Itthon Lengyel Tibor 2022. szeptember. 07. 06:30

„Kérem vissza az ügyészségtől a kék iratrendező táskámat, amiben a 18 millió volt”

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

A saját vezetői posztját az ügyészség gyanúja szerint áruba bocsátó ORÖ-elnök a pénz egy részét egy korábbi szavazatvásárlás költségének fedezésére kérte – ezt állítja az Agócs Jánost az ügyészséggel együttműködve lebuktató elnökhelyettes, Farkas László. Az ORÖ vezetését közben Agócs megbízásából Lakatos Oszkár vette át, aki szerint “kápó módszerrel húzták csőbe” az elnököt. Farkas állítása szerint nem kötött vádalkut. Kiderítettük, mit ebédelt őrizetbe vétele előtt Agócs, kié a pénz átadására használt mappa, és azt is, milyen kapós a roma szervezet hivatali Audija.

„Lebuktattam Agócsot, amiért az elnöki székét bocsátotta áruba, ezért őt most sokan sajnálják, áldozatnak tartják, akit becsapdáztak, én meg a vamzer lettem, de nem bánom, ennek csak így lehetett véget vetni“ – foglalta össze a hvg.hu kérdésére Tiszabura független polgármestere, ifjabb Farkas László az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) vesztegetéssel gyanúsított elnökének, a múlt héten letartóztatott Agócs Jánosnak a lebuktatásában vállalt szerepét. Farkas egyébként Agócs egyik helyettese.

Agócsot az ügyészség múlt héten vette őrizetbe korrupciós bűncselekmény gyanújával, pénteken pedig a vádhatóság indítványára a bíróság elrendelte – egy hónapra – a letartóztatását, és kiderült az is: azzal gyanúsítják, hogy Agócs 2022 nyarán azzal keresett meg több kisebbségi önkormányzati képviselőt, hogy 30 millió forint ellenében átadja részükre az ORÖ elnöki tisztségét.

Rács mögé kerül egy hónapra az Országos Roma Önkormányzat elnöke

Elrendelte a bíróság a hivatali vesztegetéssel gyanúsított Agócs János letartóztatását. Az Országos Roma Önkormányzat elnöke az ügyészség szerint 30 millió forintért árulta a pozícióját. A roma vezetőt sok készpénzzel együtt fogták el, de ő tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el.

„Én levest ettem, Agócs brassóit rendelt” – árulta el az Agócs elfogása előtt elfogyasztott menüt Farkas, aki szerint a kecskeméti Csalánosi Csárdában augusztus 31-i találkozót előzetesen egyeztette az ügyészséggel, és már a vádhatóság útmutatásai alapján bonyolították le azt oly módon, hogy tettenérés legyen, mert a vesztegetés csak így, a pénz átadásával bizonyítható igazán. Saját szerepéről Farkas beszélt már a Népszavának, azt pedig a 24.hu-nak árulta el, hogy a vesztegetési pénzt, a 18 millió forintot az ügyészség bocsátotta a rendelkezésére,

most viszont újabb részleteket árult el a hvg.hu-nak arról, miért éppen 18+12 millió volt az Agócs által kért ár.

„Egy kis pénzt kéne virítani”

„Úgy kezdődött, hogy Agócs megkeresett egy ORÖ-s képviselőt, hogy már belefáradt, átadná a posztját, de jó lenne, ha ezt valaki méltányolná, vagyis egy kis pénzt kéne virítani, hogy ő hátralépjen” – mondta Farkas, aki szerint az eredetileg megkörnyékezett képviselőtársa helyett ő vállalta, hogy „leszek az a hülye, aki ezt az ajánlatot benyalja” – mint mondta, nem csak azért, mert ha bűncselekmény gyanúja jut a tudomására, akkor kötelessége feljelentést tenni, hanem azért is, mert Agócs lebuktatása „nem is esett nehezemre”.

Ifjabb Farkas László, részletesen beszámolt arról, hogyan buktatta le az ORÖ elnökét
Facebook / Farkas László

Farkas magyarázata szerint a 2019-ben elnöknek választott Agócs ugyanis 3 év alatt „nem váltotta be a reményeket”, a Covid alatt nagyon „hozzászokott” az egyszemélyi döntéshozatalhoz, és egyre többet lehetett hallani arról, hogy a döntéshozataloknál „nemtelen eszközökkel biztosította elnök úr magának a többséget”. Farkas szerint Agócs azért is árulhatta a visszavonulását, mert érezte, hogy elfogy körülötte a levegő – április végén még méltatlansági eljárást is kezdeményeztek ellene, amit a többség megszavazott ugyan, ám az indítvány egy formai hiba miatt érvénytelen volt.

Farkas – utalva arra, hogy erről hangfelvételt is készített – elmesélte, hogy az ő tiszaburai polgármesteri irodájában találkozott augusztus 11-én Agóccsal. Ezen állítása szerint az ORÖ-elnök „felajánlotta, hogy visszalépne a javamra röpke 30 millióért”. Ez az összeg úgy jött ki, hogy Agócs kiszámolta, a mandátumából hátralévő két év elnöki tiszteletdíja 18 millió forint, és „még rádobott 12 milliót, ahogy mondta azért, hogy a befektetései megtérüljenek”. Utóbbira azt a magyarázatot adta Farkasnak Agócs, hogy „a szószólói választás neki sokba van, mert 8 képviselőt ki kellett fizetnie és általában egy miskát kellett nyomni fejenként, hogy az ő megválasztását garantálni lehessen”.

Mi ez a szószólói választás?

A szószólói választás, ami szóba került, tavaly ősszel történt és hatalmas botrány lett belőle. Tudni kell, hogy minden országos nemzetiségi önkormányzat indíthat – bizonyos feltételek teljesülése esetén – saját listát a parlamenti választáson. A 13 elismert hazai nemzetiség valamelyikéhez tartozó választók ily módon nemzetiségi szószólókat, illetve – kellő számú választó és érvényes szavazat esetén – kedvezményes mandátumú nemzetiségi képviselőket küldhetnek a Parlamentbe. A nemzetiségek többségének azonban számarányuknál fogva alig van esélye a mandátumszerzésre. Az előző ciklusban csupán egy szavazati joggal is bíró nemzetiségi képviselő volt, Ritter Imre német nemzetiségi képviselő. Csak tanácskozási joggal bíró nemzetiségi szószólója viszont volt a romáknak is, a Lungo Drom-os Farkas Félix (csak névrokona a Lungo Drom-ot vezető Farkas Flóriánnak). A tavaly novemberi ORÖ-választáson Farkas Félix és Agócs János indult a listavezetői pozícióért, és végül 21-18 arányban Agócs nyert. Csakhogy a Lungo Drom megtámadta az eredményt, és az Alkotmánybíróság végül tavaly decemberben megsemmisítette a döntést, mondván: Alaptörvény-sértően választották listavezetővé az ORÖ elnökét. Az ORÖ-nek idén február 1-ig lett volna ideje új választást tartani és dönteni a listáról, illetve a listavezetőről, ám a lökdösődéssel tarkított, botrányba fulladt közgyűlésen nem tudtak dönteni a küldöttek, így nem is tudtak a romák végül az áprilisi választásra nemzetiségi listát állítani.

Hagyomány a voksvásárlás?

Farkas elmondása szerint tehát az ORÖ-elnök maga vallotta be neki, hogy több millió forintért megvásárolta egyes ORÖ-képviselők szavazatát, hogy ő lehessen a listavezető, és az elnöki poszt átadásáért kért 30 milliós ár részben ezt a „befektetését” is fedezné. Farkas ráadásul a hvg.hu-nak azt is mondta, hogy ez sajnos régóta „gyakorlat” az ORÖ-ben,

16 éve így van ez, már 2006-ban is így lízingelt az akkori elnök szavazatokat, és azóta mások is követték ezt a rossz példát”.

Farkas állítása szerint az ügyészségnek több, az Agóccsal folytatott beszélgetése alapján képbe került képviselőtársáról említést tett, mint akik a gyanú szerint pénzt fogadhattak el a szavazatukért cserébe, „innentől ez a hatóság dolga”. A hvg.hu megkereste a Központi Nyomozó Főügyészséget e témában, de érdemi választ nem kaptunk. Kerestük Agócs János ügyvédjét is, hogy az Agóccsal szemben megfogalmazott újabb vesztegetési vádról kérdezzük, de – az amúgy az ORÖ-t is többször képviselő – Keszericze Gábor ügyvéd a hvg.hu-nak azt mondta, nem kíván nyilatkozni.

„Félmosollyal nyugtázta a 18 milliót”

Visszatérve az ORÖ-elnök elfogására és a kecskeméti csárdában lezajlott vesztegetésre, Farkas további részleteket említett. Azt mondta, a 30 milliós árból 18 milliót kellett első részletként átadnia Agócsnak, a maradék 12 millió kifizetésére decemberig kapott haladékot, és abban is megállapodtak, hogy ezt a kisebb összeget lepapírozzák úgy, hogy egy fiktív szerződés alapján kaphassa meg a pénzt Agócs. A csárdába megbeszélt találkozóra elmondása szerint Farkas így két papírral érkezett: az egyik Agócs János lemondó nyilatkozata volt az ORÖ elnöki posztjáról, a másik a szerződés a 12 millióról.

