Itthon hvg.hu 2022. szeptember. 02. 14:39

"Ígérem a fiataloknak, hogy Olaszországból nem lesz Orbán Magyarországa"

Az olasz pártok a választási kampányban az Orbán-rendszerrel riogatják a választóikat.

"Teszek egy ünnepélyes ígéretet a fiataloknak. Ígérjük, hogy az országunk sosem válik az Orbán-féle Magyarországgá" – jelentette ki Enrico Letta, az olasz baloldali Demokrata Párt (Pd) főtitkára csütörtökön Milánóban egy választási rendezvényen.

Olaszországban szeptember 24-én tartják az előrehozott választásokat, a kampányban a baloldal rendszeresen kritizálja azokat a jobboldali pártokat, amelyekkel Orbán Viktor együttműködik; ilyen a Matteo Salvini-féle Liga, a Giorgia Meloni vezette Olasz testvérek, de Orbán korábban közel állt a Hajrá, Olaszország! (Forza Italia!) vezetőjéhez, Silvio Berlusconihoz is. Éppen ez a három jobboldali párt a legesélyesebb arra, hogy kormányt alakítson.

A Ligát és a közvélemény-kutatásokban magasan vezető Olasz Testvéreket azzal vádolják, hogy a szabadságjogokat ugyanúgy megnyirbálják majd, mint az Orbán-kormány. A Pd képviselőjelöltje, a melegjogi aktivista Alessandro Zan arról beszélt, hogy ha Meloniék győznek, akkor minden kivívott szabadságjogot elvesznek majd, az Öt Csillag-párti volt kormányfő, Giuseppe Conte pedig azzal vádolja Matteo Salvinit, hogy Orbán Magyarországát tekintik modellnek, ahol vitatják a nők azon jogát, hogy egyetemre járjanak. Nyilván a minapi magyarországi ÁSZ-elemzés híre jutott el hozzá.

Orbán Viktort egyébként a hazai sajtóban szokás Matteo Salvini jó barátjának, szoros szövetségesének nevezni, bár ugyanez elmondható Giorgia Meloniról is. Az, hogy a Fidesz az Európai Néppártból való kiválás után mindkét párttal szorosabb kapcsolatba került, Orbán pedig hol egyik, hol másik pártvezetővel tárgyalt egy új európai pártszövetség megalakításáról, annak köszönhető, hogy Olaszországban a szuverenistának nevezett jobboldali-populista blokk nem egy, hanem két pártból áll, amelyek felváltva erősödnek és gyengülnek, ráadásul az Európai Parlamentben két külön frakció tagjai. A tavaly decemberi varsói populista találkozón már egyik olasz párt sem vett részt.

Arról, hogy Orbán Viktor úgynevezett barátsága mennyire fontos Matteo Salvininek, érdemes elolvasni a Liga főtitkár-helyettesével készült interjút, amelyet a Corriere.it közölt. Lorenzo Fontanát arról kérdezték, hogy ha hatalomra kerülnek, lesz-e problémájuk az EU-val, azt mondja: az európai jobboldal nehéz helyzetben van, mivel Németországban és Franciaországban más színezetű a kormány, a Néppárt válságban van, ő maga pedig régóta próbál tető alá hozni egy olyan európai pártszövetséget abból a két frakcióból, amelyben a Liga és az Olasz Testvérek ülnek most (az Identitás és Demokrácia és az Európai Konzervatívok és Reformerek a két frakció), de vannak olyan pártvezetők, akik nem szeretnék elhagyni a pártcsoportjukat (ilyen Meloni is). Arra a felvetésre, hogy

"A jobboldalon megmarad önöknek Orbán"

Fontana azt válaszolja, hogy

"Nem, ami számít, az Franciaország és Németország. Olaszországnak meg kell értenie, hogy akkor számíthat többre, ha a külpolitikában a franciákkal és a németekkel összhangban dolgozik."

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.