Itthon hvg.hu 2022. szeptember. 01. 10:03

30 millió forintért árulta posztját az Országos Roma Önkormányzat elnöke az ügyészség szerint

A vádhatóság kezdeményezte a szerdán őrizetbe vett Agócs János letartóztatását.

Vezető beosztású hivatalos személy által hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettével gyanúsította meg az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) szerdán őrizetbe vett elnökét a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség.

A vádhatóság közleményében az olvasható, hogy Agócs János

a megalapozott gyanú szerint 2022 nyarán azzal keresett meg több kisebbségi önkormányzati képviselőt, hogy 30 millió forint ellenében átadja részükre az ORÖ elnöki tisztségét”.

Az összegből 18 millió forint a lemondásakor járt volna Agócsnak, a fennmaradó 12 milliót pedig decemberéig kellett volna átadni neki.

Az elnök vállalta, hogy a pénz ellenében lemond az ORÖ elnöki tisztségéről, helyettesítésével a pénzt átadót bízza meg és közreműködik az illető elnökké választásában.

Magyarország Ügyészsége

A nyomozó ügyészség a szerdai elfogást követően elrendelte a kisebbségi önkormányzati vezető őrizetét, majd gyanúsítottként hallgatta ki és kezdeményezte a letartóztatását. Erről a bíróság pénteken dönt.

A gyanúsított nem ismerte el a bűncselekmény elkövetését, és panasszal élt az őrizetbe vétele és a gyanúsítás közlése ellen.

Az ügyészség megjegyezte: a minősített korrupciós bűncselekmény büntetési tétele két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés.

Februárban írtunk arról, hogy kiabálásba és lökdösődésbe fulladt az ORÖ jelöltállító közgyűlése, amelyen jelöltet kellett volna állítani a roma nemzetiségi lista élére. Az eseményen a két jelöltnek, a Fidesz által támogatott Farkas Félixnek és a novemberben megválasztott Agócs Jánosnak nem sikerült megállapodnia, így a cigányság parlamenti szószóló nélkül maradt a következő négy évre.

Az ORÖ közgyűlése tavaly novemberben Agócsot választotta Farkas helyett a parlamenti választáson induló roma nemzetiségi listavezetőjévé, a döntést azonban a kormánypárti Lungo Drom megtámadta. A Fővárosi Törvényszék később elutasította a beadványt, de az Alkotmánybíróság helyt adott neki, és megsemmisítette a választás eredményét. Emiatt kellett megismételni a választást, amely botrányos véget ért.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.