Az Agócs elfogásakor lefoglalt 18 millió forintnyi vesztegetési pénz az ügyészség felvételén
Magyarország Ügyészsége

„Elővettem a szerződést, aláírtuk, aztán Agócs aláírta a lemondó nyilatkozatot is” – emlékezett vissza Farkas. Ezután tett utalást arra, hogy a lényeg a táskában van, és Agócs „természetesen értette, hogy a 18 millióról van szó”. Farkas úgy folytatta: „a táskát át is adtam neki azzal, hogy nyugodtan számolja meg, 900 darab húszezres van benne”. Erre Farkas szerint

Agócs kinyitotta a táskát, belenézett és egy elégedett félmosollyal nyugtázta annak tartalmát, és azt mondta, nem fogja megszámolni.”

Van, akinek nem elég az 500 ezer

Ahogy arról a hvg.hu is írt, az ORÖ elnöki posztja választott tisztség, ami nem átruházható – éppúgy, mint egy parlamenti képviselői mandátum. Így Agócs, ha ígért is olyat, hogy pénzért cserébe “átadja” a posztját másnak, ez így biztosan nem valósulhatott volna meg. Az ORÖ elnökét választó közgyűlés személyi összetételét ismerve még az is elég merész ígéret lett volna tőle, hogy eljár a kiszemelt utód megszavazása érdekében, hiszen nem biztos, hogy tudta volna garantálni a megfelelő többséget.

Agócs János ORÖ-elnök a bíróságon, ahol a letartóztatásáról döntöttek
Fazekas István

Farkas azt állítja, éppen arról is beszéltek a csárdában az ebéd közben, miként biztosítható majd a többség az új elnök, vagyis az ő megválasztásához. Mint mondta, Agócs arról beszélt, hogy neki van 10-11 embere, a Dancs Mihály féle frakciót – Dancs volt az, aki már január 31-i szószóló-választási botrány után javasolta az ORÖ önfeloszlatását – Farkasnak kell megnyerni, hogy álljanak mellé, ezenkívül pedig lehet, hogy „pár lungo dromos képviselőt meg kell venni”. Farkas szerint Agócs hozzátette: “van, akinek elég 500 ezer, de lesz, akinek egymilliót kell adni.”

Farkas itt emlékeztetett, hogy míg korábban a lungo dromosok is erősen kritikusak voltak Agócs elnöki munkájával, már „kifaroltak”, és nemrég megszavazták Agócs pénzügyi előterjesztéseit. Ezzel kapcsolatban egyébként arról lehetett hallani, hogy az ORÖ júniusi közgyűlésén azután szavazták meg a költségvetést a Lungo Drom képviselői, hogy a szünetben Farkas Flórián, a Lungo Drom elnöke odaszólt telefonon. Próbáltuk elérni Farkas Flóriánt is, hogy erről kérdezzük, de nem sikerült.

Teljes a káosz a hatalom által sakkban tartott hazai romapolitikában

Saját feloszlatásukról és az elnök lemondatásáról vitatkoznak az Országos Roma Önkormányzat képviselői.

A kecskeméti ebéden egyébként Farkas László szerint Agócs még azzal is előhozakodott, hogy valamilyen módon megoldást kellene találni arra, hogy lemondása után is használhassa az ORÖ hivatali autóját, egy Audit. Az ebéd végeztével kimentek a parkolóba, Farkas szerint „Agócsot az autóhoz kísértem, ekkor már nála volt a táska, vagyis az a kék műanyag irattartó, ami az ügyészségi fotón is látható volt, benne a 18 millióval, és akkor elkapták” Agócsot a nyomozók. Farkas a hvg.hu-nak megerősítette, a pénz az ügyészségé volt, csak a táska volt az övé, és viccelődve meg is jegyezte

kérem az ügyészségtől, hogy adják vissza a kék iratrendező táskámat, mert nagyon a szívemhez nőtt.”

Volt-e vádalku, vagy csak mentesség?

