Tényleg elesik Magyarország 6400 milliárd forint EU-s pénztől Orbánék miatt? Milyen következménye lesz, hogy az Európai Parlament kimondta: Magyarország egy „hibrid választási autokrácia”? A Mi Hazánknak tett politikai gesztus csupán Pintér “abortuszrendelete”? Ezekről a kérdésekről is beszélgettünk közéleti podcastunk friss adásában, de szóba került az is, mennyire kell a Fidesznek tartania “forró ősztől”.
Magyarország ugyan több pénzt kap az EU-tól, mint amennyit betesz, de más országoknál ez fordítva van, úgyhogy képzeljük el, mit szól egy német vagy francia politikus, adófizető ahhoz, hogy Magyarországon sokkal kevesebbet profitált a társadalom ebből a pénzből, mint amennyit elloptak az oligarchák – ebből a nézőpontból próbáltuk megközelíteni a hvg.hu közéleti podcastjában a magyar kormány és az Európai Bizottság birkózását. Ebben ugyanis most jutottunk oda, hogy bár Orbánék mindenfélét megígértek Brüsszelnek, mégis
úgy fest, a jogállamisági eljárásban pénzmegvonással sújthatják Magyarországot, méghozzá akár több ezer milliárd forint értékben.
A Fülkében a hvg.hu újságírói – Gyükeri Mercédesz, Serdült Viktória, Nagy Iván László és Lengyel Tibor – arról is beszélgettek, hogy “forró őszre” számíthat az Orbán-kormány és a magyar társadalom – jóllehet, nem a belpolitikai versengés miatt. De a száguldó rezsiköltségek és a 18 fokos hivatalok mellett még csak nem is szó szerinti értelemben. Szóba került az is, hogy a kormány az abortuszszabályok szigorításával tematizálja a közvéleményt, pedig az inflációs, energia- és árfolyamválság közepén volna elég baj enélkül is. Sokadszorra tettük fel azt a kérdést is: hol van, mit csinál az ellenzék?
Arról, hogy politikai lufinak használja, de a nőknek üzen a kormány az abortusz szabályainak módosításával, miszerint kötelező lesz meghallgatni a magzat szívhangját terhességmegszakítás előtt, itt írtunk bővebben. Arról pedig itt beszéltek abortuszon átesett nők, hogy egy beavatkozás és az együttélés a traumával az ember magánügye, de ma Magyarországon szégyenfoltnak számít, ráadásul a segítség helyett ezt csak kihangsúlyozza az új rendelkezés. A kérdéssel a Fülkében is foglalkoztunk korábban a szabad abortuszjogot lehetővé tevő amerikai ítélet felülírása után.
Tartalomjegyzék (ha egy konkrét téma érdekli, az időkódra kattintva ugorhat az adott fejezetre):
- 0:51: Mit számít egy sokadik EP-jelentés Magyarországról?
- 6:51: Hogyan áll az alkudozás az Unióval?
- 9:52: Mi kell történjen ahhoz, hogy tényleg elbukjuk az uniós ezermilliárdokat?
- 13:21: Mártír lehet-e Orbánból?
- 15:06: Ha nincs a Covid és a háború, mikorra csapnak Orbán fejére Brüsszelben?
- 16:52: Egy univerzális Fidesz-sajtóközlemény és a kormánypárti reakció, amikor szembesítik őket azzal, hogy lebontották a demokráciát.
- 19:10: Mondjuk ki lassan, hogy a Karmelitában is megértsék: van köze az eljárásoknak a „gyermekvédelemhez” és a migrációhoz?
- 20:02: Veszít-e a Fidesz a támogatottságából a megszorítások miatt?
- 21:58: HOL. AZ. ELLENZÉK?
- 24:29: 2/183 – minek lehet ez az aránya?
- 25:43: Új szereplő a politikai színpadon?
- 28:45: Miért nem mentegetőzhet a globális válsággal Orbán Viktor?
- 30:45: Miről szól az abortuszrendelet?
- 32:06: Lehet-e kötelezni az orvosokat a betartására?
- 34:10: Miért volt erre szükség?
- 37:12: Társadalmi visszahatások az abortuszrendelettel szemben.
Az adást meghallgathatja Spotify-on is: