. A kapott levelet is mindenkinek megmutatták. Ebben az áll, hogy ha még egyszer megtagadják a munkát, az "alapot ad a munkáltatói rendkívüli felmentésre". A szülők azt mondták, ezután ők akarnak felmenni a tankerülethez panaszt tenni az eljárás miatt.
Kollégánk beszélt a megmozdulás szervezőjével, Berta Beátával: a tanárok a mai nap után meg kell beszéljék egymás között, hogyan folytatják a tiltakozást, de abban biztosak, hogy szeretnének folytatást, eltökéltek és motiválja őket, hogy ennyien állnak ki mellettük. Ahogy fogalmazott: "most itt 24 embert el lehet intézni, de látszik, hogy sokkal többről van szó." Azt már némi eredménynek tekinti, hogy tudott személyesen találkozni a tankerületi vezetővel, de itt nem ér véget a dolog. Közben a tömeg azt skandálja:
"Rábel Kriszti gyere ki, ég a házad ideki!"
Tudósítónk szerint volt olyan tanár, akit azzal fenyegettek, hogy ha kiderül, most óra helyett van itt, az újabb polgári engedetlenség, ami már a második figyelmeztetés, szóval kirúgás. Más erre azt mondta, hogy szervezett helyettesítést, de minden diákja itt van - van, aki ezt "speciális osztálykirándulásnak" nevezi.
Két tanárt tévesen hívtak be, mert nekik aznap nem volt órájuk, úgyhogy ők nem kapnak mégsem levelet - mondják be a diákok az ügyvédekre hivatkozva, ezt azóta meg is erősítették. A többi 22 tanár esetében az ügyvédek elmondták a tankerületnek, hogy szerintük nem lehet rendkívüli felmondással fenyegetni, mert az aránytalan egy véleménynyilvánító akció után. Az ügyvéd szerint
mi álláspontunk az, hogy ha időnként egy-két óra elmarad egy jogszerű demonstráció miatt, akkor az nem veszélyezteti a diákok tanuláshoz való jogát."
"Rábel Krisztina számokat lát, én arcokat, ha bemegyek az osztályba. 23 végzős osztályfőnöke vagyok, és azon gondolkozom, a munkámat áldozzam fel vagy őket, ez így nem mehet tovább. A cél az, hogy ne a tanár legyen az utolsó" - mondja megafonba egy tanár, és azt skandáltatja, hogy "engedjétek be a szülőket".
A szülőket azonban továbbra sem engedik be. Nagyjából 30-an lehetnek felnőttek az ajtónál, de aki kijött, azt mondta nekik: "ma nem lehet panaszt tenni, mert másmilyen ügyeket intéznek."
Fél 10 után mégis bejutott nyolc szülő az épületbe, de a tankerület vezetője nem akarta átvenni a panaszaikat, a bent lévő rendőrök pedig azt kérték, menjenek ki a szülők, de egyelőre maradnak, és az alábbi levelet írják alá:
Az utolsó figyelmeztetett tanár 9:45 körül veszi át a levelét, ezt követően akarnak a szülők a tankerület vezetőjével beszélni, de Rábel Krisztina továbbra sem vevő a találkozóra. A már kijött tanárok azzal fogadták a többieket:
Ezért fontos a tanár, egy óra alatt megtanítottuk a tankerületi vezetőt köszönni és bemutatkozni."
Egy apa maradt bent, ő átadja a petíciót, a többi szülőt kiküldték a rendőrök. A papírt át fogják venni, mást nem fogadnak - mondják a szülők, akik kijöttek.
Közben a hvg.hu megszerezte azt a feljegyzést, amelyben a már említett két tanár esetét tisztázzák, akiket tévesen hívtak be, mert nekik aznap nem is volt órájuk, úgyhogy ők nem kapnak mégsem levelet. (A neveket kitakartuk – a szerk.)
A hvg.hu helyszíni tudósítója szerint tíz óra után pár perccel már csak néhány szülő vár az ajtó előtt és néhány tucatnyian az utcán, az épület előtt. Negyed tizenegy körül kiderült, hogy átadták a petíciót, és az is, hogy nem indul rendőri eljárás a szülők ellen. A petícióban azt kérik, azonnali hatállyal vonják vissza a tanároknak adott levelet. És azt is, hogy a tankerület ne akadályozza a diákok tanulását azzal, hogy tanítási időben kellett idejönniük. A petíció azt is követeli, hogy
Fenyegetés és retorzió helyett kezdjenek párbeszédet a tanárokkal.
A tankerületi vezető csöndben átvette a papírt.