A hvg.hu-hoz is eljutottak olyan híresztelések, miszerint Farkas László az ORÖ-elnök lebuktatásáért cserébe olyan alkut köthetett, hogy megszüntetnek bizonyos pénzügyi jellegű szabálytalanságért ellene folyó büntetőeljárás(oka)t. A hvg.hu már Agócs János elfogása után megkérdezte az ügyészséget arról, hogy nyomozati alku, vádalku felajánlása, illetve elfogadása történt-e, de a vádhatóság „a büntetőeljárás érdekeire tekintettel” nem adott tájékoztatást.

Agócs János a pénz átadása utáni tettenérésekor az ügyészség felvételén
Magyarország Ügyészsége

Farkas azt állította lapunknak, hogy nem kötött vádalkut az ügyészséggel, csak a vesztegetés leleplezését érintően volt egy „mentesítési” egyezségük, méghozzá „arra, hogy nem követtem el bűncselekményt, amikor átadtam a 18 milliót és aláírtam a fiktív szerződést”. Az ellene folyó eljárásokról megjegyezte: ő is hallotta, hogy állítólag 14 ügyben tett ellene Agócs feljelentést, de őt egyetlen egy miatt keresték meg, hogy állítólag szabálytalanul vette fel a tiszteletdíját az ORÖ-nél, ezt is megszüntették még nyomozati szakban, ráadásul Agócs leleplezése előtt.

Az ORÖ-t már Agócs embere irányítja

Az, hogy az ORÖ elnöki posztja választott tisztség, nem csak azt jelenti, hogy a posztot csak úgy átadni nem lehet, hanem azt is, hogy Agócs hiába van letartóztatásban múlt hát péntek óta, hivatalosan továbbra is ő a roma önkormányzat elnöke. Az ártatlanság vélelme ugyanis megilleti, így amíg bűnösségét jogerősen ki nem mondják, vagy esetleg ő maga le nem mond, ő tölti be az elnöki tisztet. Mivel azonban egy hónapig biztosan letartatásban lesz, elnöki feladatai ellátásában nyilvánvalóan akadályoztatva van, számlákat, kifizetéseket aláírni sem tud.

Szavazás az ORÖ közgyűlésén – nem volt mindig tiszta?
MTI / Balogh Zoltán

Máris van viszont az ORÖ-nek egy teljes elnöki jogkörrel felruházott vezetője – tudta meg a hvg.hu. Méghozzá Lakatos Oszkár, aki lapunknak megerősítette: a hét elején már hivatalba is lépett, méghozzá egy olyan, Agócs János által még 2021 novemberében hozott elnöki határozat alapján, amely akadályoztatása esetére őt jelöli ki elnöki jogkörben eljáró helyettesnek. Lakatos egyébként az egész Agócs-ügyről azt mondta a hvg.hu-nak, hogy

ekkora szégyen a magyar cigányságot még nem érte, és én pontosan nem tudom, mi igaz és mi nem ebből, de az biztos, hogy kápó módszerrel húzták csőbe az elnököt”.

Lakatos Oszkár azon az állásponton van, hogy “Agócsot megvezették”, mindenesetre szerinte mihamarabb kellene egy fórumot vagy ORÖ-közgyűlést összehívni, hogy „kibeszéljük ezt egymással”. Hasonlóan vélekedett a hvg.hu-nak nyilatkozva az ORÖ általános elnökhelyettese, Varga Zoltán, aki azt mondta, „a hírekből értesültem arról, mi történt az elnökkel, nagyon meglepődtem, mert nekem ilyesmit nem említett, hogy lemondana a posztjáról 30 millióért, ha tudom, hogy ezen gondolkodik, lebeszéltem volna róla.” Varga megjegyezte: „a hatóság dolga kideríteni, mi is történt pontosan”.

Sztojka: Vissza kell szerezni a romák bizalmát

Átlátható, tisztességes és szakmai alapon működő Országos Roma Önkormányzatra van szükség, amely szisztematikus munkát végez a cigányságért, és továbbviszi az eddig elért eredményeket – erről beszélt a Magyar Nemzetnek az ORÖ-elnök botránya nyomán a roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos. Sztojka Attila úgy véli: ebben a helyzetben nyugalomra és felelős döntésekre van szükség. A kormánypárti lapnak adott nyilatkozatában a kormánybiztos fontosnak tartotta kiemelni, hogy „Agócs János elnök az április 3-i országgyűlési voksolás előtt a baloldal kampányában mutatkozott", ami jól illik abba a jelenségbe, hogy a kormánypárti sajtó már „baloldali” korrupciós ügyként igyekszik tálalni az esetet, csak mert egyszer Agócs odaállt egy képre Márki-Zay Péter mellé.

(Nyitóképünkön Agócs János, az ORÖ elnöke. Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

Hirdetés