A szocialista EP-képviselő elismerte: "javaslatom megosztja az kormányváltást akaró, az európai Magyarországot féltő tábort". A Jobbik közben kitart a témában indított saját népszavazási kezdeményezése mellett.
Közleményben reagált Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője a népszavazási kezdeményezését ért ellenzéki kritikákra. A politikus az ellenzék megosztottsága miatt egyelőre "a legfelsőbb fiókban tartja", tehát nem adja be javaslatát.
A kérdés így hangzott volna: Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt Magyarország Európai Uniós tagsága iránti elkötelezettségéről?
Ujhelyi szerint az Orbán-rendszert nem az értékek, hanem az uniós pénzek tartják bent a szövetségben, és attól tart, hogy ha „elzárják a pénzcsapot”, már nem lesz, ami az EU-hoz köti az országot.
A Magyarország EU-tagságát megerősíteni hivatott referendum ötletéről korábban a Momentum és az LMP is elmondta, nem támogatják. Előbbi attól tart, a Brexit-népszavazás példája ismétlődhetne meg itthon is, utóbbi szerint pedig a kérdés jelenleg irreleváns, és inkább a meglévő problémákra kéne fókuszálni az ellenzéknek.
A témában Gyöngyösi Márton, a Jobbik elnöke hétfőn szintén benyújtott népszavazási kezdeményezést a Nemzeti Választási Irodához. A hvg.hu kérdésére a Jobbik sajtóosztálya közölte: attól, hogy Ujhelyi visszavonta a maga kezdeményezését, a Jobbik kitart a sajátja mellett.
Ujhelyi a kritikákra egyébként úgy reagált: "Nem egy általunk kezdeményezett népszavazás fogja kiszakítani Magyarországot az Európai Unióból, hanem a nép szembefordulása, a hangulatának radikális megváltozása, amelyet a Fidesz évek óta mérgez és naponta szondáz. Nem az a feladat tehát, hogy rettegjünk a társadalom – egyébként jelenleg is közel kétharmados többségű – EU-pártiságának megváltozásától és egy esetleges „nem” többségbe kerülésétől, hanem hogy azzal szembe menve, minden energiánkkal a magyar emberek józan döntésére koncentráljunk."
Juhász Péter, az Együtt volt elnöke Facebook-posztjában azt írta, a népszavazási kezdeményezést a Fidesz rendelhette meg, hogy így terelje el a figyelmet a valós problémákról, többek között az inflációról, szociális válságról és a katáról.